Zwinne podejście w projektach SaaS

Rozmowa z Marcinem Tyburskim, prezesem zarządu MWT Solutions.

Podczas zorganizowanego przez "Computerworld" V kongresu itSMF przedstawił Pan korzyści z wdrożenia narzędzi ITSM w modelu SaaS. Jedną z nich było znaczące skrócenie czasu tego typu projektów dzięki takiemu właśnie podejściu...

W jednym z pierwszych projektów wdrożeniowych ITSM w SaaS - opartym na stosowanej przez nas platformie ServiceNow - udało nam się objąć systemem ITSM siedem procesów w zaledwie 9 miesięcy. To dwukrotnie szybciej niż średnia dla tego typu rozwiązań oferowanych w tradycyjnym modelu on site. Z kolei w tym roku udało nam się zrealizować w ciągu 6 miesięcy projekt, który objął sześć procesów.

Zobacz również:

  • IDC: przychody z chmury publicznej w górę o 20 proc.
  • Rosną wydatki na chmurę publiczną
  • Najważniejsze zagrożenia wykorzystania modelu SaaS
Jedynie 80% wymagań twardych można zapisać w dokumentacji projektowej. Pozostałe 20% - wymagania miękkie - ma największy wpływ na jakość korzystania z przyszłego rozwiązania. Dlatego polecamy połączenie Agile Management i SaaS.

Firmy korzystające z usług Software-as-a-Service wspominają, że jedną z korzyści wynajmu oprogramowania jest możliwość skoncentrowania się na własnej działalności, a nie budowie infrastruktury, która by ją wspierała. Czy podobnie jest w kontekście systemów ITSM oferowanych w modelu SaaS?

W realizowanych przez nas projektach klient jest zawsze w centrum uwagi. Aby osiągnąć ten cel, łączymy SaaS ze zwinnymi technikami - Agile Management. Pozwalają one na szybsze reagowanie na wprowadzane zmiany. Zaczynamy oczywiście od opisu procesów, ale to zaledwie początek. Projekt jest realizowany w kilku krótkich cyklach. Nie staramy się od razu zbudować całości systemu, lecz udostępniamy pojedyncze jego elementy, które natychmiast może zweryfikować klient. Przy tym podejściu nastawiamy się na maksymalizację użyteczności powstającego narzędzia i wygody dla klienta. Bo przecież to on używa naszych rozwiązań w codziennej pracy.

Z tego, co Pan mówi, nie wszystko zapisywane jest na początku w dokumentacji projektowej. Wiele nowych funkcji dochodzi w procesie interakcji Państwa z klientem...

Trafność sformułowanej przez Vilfreda Pareto 80/20 zasady zmusza każdego, kto myśli i działa pragmatycznie, do połączenia Agile Management i SaaS. Dla doświadczonego praktyka powody są oczywiste. Jedynie 80% wymagań twardych można zapisać w dokumentacji projektowej. Pozostałe 20% - wymagania miękkie - ma największy wpływ na jakość korzystania z przyszłego rozwiązania. To one decydują, czy użytkownicy będą chcieli korzystać z nowego narzędzia, czy też będą robić wszystko, aby "omijać" je w pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200