5 pomysłów na poprawę zarządzania siecią

Inwestycja w narzędzia NCCM

Specjaliści ds. sieci potrzebują narzędzi, które będą automatycznie rozpoznawać w czasie rzeczywistym, czy do sieci dodawane są nowe punkty końcowe, np. pół tuzina nowych maszyn wirtualnych, które nagle generują duży wolumen ruchu i zakłócają inne aplikacje.

Narzędzia NCCM (Network Configuration and Change Management) mogą również łagodzić kryzys braku specjalistów. Specjalistyczne kwalifikacje w zakresie obsługi sieci są drogie i deficytowe na rynku pracy. W praktyce jednak, większość prac przy sieci jest powtarzalna i często wymaga doświadczonych pracowników jedynie z powodu nieprzyjaznych interfejsów (np. interfejs wierszy komend). Narzędzia NCCM delegują sporą część tych prac na poziom mniej wykwalifikowanego (czyli tańszego) personelu, zwiększając jednocześnie ich niezawodność poprzez spójną ich realizację.

Większa uwaga poświęcana aplikacjom

Menedżerowie sieci muszą przyglądać się danym wydajnościowym sieci w połączeniu z informacjami o aktywnych aplikacjach i usługach: kto ich używa i jaki poziom satysfakcji uzyskują korzystający z nich użytkownicy. Konieczna jest wiedza nie tylko o tym, co dzieje się w sieci, ale także, jak sieć jest używana do dostarczania aplikacji i usług. Bardzo często zdarza się, że zarządzający siecią nie wiedzą, jakie aplikacje są używane w sieci, które z nich w rzeczywistości "napędzają" użytkowanie sieci, i które są najczęściej źródłem problemów prowadzących do spowolnienia usług.

Analiza, a nie tylko monitoring

Proste zbieranie danych sieciowych i nanoszenie ich na wykresy jest już niewystarczające. Lepiej zainwestować pieniądze w bardziej zaawansowane produkty, które pozwalają na analizowanie zebranych danych. Nie ma większego sensu studiowanie wykresów "gołym okiem", kiedy dostępne są skomplikowane algorytmy matematyczne, pozwalające na przesiewanie różnorodnych szumów informacyjnych zawartych w tych danych.

Dostawcy, tacy jak: BlueStripe, NetScout, Netuitive, Network Instruments, OPNET czy Splunk, a także wielu innych, w tym główni dostawcy oprogramowania zarządzania, zapewniają narzędzia do analiz, które mogą wyciągnąć z tych danych istotne informacje.

Lepsze wykorzystanie możliwości posiadanych narzędzi

Niewielu administratorów w pełni wykorzystuje narzędzia, które ma już do dyspozycji. Warto więc poświęcić trochę czasu na rozpoznanie, jak dostępne narzędzia mogą wypełnić istniejącą lukę funkcjonalną. Dostawcy często oferują też bezpłatne konektory do innych narzędzi zarządzania. Pozwalają one ominąć pewne skomplikowane etapy przedsięwzięć integracyjnych.


TOP 200