5 pomysłów na poprawę zarządzania siecią

Wirtualizacja wymusza wprowadzanie automatyzacji w procesach IT. Przy niewielkich kwotach w budżetach IT przeznaczanych na nowe produkty, dużego znaczenia nabiera właściwe ustawianie priorytetów inwestowania. Dla firm poszukujących lepszej efektywności zarządzania - podajemy pięć pomysłów: jak najlepiej zainwestować czas i zasoby.

Dążenie ku coraz większej automatyzacji środowiska IT jest widoczne już od pewnego czasu, ale wirtualizacja znacznie przyspiesza tempo jej wdrażania. Wprowadzanie technologii wirtualizacji stwarza niespotykane do tej pory komplikacje, nie tylko dla administratorów odpowiedzialnych za infrastrukturę, ale także dla specjalistów od sieci. Wirtualizacja generuje natychmiast nowych nadawców i odbiorców ruchu - dawniej zarządzający siecią nie musieli martwić się o taką częstotliwość zmian, teraz środowisko jest dużo bardziej dynamiczne.

Aby utrzymać w ryzach dokonujące się zmiany, zespół IT musi rygorystycznie stosować procesy standaryzacyjne i potrzebuje oprogramowania zarządzającego, gwarantującego, że są one realizowane spójnie i automatycznie. Jednak przy skąpych budżetach IT, firmy muszą rozsądnie inwestować.

Podajemy pięć pomysłów na zwiększenie efektywności zarządzania.

Konsolidowanie narzędzi zarządzania

Większość organizacji ma mnóstwo nadmiarowych narzędzi. Powinny więc dążyć do optymalizowania zestawu tych narzędzi i pozbywania się tych nadmiarowych. Chociaż firmy zawsze będą potrzebować narzędzi ukierunkowanych na specyficzne obszary IT, w ujęciu szerszym ważniejsze jest jednak zarządzanie ogólnymi usługami IT niż specyficznymi "silosami technologicznymi". Skonsolidowane narzędzia będą zawsze oferować wiele korzyści, w tym realną ich integrację, lepszą możliwość zapewniania usług, szybsze rozwiązywanie incydentów i wyższą niezawodność usługi.

Ponadto, istnieje korzyść w postaci optymalizacji zakupów, jeżeli różne grupy zadaniowe w IT mogą współpracować i uzgadniać pojedyncze narzędzia, które spełniają wiele potrzeb - np. narzędzia analizy logów dla zespołów sieciowych, systemowych i aplikacyjnych. Większą efektywność można uzyskać przez wspólne specyfikowanie mechanizmów, których każdy potrzebuje, i sprawdzanie, czy można je zapewnić w jednym narzędziu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200