Życie z SI

Dziś sztuczna inteligencja dotyczy każdego. Obcowanie z nią rodzi wiele pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedzi. Należy pamiętać, że nie tylko człowiek poznaje ją coraz lepiej, ale i ona wciąż się uczy i zdobywa nowe doświadczenia. Na to zagadnienie oraz na wiele innych kwestii zwraca uwagę Jerry Kaplan w książce „Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć”.

Niektórzy obawiają się, że SI może sprawić, że człowiek straci nad nią kontrolę i obróci się ona przeciwko niemu. Problemy związane z rozwojem sztucznej inteligencji analizuje Jerry Kaplan, przedsiębiorca, informatyk, ekspert ds. sztucznej inteligencji (doktorat z informatyki na Uniwersytecie Pensylwanii, specjalizacja: sztuczna inteligencja), innowator techniczny, autor bestsellerów (m.in. „Startup: A Silicon Valley Adventure"), futurolog, założyciel wielu firm (wśród nich GO Corporation, Teknowlege) i serwisu społecznościowego Winster.com, a także współzałożyciel pierwszej witryny aukcyjnej B2C - OnSale. Laureat nagrody Ernst & Young Emerging Entrepreneur of the Year (1998). Obecnie gościnny wykładowca na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda, członek Stanford Centre for Legal Informatics.

Czytając książkę, możemy dowiedzieć się,

czy maszyny mogą przewyższyć ludzką inteligencję, wyeliminują człowieka z pracy, czy robot jest w stanie świadomie popełnić przestępstwo, a jeśli tak, to czy jej właściciel będzie za to odpowiedzialny, lub czy maszyna może mieć wolną wolę i dokonywać wyboru. I
nne kwestie dotyczą tego, czy robot może zeznawać za nas w sądzie, stać w kolejce i gdzie jest granica między naszym świadomym działaniem a wykorzystaniem robota. Fakt, że maszyna cały czas się uczy, sprawia, że jej działania często wykraczają poza zakres pracy, do których została zaprogramowana. To oznacza, że sztuczna inteligencja może wywrócić do góry nogami nie tylko rynki pracy, ale także porządek społeczny, a nawet zabawę, edukację, nawyki, prowadzenie wojen, słowem, wszystko, co dotyczy człowieka, włącznie z jego osobowością. Czy naprawdę jesteśmy na to przygotowani?

Zobacz również:

  • CIO W OBLICZU AKTUALNYCH WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH I BIZNESOWYCH
  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
  • Meta zawiesza stosowanie generatywnej AI w Brazylii

Więcej na stronie: http://bit.ly/SztucznaInteligencjaPWN

Książka Jerry’ego Kaplana „Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć” nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się na rynku w maju br. „CEO Magazyn Top Menedżerów”, „CIO Magazyn Dyrektorów Informatyki” i Klub CIO są patronami medialnymi wydarzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200