10 najbardziej zaskakujących przypadków utraty danych

9. Jeden raz to za mało

Pewna firma poprosiła o odzyskanie danych ze starych archiwów. Specjaliści odzyskali w laboratorium informacje z nieużywanych już przez firmę taśm i przekazali je klientowi na sześciu dyskach. Nauczeni doświadczeniem pracownicy firmy, po otrzymaniu dysków z danymi, zrobili kopie odzyskanych danych. Kiedy pewnego dnia sięgnęli do dysków przekazanych im przez specjalistów, okazało się, że jeden z pracowników niechcący skasował odzyskane przez ekspertów dane. Przypomnieli sobie jednak, że na wszelki wypadek wykonali ich backup. Ku ich zdziwieniu okazało się, że zapasowy dysk również jest pusty. Na szczęście odzyskane przez specjalistów dane wciąż znajdowały się w laboratorium data recovery i zostały ponownie przekazane klientowi.

8. Rodzinne wspomnienia

Pewna kobieta postanowiła odwiedzić chorego ojca w szpitalu, aby pomóc mu podczas zabiegów medycznych. Podczas wizyty padła jednak ofiarą złodzieja, który - korzystając z okazji - ukradł należącego wcześniej do jej zmarłej córki laptopa. Tymczasem na dyskach komputera znajdowały się jedyne zdjęcia dziewczynki, jakimi dysponowała rodzina. Kiedy sprawa została nagłośniona, złodziej został aresztowany, udało się także dotrzeć do skradzionego przez niego laptopa. Niestety okazało się, że wykasował on wszystkie dane z komputera, prawdopodobnie próbując go sprzedać. Specjaliści odzyskiwania danych skontaktowali się z poszkodowaną kobietą i 90% utraconych zdjęć odzyskano.

10 najbardziej zaskakujących przypadków utraty danych

Uszkodzony dysk twardy

7. Rzeźnik danych

Pewnego dnia do laboratorium odzyskiwania danych trafił dysk z zakładu rzeźniczego. Nośnik zapakowany był w specjalny antystatyczny worek, w którym oprócz dysku znajdowały się także kawałki doskonałej szynki pochodzącej z zakładu. Po dokładnym zapoznaniu się z kompletną zawartością worka, dysk trafił do komory laminarnej, z wstępną diagnozą uszkodzenia mechanicznego. W rezultacie - m.in. dzięki temu, że poszkodowany postępował zgodnie z instrukcjami specjalistów i włożył dysk do antystatycznego worka - wszystkie dane udało się odzyskać.

6. Czekając na samolot

Pewien podróżnik popijał na lotnisku espresso, czekając na lot do domu. Nieopatrznie zostawił laptopa pod ladą baru i w pośpiechu zapomniał zabrać go ze sobą. Gdy był już w powietrzu, służby antyterrorystyczne działające na lotnisku zauważyły podejrzaną, pozostawioną bez opieki torbę i… na wszelki wypadek zdetonowały ją wraz z komputerem i zapisanymi na nim danymi.

5. Dane pod kołami

Spóźniona do pracy businesswoman nieopatrznie pozostawiła służbowego laptopa na dachu samochodu, aby pomóc dziecku usiąść właściwie w foteliku. Starając się jak najszybciej wyruszyć w drogę, szybko wycofała auto z garażu. Jak łatwo się domyślić, komputer wpadł wprost pod koła jej samochodu. Nie wiemy, o ile przedłużyło się spóźnienie i czy kobieta zachowała pracę…


TOP 200