e-Strategia dla Polski

Jako pierwsze będą wdrażane usługi dla obywateli, takie jak składanie deklaracji i dokumentów związanych z płaceniem podatków, uzyskaniem dowodu osobistego, prawa jazdy i paszportu, a w przypadku przedsiębiorstw - ułatwiające elektroniczny kontakt z ZUS oraz urzędami skarbowymi i celnymi.

Autorzy strategii ePolska szczególną uwagę zwracają na promocję realizacji drogą elektroniczną zamówień publicznych. Temu ma służyć m.in. nowelizacja Ustawy o zamówieniach publicznych.

Ma to przynieść wymierne oszczędności budżetowe. Jako przykład podaje się Włochy, gdzie w latach 2000-2002 - dzięki wprowadzeniu giełd elektronicznych, za pośrednictwem których administracja centralna dokonuje zakupów - osiągnięto 30-proc. oszczędności. W Polsce aukcje elektroniczne miałyby zostać wprowadzone już w drugiej połowie tego roku.

Kolejnym elementem strategii ePolska jest promocja kształcenia informatycznego. "Priorytetem dla Polski powinno być osiągnięcie stanu, w którym każdy absolwent szkoły średniej potrafi się posługiwać komputerem i Internetem, stworzyć dokument w edytorze tekstu, wysłać list drogą elektroniczną, przeszukać zasoby internetowe" - twierdzą autorzy dokumentu. "Drugim priorytetem jest uczynienie z telepracy realnego narzędzia aktywizacji zawodowej" - dodają.

Podstawowa infrastruktura

Rząd chciałby, aby do końca 2006 r. każda szkoła miała pracownię komputerową z szerokopasmowym dostępem do Internetu. Za ten program ma odpowiadać Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. W przyszłym roku dostęp szerokopasmowy ma być zagwarantowany w każdej jednostce administracji publicznej. W pierwszej połowie 2005 r. każdy urząd miasta i gminy ma udostępniać usługi publiczne w ramach projektu Wrota Polski. Niezbędnych zakupów mają dokonywać jednostki samorządu terytorialnego oraz Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast koordynowaniem działań związanych z pozyskiwaniem funduszy strukturalnych na rozwój społeczeństwa informacyjnego ma się zajmować Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

W przyszłym roku ma się również zakończyć budowa Polskiego Internetu Optycznego Pionier, z którego mają korzystać przedstawiciele nauki. Zgodnie z zapisami programu eEurope 2005 do końca 2006 r. zostanie zaimplementowana w Polsce nowa wersja protokołu internetowego IPv6 (obecnie jest stosowany IPv4). Protokół ten używa 128-bitowego schematu adresowania i może obsłużyć nieograniczoną liczbę urządzeń pracujących w Internecie. Prace nad nim rozpoczęto w 1992 r.

Cele dodatkowe

W ramach projektów dotyczących centralnych baz danych w administracji rząd chciałby m.in. stworzyć spójny model danych i metadanych, wyeliminować dublujące się identyfikatory (np. NIP i PESEL) oraz zapewnić nowoczesne metody dostępu do danych. Z kolei w związku z promocją rozwoju handlu elektronicznego w Polsce planowane jest stworzenie przez resort gospodarki elektronicznego rejestru wiarygodności przedsiębiorstw.

Polski rząd chciałby również upowszechnić świadczenie usług medycznych na odległość. Przykładowo, w ramach projektu Wrota Polski miałaby być możliwa elektroniczna rejestracja wizyty u lekarza. Do połowy tego roku mają też zostać opracowane zalecenia dla szpitali i przychodni w sprawie elektronicznego przekazywania danych pacjentów.

Działania o największym znaczeniu dla informatyzacji Polski w ciągu 3 lat:
  • szerokopasmowy dostęp do Internetu w każdej szkole;

  • Wrota Polski - platforma e-usług administracji publicznej;

  • polskie treści w Internecie;

  • powszechna edukacja informatyczna.
Pozostałe działania priorytetowe to m.in.

  • Internet szerokopasmowy w administracji publicznej;

  • rozbudowa infrastruktury dostępu do Internetu;

  • Pionier - infrastruktura teleinformatyczna dla nauki;

  • bezpieczeństwo w sieci;

  • Wrota Polski do Europy - zwiększenie skuteczności Polski w uzyskiwaniu dofinansowania z funduszy unijnych;

  • centralne bazy danych i rejestry publiczne, projekt obejmuje m.in. integrację rejestrów KRS, NIP, PESEL i REGON oraz opracowanie ogólnopolskiego modelu danych;

  • nauczanie na odległość;

  • usługi medyczne na odległość;

  • handel elektroniczny;

  • naziemna radiofonia i telewizja cyfrowa;

  • zwiększenie informatycznego przygotowania zawodowego.
Źródło: "Strategia informatyzacji Rzeczypospolitej Polskiej - ePolska na lata 2004-2006"


TOP 200