10 wskazówek dla przygotowujących się do rozmowy rekrutacyjnej wideo

Prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej w formie wideo to, co prawda, żadna nowość, ale coraz częściej tego rodzaju wywiady można spotkać w branży IT. Powód? Firmy coraz częściej szukają sposobów na skrócenie czasu, jaki zajmuje proces rekrutacji, i obniżenie związanych z nim kosztów. Jak wynika z badania Aberdeen Group dotyczącego pozyskiwania talentów przez firmy, w tym roku aż 32% firm zainwestowało w tego typu rozwiązania, w porównaniu do 21% w roku ubiegłym.

Coraz więcej pracodawców sięga po technologie wideo ze względu na to, że znalezienie idealnego kandydata zazwyczaj wymaga sporo czasu. – To prawda, w dzisiejszych czasach zaproszenie kogoś na rozmowę w cztery oczy jest po prostu zbyt czasochłonne. I nie chodzi tylko o samą rozmowę, ale też całą logistykę związaną z synchronizacją kalendarzy, przeprowadzeniem procesu, itd. Dla porównania, przeprowadzenie rozmowy wideo jest dużo łatwiejsze i oferuje dużo większą elastyczność. W Nowym Jorku, gdzie mieszkam, sama weryfikacja tożsamości kandydata wchodzącego do budynku, w którym mieści się biuro, trwa kilka minut – mówi Donald Burns, profesjonalny twórca CV, coach i strateg kariery menedżerskiej.

Niezależnie od tego, czy do przeprowadzenia takiej rozmowy używany jest Skype czy jakakolwiek inna platforma wideo, należy upewnić się, że nasze umiejętności obsługi wideo, jak zdolności konwersacyjne sprostają temu zadaniu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w przeprowadzeniu skutecznej rozmowy rekrutacyjnej wideo.

Zobacz również:

Różne rodzaje rozmów rekrutacyjnych wideo

Wywiad asynchroniczny

Wywiady asynchroniczne, zwane również jednostronnymi, oferują pracodawcom możliwość określenia stałego zestawu pytań z wyprzedzeniem, w postaci tekstu lub materiału wideo. Następnie, kandydat nagrywa swoje odpowiedzi na tak przygotowane pytania w dogodnym dla siebie czasie.

Taka forma „rozmowy” pozwala pracodawcy na wstępny przegląd znacznie większej ilości kandydatów niż ma to miejsce tradycyjnie – za pośrednictwem rozmowy w cztery oczy, wideo na żywo lub w jakikolwiek inny sposób. Pracodawca może obejrzeć materiał kandydata w dowolnym momencie oraz włączyć do procesu rekrutacji również inne zainteresowane osoby. Dzięki temu może też szybciej zweryfikować więcej kandydatów, bez konieczności przeprowadzania rozmów telefonicznych.

- Proces rekrutacji telefonicznej, w zależności od dostępności poszczególnych osób, może zająć od tygodnia aż do trzech tygodni – twierdzi Chris Young, założyciel i prezes AsyncInterview, firmy oferującej platformę do rozmów wideo online. – Dlatego zamiast rozmów telefonicznych klienci wolą rozmowy wideo. Pozwalają one na uniknięcie całego zamieszania związanego z ustalaniem harmonogramów, co ma często miejsce w przypadku rozmów na wczesnym etapie procesu rekrutacji – dodaje.

Z kolei kandydat może nagrać rozmowę w najbardziej dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Pozwala to też na szybsze uzyskanie informacji zwrotnej i sprawniejsze przejście przez proces rekrutacji. Jednak, jak twierdzi Burns: „Czasami rozmowa wideo jest zupełnie jednostronna. Pytanie pojawia się na ekranie, masz minutę, żeby się nad nim zastanowić, a następnie nagrywana jest Twoja odpowiedź – niezależnie od tego, czy rzeczywiście jesteś gotowy na jej udzielenie czy nie. Ta metoda może być problematyczna dla niektórych kandydatów, jeśli nie otrzymają oni wcześniej od osoby odpowiedzialnej za wywiad żadnych wskazówek”.

Wywiad dwustronny

Rozmowa na żywo pozwala pracodawcy na redukcję barier geograficznych podczas poszukiwania potencjalnych pracowników i jest zazwyczaj stosowana na późniejszym etapie rekrutacji, zanim rekrutujący menedżer zdecyduje się polecieć na spotkanie z najlepszymi kandydatami.

Wywiad dwustronny nie jest substytutem rozmowy w cztery oczy. W idealnej sytuacji pracodawca wybrałby dwóch najlepszych kandydatów, z którym spotkałby się osobiście. – To po prostu bardziej wydajny i efektywny kosztowo sposób na dotarcie do finałowego etapu rekrutacji – twierdzi Young.

Ważną rzeczą, o której muszą pamiętać kandydaci, zdaniem Younga, jest to, że mamy do czynienia z rozmową wideo, nadal obowiązuje wszystko inne, tak jak w przypadku tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Jest jednak kilka dodatkowych rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić możliwie najlepszy rezultat.

Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej wideo?

Właściwe otoczenie

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca i usunięcie wszelkich rzeczy, które mogą powodować zakłócenia w nagrywaniu materiału. Należy przede wszystkim usunąć hałasy w tle. Przykładowo, możesz mieć przesłodkiego psa, ale na pewno nie chcesz, żeby akurat szczekał na przechodnia w momencie, w którym bierzesz udział w rozmowie o pracę. Zamknij więc swojego psa w innej części domu.

Poproś osoby znajdujące się w Twoim otoczeniu o możliwie jak największą ciszę w czasie przeprowadzania rozmowy rekrutacyjnej. Usuń również wszelkie możliwe zakłócenia elektroniczne, takie jak urządzenia mobilne lub aplikacje, które mogą zadziałać na ekranie Twojego komputera lub laptopa.

Zdaniem Younga, jeżeli dojdzie do jakiegoś zakłócenia, nie rozwódź się nad nim. – Jeżeli rzeczywiście coś się przytrafi, mimo stresu zachowaj spokój i zimną krew – dodaje.


TOP 200