10 najbardziej zaskakujących przypadków utraty danych

Laptopy wysadzone w powietrze przez antyterrorystów, komputery zatopione w oceanie bądź dyski uszkodzone przez… rzeźnika. Po raz 7. eksperci firmy Kroll Ontrack - zajmującej się odzyskiwaniem danych - przygotowali listę dziesięciu najdziwniejszych przypadków utraty danych mijającego roku.

Jak wynika z opisanych przypadków, główną przyczyną utraty elektronicznych informacji pozostaje nieostrożność i brak dbałości użytkowników o ich cyfrowy sprzęt. "Nasi eksperci z całego świata mieli do czynienia z przypadkami zdecydowanie wykraczającymi poza standardowe sytuacje, w których użytkownicy komputerów i innych urządzeń cyfrowych tracą dane. Niestety, większość z nich spowodowana była nieostrożnością użytkowników i to w tym właśnie czynniku należy upatrywać głównej przyczyny spalenia, utopienia, czy nawet - jak zdarzyło się to w tym roku - wysadzenia komputerów w powietrze. Pamiętajmy, że choć komputery i inne urządzenia są coraz bardziej wytrzymałe na awarie, to jednak od nas zależy czy będziemy zmuszeni odzyskiwać z nich dane z pomocą specjalistów ze specjalistycznego laboratorium" - mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

10 najbardziej zaskakujących przypadków utraty danych

Laboratorium odzyskiwania danych

Tegoroczna lista najdziwniejszych przypadków utraty danych stworzona została na podstawie wskazań specjalistów Kroll Ontrack z 32 laboratoriów w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Według statystyk, obecnie dane najczęściej tracone są z dysków twardych i przenośnych (80%), a w następnej kolejności z pamięci flash oraz starych taśm znajdujących się w archiwach (20%).

Zobacz również:

  • Problem z flagowymi dyskami WD - producent obiecuje aktualizację

Oto lista dziesięciu najdziwniejszych przypadków utraty danych na świecie w roku 2010:

10. Ups… chyba pomyliłem kable

Pewien młody adept sztuki komputerowej zauważył, że poziom baterii jego komputera jest bliski zeru. Bez namysłu chwycił więc za kabel znajdujący się za jego biurkiem i podłączył go do laptopa. Niestety okazało się, że chłopak podpiął kabel z innego, znacznie mocniejszego urządzenia i w rezultacie jego laptop uległ spaleniu… a wraz z nim zapisane na nim dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200