ENFACE: PIOTR KANIA...

...dyrektor zarządzający GFT Polska, organizacji tworzącej oprogramowanie dla największych banków inwestycyjnych na świecie

O DRODZE ZAWODOWEJ

Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale już w trakcie studiów pracowałem nad projektami IT. Szczególnie pasjonowały mnie działania związane z wpływem technologii na życie użytkowników. Po studiach zacząłem swoją przygodę z własnym biznesem – swój pierwszy start-up założyłem już w 1996 r., a kolejne – osiem lat później. Od 2007 r. byłem odpowiedzialny już nie tylko za dostarczanie rozwiązań, jako inżynier, kierownik grupy inżynierskiej, czy szef zespołu, ale skoncentrowałem się również na rozwoju biznesu – budowałem organizację dostarczającą skalowalne programy informatyczne. Łódź, gdzie przeniosłem się i stworzyłem firmę, nie była wówczas kojarzona z nowymi technologiami. Okazało się jednak, że również tutaj można odnaleźć wyspecjalizowanych pracowników i odpowiednią infrastrukturę.

O ROZWOJU FIRMY

Wyzwaniem była rozbudowa struktur GFT (wcześniej Rule Financial) z 40 do kilkuset pracowników i stworzenie dużego centrum przygotowania rozwiązań dla bankowości inwestycyjnej. Rekrutacja osób, które łączą wiedzę informatyczną z doświadczeniem w dziedzinie finansów jest trudne. Dlatego chwilami było ciężko i nie wszystko szło po naszej myśli. Satysfakcja jest jednak ogromna, bo udało się zbudować zespół, który w ciągu najbliższych trzech lat ma się jeszcze powiększyć. Mam więc możliwość zarządzać dużą organizacją o globalnym zasięgu w Polsce.

O KONKURENCYJNOŚCI PRACODAWCÓW

Z badań rynku pracy wynika, że w Polsce brakuje ok. 50 tys. programistów, a właściwie ludzi, którzy mogą pracować w tej branży. W Europie, według danych Komisji Europejskiej, do 2020 roku będzie brakowało ok. 800 tys. specjalistów. Liczby te będą wzrastać, a konkurencja będzie coraz silniejsza, dlatego jako pracodawcy, musimy dokładać starań, by przyciągać kandydatów. Na korzyść GFT przemawia fakt, że łodzianin, który kończy studia informatyczne nie musi już szukać pracy w Warszawie czy Wrocławiu. Dodatkowo, oprócz oddziału w Łodzi, rozwijamy także zespół zlokalizowany w Poznaniu i Warszawie.

ENFACE: PIOTR KANIA...

Piotr Kania, dyrektor zarządzający GFT Polska.

Oczekiwania pracowników zmieniają się, obecnie odpowiednie wynagrodzenie jest jedynie podstawą – równie ważne są możliwości rozwoju i poznawania nowych narzędzi informatycznych i nowych technologii. Kandydaci zwracają uwagę na to, czy firma oferuje im szkolenia i zapewni dostęp do wiedzy. Atutem może być również dobrze zaopatrzona i stale uzupełniana biblioteka z dostępem on-line, tak jak w GFT. Specjaliści nie spędzają już nocy i weekendów w biurze, jak to było na początku lat 90. Cenią sobie równowagę między pracą i życiem prywatnym.

O BUDOWANIU SPOŁECZNOŚCI

Jako jedni z pierwszych zdecydowaliśmy się wspierać społeczności programistów i użytkowników poszczególnych technologii. Wyszliśmy do młodych ludzi, pokazując, jak w praktyce stosuje się to, co znali z literatury. Czasem byli zaskoczeni, że rzeczy, które robimy są tak interesujące i tak dostępne – wprost na wyciągnięcie ręki. Mamy dobre relacje z uczelniami, dzięki czemu możemy opiniować program kształcenia pod kątem rynku pracy. Jednak w ogłoszeniach, w polu wymagania nie wpisujemy „wykształcenie wyższe”. Zwracamy uwagę na umiejętności techniczne, a z umiejętności domenowych, związanych z finansami, rynkami kapitałowymi, instrumentami finansowymi czy narzędziami bankowymi, szkolimy już w firmie. Ze względu na to, że pracujemy dla klientów na całym świecie, dużą wartością programów stażowych są szkolenia językowe i możliwość praktycznego ćwiczenia nabytych umiejętności.

O ROSNĄCYCH WYMAGANIACH

Kiedyś najważniejszymi kompetencjami pracowników z sektora IT były umiejętności techniczne. Jednak przy prowadzeniu dużych, międzynarodowych projektów niezbędne są także kompetencje miękkie t.j. zdolności komunikacyjne czy umiejętność rozwiązywania problemów klienta, z którym się pracuje. Podczas rozmów kwalifikacyjnych nasi rekruterzy sprawdzają, czy kandydat potrafi się skutecznie komunikować i rozwiązać konkretne zadania. Chcemy, aby pracownicy budowali trwałe relacje z klientami zewnętrznymi, a także potrafili współpracować wewnątrz firmy realizując bieżące zadania. Ważne jest również, aby osoba aplikująca na konkretne stanowisko, umiała wziąć na siebie odpowiedzialność za swoją pracę i projekt. Bardzo ważne jest również dopasowanie się do kultury organizacyjnej firmy.

O REWOLUCJI W BANKOWOŚCI

Regulacje dotyczące przepływu danych i informacji wprowadzone przez Unię Europejską będą powodowały, że do 2023 r. wiele systemów bankowych zostanie przebudowanych. Niektóre programy, z których aktualnie korzystają instytucje finansowe będą napisane od nowa, poprawione lub zaktualizowane. Daje to perspektywę interesującej pracy dla naszej branży na co najmniej 5-8 lat. Nakładają się na to również trendy w technologiach związane z interfejsami użytkownika. Chodzi o upraszczanie interakcji, dostarczania dużej ilości danych i ich wizualizacji, które pozwolą użytkownikowi łatwiej podejmować decyzje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200