10 wskazówek dla przygotowujących się do rozmowy rekrutacyjnej wideo

Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej wideo?

1. Patrz prosto w kamerę

Podczas nagrywania próbnego materiału wideo możesz przyzwyczaić się do patrzenia w ekran komputera, notatki lub klawiaturę, zamiast koncentrowania się na obiektywie kamery. Pamiętaj, że kontakt wzrokowy to ważna oznaka zaangażowania.

- To działa bardzo rozpraszająco, gdy pracodawca ogląda wideo i widzi kandydata ciągle patrzącego w dół. Skoncentruj się i patrz w stronę obiektywu kamery – radzi Young. Jeśli trudno Ci skupić się na małej, czarnej kropce znajdującej się na obwódce laptopa, spróbuj przykleić na nim karteczkę przypominającą o tym, żebyś patrzył w górę. Może to okazać się bardziej pomocne niż myślisz.

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty
  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

2. Wyłącz urządzenia mobilne

Wyłącz swojego smartfona, a nawet więcej, usuń go ze swojego otoczenia na czas rozmowy. Jak mówi Young, powszechny błąd jest taki, że urządzenia mobilne, nawet w trybie wibracji, mogą być wyraźnie słyszalne podczas rozmowy wideo. Zgadza się z tym Burns, który regularnie wyjaśnia swoim klientom, że korzystanie z urządzenia mobilnego albo nawet trzymanie go zbyt blisko jest po prostu niepotrzebnym zakłóceniem, które może nas dużo kosztować.

3. Zachowaj spokój i zimną krew

Rozmowa wideo stanowi formę „niewerbalnej” komunikacji, której nie ma w przypadku rozmowy telefonicznej lub przesłania dokumentów np. CV, notki biograficznej czy listu motywacyjnego. Ale jakie ma to znaczenie?

- Dr Albert Mehrabian, autor książki Silent Messages, przeprowadził wiele badań dotyczących komunikacji niewerbalnej, z których wynika m.in., że 7% każdej informacji jest przekazywane za pośrednictwem słów, 38% tonu głosu, a 55% elementów niewerbalnych takich jak wyraz twarzy, gesty, postawa, itd. Nawet jeżeli te liczby to przybliżone dane, rzeczywiście są one zgodne z naszym codziennym doświadczeniem. Mimo, że rozmowa wideo nie jest idealnym substytutem spotkania w cztery oczy, z pewnością jest jednym z najlepszych – mówi Burns.

Jeżeli masz zamiar skutecznie przejść przez proces rekrutacji, a czujesz się zdenerwowany, zrelaksuj się. Jak twierdzi Burns, nie ma tutaj za wiele różnic, może poza oświetleniem i otoczeniem, w porównaniu do tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Przede wszystkim, zadbaj o to, aby się za bardzo nie trząść. Karteczka obok kamery zachęcająca do wyprostowania się lub relaksu oraz skupienia wzroku na kamerze pozwoli Ci na utrzymanie odpowiedniej postawy.

4. Kontroluj czas

W przypadku rozmowy asynchronicznej istnieją ograniczenia co do czasu odpowiedzi na pytanie lub zestaw pytań. – Pamiętaj o tych ograniczeniach, bo na pewno nie chciałbyś udzielić zbyt szybkiej odpowiedzi ani też tego, aby Twoja odpowiedź była w połowie urwana – radzi Young.

Jego zdaniem, wielu pracodawców ogranicza czas odpowiedzi na pytania, żeby cała rozmowa była zwięzła i płynna. Nikt nie chce, żeby kandydat odpowiadał na jedno pytanie przez 20 minut. Jak twierdzi, z jego doświadczenia wynika, że o ile pracodawcy nie chcą z wyprzedzeniem podawać pytań, na pewno udzielą informacji na temat ograniczeń czasowych.

Podstawowe przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Pozostałe elementy rozmowy wideo są w zasadzie takie same jak każdej innej rozmowy rekrutacyjnej. Do kluczowych czynników sukcesu należą: odpowiednie przygotowanie, zadawanie właściwych pytań i świadomość własnej wartości. Pamiętaj też o poniższych zasadach:

  • Uzbrój się w informacje na temat firmy, której dotyczy rozmowa.
  • Jeśli to możliwe, wyszukaj informacje o osobie, z którą będzie przeprowadzana rozmowa.
  • Przemyśl, jakie pytania może zadać Ci potencjalny pracodawca i sformułuj solidne odpowiedzi na te pytania.
  • Przećwicz próbną rozmowę wspólnie ze znajomym i uzyskaj od niego informację zwrotną.
  • Pamiętaj o swoich najlepszych osiągnięciach i powiąż je z wynikami biznesowymi.
  • Podkreśl swoje osiągnięcia.
  • Kontroluj język swojego ciała.
  • Zadawaj właściwe pytania.
  • Właściwie zakończ rozmowę i dopytaj o informację zwrotną.

W przypadku branży IT rozmowa będzie obejmować również zagadnienia techniczne. Przygotuj się.


TOP 200