11 mln euro oszczędności dzięki Linuksowi i OpenOffice

Migracja systemów IT z Windows do systemu LiMux (autorskiej dystrybucji Linuksa) oraz innych rozwiązań open source pozwoliło władzom Monachium na zaoszczędzenie 11 mln euro. O tyle więcej miasto musiałoby wydać na zmodernizowanie swojej infrastruktury, gdyby zamiast na Linuksa zdecydowało się na migrację do nowszej wersji oprogramowania Microsoftu.

Lokalne władze wyliczyły, że “przesiadka" z wykorzystywanego do niedawna w urzędach i miejskich instytucjach Windows 2000 oraz starszych wersji MS Office do Windows 7 oraz Office 2010 kosztowałaby w sumie (tzn. po uwzględnieniu kosztów licencji, migracji, wsparcia technicznego, modernizacji sprzętu i szkoleń) ok. 34 mln euro. Zamiast tego w Monachium wdrożono jednak system LiMux oraz pakiet aplikacji biurowych OpenOffice.org, co kosztowało łącznie 22,8 mln euro. Migracją do tej pory objęto w sumie 11 tys. stanowisk.

Wiadomo, że władze Monachium rozważały również rozwiązanie hybrydowe - tzn. zastosowanie Windows 7 oraz OpenOffice. Takie rozwiązanie okazało się jednak zbyt drogie (koszty szacowano na 29,9 mln euro), dlatego ostatecznie postawiono wyłącznie na rozwiązania open source.

Zobacz również:

  • Powstało nowe narzędzie antywirusowe dla komputerów Linux
  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych

Z cytowanych 11 mln euro 6,8 mln stanowią oszczędności na kosztach licencji, zaś resztę - oszczędności na sprzęcie (zmodernizowanie miejskich komputerów z myślą o uruchamianiu Win7 & MS Office 2010 wymagałoby znacznie wyższych inwestycji w sprzęt niż w przypadku LiMux & OpenOffice).

Z opracowania udostępnionego przez władze Monachium wynika, że migracja do najnowszych wersji produktów Microsoftu wypadała korzystniej finansowo (w porównaniu z rozwiązaniami open source) tylko w jednej kategorii - chodzi o dostosowanie aplikacji webowych wykorzystywanych wcześniej w urzędach do specyfiki nowego środowiska. Wydano na to ponad 270 tys. euro - gdyby miasto zostało przy produktach Microsoftu, na dopasowanie swoich aplikacji wydałoby zaledwie 20% tej kwoty.

Dodajmy, że projekt migracji do oprogramowania open source trwa w Monachium od 2004 r. - aczkolwiek do jego zakończenia jest jeszcze długa droga. Kolejny etap wdrażania systemu LiMux ma rozpocząć się w przyszłym roku (do końca 2013 r. w Monachium ma w sumie pracować 14 tys. komputerów z tym systemem). Wiadomo, że miasto zamierza też pozostawić w swojej infrastrukturze pewną liczbą maszyn z Windows - będą to komputery, które obecnie pracują pod kontrolą Windows XP i które wkrótce zostaną uaktualnione do Windows 7.

Warto wspomnieć, że pozytywne doświadczenia Monachium pozostają w ostrym kontraście np. z próbą zastąpienia rozwiązań Microsoftu przez oprogramowania open source we Fraiburgu. Przed kilkoma dniami władze tego miasta poinformowały o porzuceniu tego projektu i powrotu do kombinacji Windows/Office - jako podstawowy powód tej decyzji podano problemy z kompatybilnością plików oraz obsługą nowych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200