Gadu Gadu: "Przyszłość zależy od użytkowników"!

O przyszłości komunikatora GG rozmawiamy z Krzysztofem Szalwą - prezesem firmy SMS-Express.com, operatorem Gadu-Gadu. "Mam wątpliwości co do innowacyjności producentów takich komunikatorów jak Tlen, Konnekt czy innych. Biorą z Internetu protokół rozprowadzany na licencji Open Source, a tak naprawdę stworzenie czegoś takiego to 90% całej pracy, którą trzeba wykonać. Nigdy nie ukrywaliśmy, że GG to prosty komunikator i oferujemy najbardziej potrzebne funkcje. Otrzymaliśmy wiele ciekawych propozycji zmian w GG 7.0, w związku z powyższym uznaliśmy, że warto je wprowadzić kosztem opróżnienia premiery nowej wersji" - mówi Krzysztof Szalwa, zapytany o rozbudowane funkcje innych komunikatorów. Przy okazji prezentujemy również nową funkcję multimedialną programu - wideokonferencje.

Gadu Gadu: "Przyszłość zależy od użytkowników"!

Krzysztof Szalwa, prezes firmy SMS-Express.com

Aby korzystać z nowych funkcji należy podłączyć kamerę internetową (dla wideokonferencji), mikrofon i słuchawki (przekaz głosowy). Warto przed zakupem sprawdzić zgodność sprzętu z systemem operacyjnym. O ile wszystkie kamery są obsługiwane przez system Windows XP, to już w 2000, 98 czy 2003 mogą pojawić się problemy z dostępnością sterowników. Na szczęście z urządzeniami audio nie ma takich problemów - wystarczy pobrać najnowsze drivery ze strony producenta.

Nowe funkcje, stary interfejs

Gadu Gadu: "Przyszłość zależy od użytkowników"!

Stary interfejs - nowe zakładki (audio, wideo)

Na razie, pierwszym, co rzuca się w oczy, są dwie domyślne zakładki kontaktów - "Kontakty Video" oraz "Kontakty Audio". Nie można ich usunąć, a w przeciwieństwie do innych grup, nie można do nich ręcznie dodawać ani usuwać znajomych. Na liście kontaktów pojawią się osoby posiadające poprawnie skonfigurowane urządzenia multimedialne. Wersja testowa nie posiada niestety żadnej pomocy w konfigurowaniu połączeń. Brak sterownika ze strony któregoś z użytkowników, uniemożliwia komunikację multimedialną.

Zobacz również:

  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi

Jeżeli nie satysfakcjonuje Was wyświetlany obraz, można go skorygować dzięki przesuwanym paskom w oknie "Ustawienia kamery". Każda zmiana powoduje chwilowe "zamrożenie" wideo, ale nie trwa to długo. Przed zmianą ustawień jasności, kontrastu, odcieni, czy nasycenia, warto również zadbać o poprawne oświetlenie swojej twarzy - np. poprzez włączenie lampki biurkowej lub zasłonięcie okna - tak, aby światło słoneczne nie padało prosto w obiektyw kamery.

Gadu Gadu: "Przyszłość zależy od użytkowników"!

Po lewej okno rozmówcy, po prawej obraz z lokalnej kamery internetowej.

Kiedy wszystko jest ustawione, możemy wreszcie porozmawiać ze znajomym oraz zobaczyć obraz z jego kamery. Okno po lewej przedstawia osobę, z którą się łączymy. Dużo zależy od połączenia internetowego. Widoczna różnica jakości wyświetlanych obrazów, wynika z korzystania przez jedną ze stron rozmowy podstawowego łącza Neostrady.

Rozmawiamy z szefami GG

Rozmawialiśmy z członkami zarządu firmy SMS-Express.com - Krzysztofem Szalwą i Piotrem Pokrzywą.

Jaka będzie przyszłość komunikatorów? Obserwujemy obecnie ogromne zmiany - wydaje się, że czasy porozumiewania się wyłącznie za pomocą tekstu minęły bezpowrotnie. Teraz producenci oferują rozmowy głosowe, konferencje wideo, a co przyniesie przyszłość?

Przyszłość tak naprawdę zależy od użytkowników - to oni decydują czego chcą używać, co jest im potrzebne. Obserwujemy wśród internautów korzystających z GG, że nie jest to grupa jednorodna. Część z nich chciałaby wyłącznie komunikacji tekstowej, z drugiej strony jest grono osób, które chcą korzystać z tradycyjnego przekazu głosowego, a jeszcze inni są zainteresowani wideokonferencjami. Musimy godzić te wszystkie interesy i pozostawić wybór naszym odbiorcom spośród naszej oferty. Jeżeli chodzi natomiast o rozwój komunikatorów w ogóle, to myślę, że nastąpi jeszcze większa integracja programów z typowymi usługami telekomunikacyjnymi - przykładem może być technologia VoIP. Ciężko powiedzieć, czy większy udział w rynku będzie miała technologia mobilna, czy też stacjonarna. W najbliższej przyszłości oczekujemy wzrostu komunikacji przez szerokopasmowe łącza internetowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200