iPhone 4: 7 zalet nowego smartfonu Apple

Steve Jobs w trakcie konferencji WWDC 2010 osobiście zaprezentował najnowsze dzieło koncernu Apple - czwartą odsłonę słynnego smartfonu iPhone. Szef koncernu określił nowego iPhone'a mianem "jednej z najpiękniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek wykonała firma". Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy najciekawsze nowości w iPhone 4.

iPhone 4 debiutuje niemal dokładnie rok po poprzedniku, iPhone 3G S, zresztą także zaprezentowanym w czasie konferencji WWDC. Spójrzmy, co odróżnia najnowszą wersję smartfonu Apple od tej z 2009 r.

Nowa konstrukcja

Sercem iPhone'a 4 jest układ A4, a więc ten sam 1-gigahercowy układ typu SoC, jaki znalazł zastosowanie w iPadzie (analitycy już wcześniej komentowali, że jest to jednostka świetnie nadająca się do zastosowania w smartfonie).

Zobacz również:

  • Apple zaktualizuje oprogramowanie iPhone’a 12 we Francji, aby rozwiązać spór dotyczący promieniowania

W telefonie zastosowano nowe przyciski regulacji głośności i dodatkowy port mikrofonu. W urządzeniu zintegrowano trzy anteny - Bluetooth, Wi-Fi/GPS i UMTS/GSM.

iPhone 4, podobnie jak dotychczasowy hit sprzedaży Apple - iPad - charakteryzuje się wbudowaną kieszenią na karty micro-SIM.

Nowy aparat

iPhone 4 wyposażono w nowy moduł cyfrowego aparatu fotograficznego z lampą błyskową LED, jak też kamerę na panelu przednim. Aparat oparty jest na 5-megapikselowej matrycy, umożliwia fotografowanie z 5-krotnym zoomem cyfrowym oraz nagrywanie filmów w jakości 720p (30 kl./s).

Na pokładzie nowego iPhone'a znajdzie się aplikacja iMovie, a raczej mobilna wersja programu znanego z pakietu iLife, umożliwiająca edycję wideo i zdjęć. Będzie ją można kupić w Apple AppStore (o ile Apple ją zaakceptuje - zażartował Jobs w czasie prezentacji).

Wytrzymalsza bateria

Dzięki zastosowaniu slotu micro-SIM konstruktorom udało się zwolnić nieco cennego miejsca, które wykorzystano do zwiększenia wymiarów akumulatora. Wg Apple moduł zasilania iPhone 4 wydłuży o 40 procent długość czasu rozmów (szacowany teraz na 5-7 godzin).

Producent zapewnia też, że za pomocą iPhone'a 4 użytkownik będzie mógł przeglądać strony internetowe przez 6 godzin (via sieci 3G) i 10 godzin przez Wi-Fi.

Czas odtwarzania wideo ma wynieść 10 godzin; muzyki - 40 godzin; tryb czuwania - 300 godzin.

Nowy wygląd

Grubość ("głębokość") obudowy nowej wersji telefonu wynosi 9,3 mm. To 2 milimetry - niemal 1/4 - mniej niż wymiar modelu iPhone 3G S.

Lepszy wyświetlacz

Dotykowy ekran urządzenia, tzw. "retina display", ma odznaczać się znacznie większą precyzją, niż panel starszego iPhone'a. W wyświetlaczu tym piksele zostały upakowane znacznie gęściej niż w ekranie modelu 3G S - 326 pikseli na cal w porównaniu ze 163.

Ekran może wyświetlić obraz w rozdzielczości 960 x 640 punktów; liczba pikseli ekranu "czwórki" jest czterokrotnie wyższa, niż 3G S.

Gabaryty ekranu nie zmieniły się - nadal jest to ekran o przekątnej 3,5 cala. Wyświetlacz charakteryzuje się kontrastem 800:1.

Aktualizacja: 08 czerwca 2010 08:42

Do artykułu dodano film z wystąpienia Steve'a Jobsa na WWDC 2010.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200