Zrównoważony rozwój – kierunek nie jest łatwy

80% respondentów badania „Global Sustainability Transformation Survey Report 2023”, przygotowanego przez firmy Oxford Economics i Fujitsu, stwierdziło, że zrównoważony rozwój jest obecnie jednym z pięciu najważniejszych priorytetów zarządzania biznesem. Zarządzający postrzegają wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem jako szanse i możliwości biznesowe, ale wskazują jednocześnie na złożoność i ogrom pracy wymagany do transformacji zrównoważonego rozwoju. Czy firmy wobec wyzwań rynkowych wrócą do wcześniejszych metod zarządzania, czy dalej będą kroczyć ścieżką zrównoważoną?

fot. Pixabay

Raport powstał na bazie ankiety przeprowadzonej wśród 1800 dyrektorów i menedżerów wyższego szczebla z dziewięciu krajów. Według ankiety 53% liderów biznesu uważa, że czynniki zewnętrzne mają znaczący wpływ na ich działalność. Największa liczba respondentów wymieniła nasilenie cyberataków (80%), wysoką inflację i rosnące stopy procentowe (77%), problemy z dostawami energii (76%), napięcia geopolityczne (65%) i zmiany klimatyczne (63%), jako elementy zmieniające funkcjonowanie ich biznesów. Ostatnie lata zawirowań i niepewności na świecie sprawiły, że zarządzający zmuszeni są do zmiany swoich priorytetów. Zwracają większą uwagę na wyzwania tworzone przez wspomniane czynniki zewnętrzne.

Powyższe czynniki liderzy biznesowi uznali za kluczowe w kwestii zrównoważonego rozwoju (ZR) środowiskowego, społecznego i gospodarczego. 80% respondentów stwierdziło, że zrównoważony rozwój „jest obecnie jednym z pięciu najważniejszych priorytetów zarządzania biznesem”.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • Powstał prototyp energooszczędnego chipa wzorowanego na mózgu
  • Jakie dane zbierać do raportowania ESG?

Z drugiej strony, raport „Global Sustainability Transformation Survey Report 2023” ujawnia, że wiele organizacji nie wdraża jeszcze polityki ZR. 43% wszystkich ankietowanych pozostaje nieaktywnych w zakresie budowania zrównoważonego rozwoju, a około 20% dopiero zaczyna wdrażać taką politykę w swojej działalności. Tylko niewiele ponad jedna czwarta (27%) organizacji przyznaje, że osiągnęło konkretne korzyści wynikające z transformacji zrównoważonego rozwoju. Dlaczego?

„Pamiętajmy, że transformacja zrównoważonego rozwoju wymaga fundamentalnych zmian w organizacjach, począwszy od procesów zarządzania, aż po kulturę korporacyjną i strategię biznesową. Wiele firm na świecie rozumie, że muszą być zrównoważone i z pewnością chce do tego dążyć. Jednak na poziomie praktycznym dla wielu nie jest to do osiągnięcia. Na razie. Generalnie trzeba zrozumieć, że polityka zrównoważonego rozwoju to szansa, a nie tylko problem” – przekonuje Michał Grzegorzewski, Head of Services, Fujitsu Polska.

50% respondentów raportu wskazało spełnienie oczekiwań konsumentów i klientów jako główny powód rozwijania polityki zrównoważonego rozwoju. Świadome firmy chcą zapewnić długoterminowe relacje ze społeczeństwem, pracownikami i klientami

W raporcie podkreślono, że prawie połowa liderów biznesowych wskazała na złożoność i ogrom pracy wymagany do transformacji zrównoważonego rozwoju. Główne ograniczenia w tym procesie to „brak dostosowania kadry kierowniczej do wizji zrównoważonego rozwoju oraz brak wiarygodnych danych, potęgowany przez wewnętrzny opór i podejrzliwość.”

„30% ankietowanych menedżerów wskazało rentowność i stabilność finansową jako piąte najważniejsze wyzwanie we wdrażaniu polityki zrównoważonego rozwoju. Jednak wraz ze wzrostem świadomości na temat zrównoważonego rozwoju, wyzwanie kosztowe zmienia się w istotny priorytet organizacyjny”– komentuje dane z raportu Michał Grzegorzewski.

Transformacja zrównoważonego rozwoju wymaga fundamentalnych zmian w organizacjach, począwszy od procesów zarządzania, aż po kulturę korporacyjną i strategię biznesową. Wiele firm na świecie rozumie, że muszą być zrównoważone i z pewnością chce do tego dążyć. Jednak na poziomie praktycznym dla wielu nie jest to do osiągnięcia

Autorzy raportu podkreślają, że liderzy ZR zapewniają obecnie większą dbałość o środowisko w porównaniu z innymi firmami. Potwierdzają to wyniki ankiety - 49% menedżerów stwierdziło, że już teraz dąży do zrównoważonego zużycia energii oraz redukcji odpadów i recyklingu (41%), zapobiegania katastrofom (28%) oraz reagowania na zmiany klimatu (27%). 46% respondentów z sektora transportu i 44% z sektora produkcji monitoruje i zarządza emisjami CO2.

Raport podkreśla, że transformacja cyfrowa wspierająca zrównoważony rozwój łączy ludzi, rzeczy i procesy, wykorzystując dane do przekształcania firm. Organizacje próbują z jej pomocą nowych sposobów dostarczania innowacji oraz rozwijania umiejętności i wzmacnianie pozycji poszczególnych pracowników. 84% liderów zrównoważonego rozwoju zatrudnia pracowników, którzy posiadają odpowiednie umiejętności w zakresie transformacji cyfrowej. 78% przekształca procesy biznesowe przy użyciu danych i technologii cyfrowych. Współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją będzie postępować, łagodząc niedobór siły roboczej w starzejących się społeczeństwach – tak uważa aż 59% uczestników badania.

„50% respondentów raportu wskazało spełnienie oczekiwań konsumentów i klientów jako główny powód rozwijania polityki zrównoważonego rozwoju. Świadome firmy chcą zapewnić długoterminowe relacje ze społeczeństwem, pracownikami i klientami. Drogą do tego jest powiązanie zrównoważonego rozwoju z wartościami i celami organizacji” – podsumowuje Michał Grzegorzewski.

O liderach zrównoważonego rozwoju i czekających nas zmianach na rynku technologicznym dowiesz się również z naszego podcastu "Cyfryzacja oznacza też odpowiedzialność". Zapraszamy do słuchania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200