Prywatne sieci 5G - przyszłość komunikacji w przedsiębiorstwach

Rozmowa z Bartłomiejem Noculakiem, Open Source, Cloud Native, MultiCloud and NG Telco Transformation Leader, Kyndryl

Bartłomiej Noculak, Open Source, Cloud Native, MultiCloud and NG Telco Transformation Leader, Kyndryl

Od kilku lat standard 5G wskazywany jest jako przełomowa technologia w cyfrowym świecie. Lepsza przepustowość, bezpieczniejsza, bez opóźnień. Trwają cały czas poszukiwania nowych use case’ów, które będą mogły być podwalinami dla nowych modeli biznesowych. Kyndryl również wpisuje się w ten globalny trend wykorzystania nowego standardu komunikacji.

Technologia 5G kojarzy się głównie z komercyjnymi, ogólnopolskimi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy w ramach swoich usług dodali kolejną warstwę technologiczną. Natomiast prywatne sieci 5G i technologia Private Wireless są odrębnym zagadnieniem, całkowicie oderwanym od tychże operatorów. Każda firma w Polsce, każde przedsiębiorstwo, ma technologiczną możliwość uruchomienia na swoim terenie prywatnej sieci w celu zapewnienia kompleksowych usług łączności sieciowej dla różnorodnych zastosowań. My, wraz z naszym globalnym partnerem, oferujemy organizacjom na całym świecie możliwość zbudowania takiej sieci.

Firma Nokia jest dostawcą technologii tj. tworzy hardware i software, natomiast Kyndryl jako integrator wdraża rozwiązania Nokii. Należy tu zaznaczyć, że nasz partner dotychczasowe wieloletnie doświadczenie w obszarze sieci publicznych wykorzystuje do budowy rozwiązań dedykowanych dla sieci prywatnych. Nie znam tak dobrego rozwiązania technologicznego jak właśnie hardware i software od Nokii dedykowany prywatnym sieciom 5G. Wynika to też z samej polityki firmy, która rok do roku przeznacza na to olbrzymie kwoty w obszarze badań i rozwoju.

Kyndryl natomiast ma globalne doświadczenie budowania prywatnych sieci, przede wszystkim na rynkach, które są już bardziej dojrzałe, np. na rynku niemieckim. Jeszcze raz podkreślę - we wdrożeniach Private Wireless nie jest potrzebna firma telekomunikacyjna, lecz doświadczony integrator. Prywatna sieć zapewnia kompleksową łączność na terenie przedsiębiorstwa i najważniejsze jest dostrzeżenie jakie usługi mogą na niej działać.

Temat Private Wireless, przynajmniej w Polsce, jest nowy. Wydaje mi się, że rodzime przedsiębiorstwa próbują na swoje wyzwania w kwestii komunikacji i sieci odpowiadać innymi rozwiązaniami.

To właśnie nasze zadanie, by edukować rynek. Ponieważ to Private Wireless jest odpowiedzią na większość wyzwań komunikacyjnych w przedsiębiorstwach. Na jednej sieci, zbudowanej na terenie firmy bądź firmy i jej oddziałów, możemy uruchamiać obok siebie szereg usług. Pojedyncza sieć prywatna rozwiązuje praktycznie kompleksowo problem rozproszenia standardów komunikacyjnych. Przykładem jest uruchomienie na jednej sieci komunikacji w obszarze automatyki przemysłowej (PLC), komunikacji krytycznej (radiotelefonów push-to-talk), zarządzania środkami trwałymi i np. Video Recognition. Wszystkie te usługi działają w odseparowaniu od siebie na jednej sieci. Po uruchomieniu sieci prywatnej kończą nam się inwestycje w obszar sieciowy, dokładamy tylko kolejne usługi w naszej infrastrukturze. Jak wspomniałem, usługi są w pełni od siebie odseparowane, co czyni całą usługę wysoce bezpieczną. Sieci prywatne są rozwiązaniami klasy enterprise i w przeciwieństwie do sieci Ethernet bądź WiFi dużo bardziej bezpiecznymi. Zarówno pod względem zabezpieczenia fizycznego jak i szyfrowania czy software.

Kto powinien uważniej przyjrzeć się rozwiązaniu? Czy są branże, dla których Private Wireless jest rozwiązaniem idealnym i w pełni skutecznym?

Rozwiązanie to przede wszystkim na chwilę obecną ma największe zastosowanie w firmach produkcyjnych i logistycznych. Private Wireless – sieci prywatne oparte na technologii 5G, wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa w takich obszarach zapewnienia łączności jak: wózki i pojazdy autonomiczne, zarządzanie środkami trwałymi, automatyka przemysłowa, sterowanie i kontrolowanie dronów, łączność dla kamer, komunikacja krytyczna (radiotelefony i komunikacja video), poprawa jakości produkcji, monitorowanie pracowników, bezpieczeństwo i kontrola dostępu. Jeszcze raz przypomnę - wszystkie te usługi działają w tym samym momencie na jednej sieci. To jest właśnie przewaga rozwiązania Private Wireless. Mamy jedną sieć i dokładamy kolejne usługi.

Dzisiaj żadna technologia nie będzie miała racji bytu bez wpisanego w rozwiązanie bezpieczeństwa.

Tak jak wspomniałem, sieci Private Wireless są rozwiązaniami klasy enterprise, wielowymiarowo bezpieczniejszymi niż WiFi czy Ethernet. W ramach prywatnej sieci 5G każde z urządzeń łączących się z siecią jest wyposażone w kartę SIM bądź eSIM. Każda z tych kart musi być dodana w mózgu sieci, czyli systemie core sieci jako autoryzowany klient. Już samo to zabezpieczenie i trudność w złamaniu szyfrowania SIM uniemożliwa dostęp do sieci. Aby złamać WiFi wystarczy laptop z Wireshark i trochę czasu. Takie działanie w sieciach prywatnych 5G jest niemożliwe do zrealizowania.

Częstotliwości również są blokadą bezpieczeństwa. Prywatne sieci 5G działają na częstotliwości 3,4-3,6 GHz, aby zapewnić dostęp dla np. laptopów wykorzystywane są specjalne gateway’e WiFi. Na chwilę obecną dostęp z urządzeń konsumenckich jest mocno utrudniony, przez co sieć jest bezpieczniejsza, jeżeli chodzi o prymitywne metody ataku.

W samej warstwie bezpieczeństwa sieci wykorzystywany jest tzw. slicing czyli wirtualizacja i separacja sieci logicznych. Nie ma możliwości, aby ktoś łączący się z siecią 5G np. dla komunikacji krytycznej, miał dostęp do chociażby automatyki przemysłowej. To tylko niektóre przykłady zabezpieczeń. Więcej informacji na pewno przekażemy podczas naszego roadshow, do udziału w którym już dziś zapraszam.

Biorąc pod uwagę modułowość rozwiązania, Private Wireless właściwie rozwija się wraz z organizacją.

Tak, jest to przykład technologii, która daje platformę do uruchamiania kolejnych usług. Firma może w swoim tempie wdrażać nowości i kolejne rozwiązania. Jest to idealny model, gdzie przedsiębiorstwo ma możliwość rozłożenia w czasie budżetów jak i natężenia pracy. Docelowo, firmy, aby zdobyć przewagę konkurencyjną, będą wykorzystywać Private Wireless na takie sposoby, jakich sobie jeszcze dziś nie wyobrażamy. Życie samo wymusi innowacje, platforma w postaci prywatnych sieci 5G już jest. Nokia i Kyndryl jako partnerzy dostarczają jako jedni z pierwszych to rozwiązanie na polski rynek.

WIĘCEJ O SIECIACH PRYWATNYCH 5G, TECHNOLOGII, MOŻLIWOŚCIACH I POTENCJALE DLA ORGANIZACJI, DOWIECIE SIĘ PAŃSTWO PODCZAS PIERWSZEGO W POLSCE ROADSHOW. ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA DO WARSZAWY, WROCŁAWIA I KATOWIC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200