CEO 4/2017

Technologia jest inspiracją dla biznesu

Bohater z naszej okładki łączy dwie role: lidera obszaru technologii oraz od dwóch lat funkcję prezesa spółki technologicznej, która działa na rzecz międzynarodowej grupy finansowej. Przychylne wiatry, technocentryczna strategia obecnego zarządu grupy i wewnętrzne, przejmujące poczucie wielkiej podróży, skłoniły Michała Paprockiego do odrzucenia bezpiecznych wód biznesowych. To jest wielka, inspirująca zmiana – z roli odtwórcy, do roli kreatora. Podyktowana przekonaniem, że w jego firmie pracują murarze, których stać na budowę katedr, a nie anonimowe układanie cegieł.

To zmiana odpowiadająca na wielkie, makroekonomiczne niepokoje: niepokój zamknięcia w pułapce średniego rozwoju, średnich dochodów. Opisywaliśmy w jednym z poprzednich wydań to zjawisko. Dziś możemy zaprezentować świadomą, skuteczną strategię wyjścia, ucieczki z takiego narzucanego, ograniczającego schematu. To wielka radość, że aktywne, odważne przełamanie bariery nie przez wszystkich jeszcze sobie uświadamianej przychodzi z biznesu opartego na nowoczesnej technologii. Radość podwójna, ponieważ ujawnia się podczas zorganizowanego przez nas po raz 15 Konkursu CIO Roku.

Mamy z tego konkursu więcej inspiracji dla zarządzających, więcej inspiracji od liderów obszaru technologii, cyfryzacji. Przykład z wielkiej chemii: stworzenia zrębów przemysłu 4.0; przykład procesowego i architektonicznego wysmuklenia nowoczesnego banku; wreszcie zupełnie nieoczekiwany przykład cyfryzacji spółki wodociągowej, która wyrasta do rangi branżowego cyfryzatora we współpracy z potęgami architektonicznymi.

W tym wydaniu nie brak tekstów przybliżających, tłumaczących lub kwestionujących aktualne trendy, główne i poboczne tezy oraz prognozy ekonomiczne. Zajmujemy się więc nierównościami, „drobiazgiem”, o który może się potknąć cyfryzacja. Zajmujemy się obszernie blockchainem, które ma przedefiniować relacje B2B, B2C, C2C, ale trzeba starannie dobrać model biznesowy. Zajmujemy się wreszcie PSD 2, które przeorać ma rynek usług finansowych.

Dużo czytania na świąteczny czas.

Życzę miłej lektury podczas białych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Szymon Augustyniak

Jeżeli jesteś zainteresowany dostępem do materiału podaj adres e-mail

Organizatorem usługi udostępnienia materiału Whitepaper jest IDG Poland S.A..
Udostępnienie materiału Whitepaper to usługa, w której masz możliwość pobrania wybranego pliku oraz możesz otrzymać dodatkowe informacje od organizatorów za pośrednictwem poczty e-mail i telefonu.
Rejestracja na Whitepaper jest jednoznaczna z akceptacją Regulaminu usługi.