Zmiany w dystrybucji rozwiązań Sybase

Fuzja SAP i Sybase przyćmiła zmiany w polskiej sieci dystrybutorów tej drugiej spółki. W lipcu br. zmienił się także oficjalny przedstawiciel Sybase na polskim rynku.

Zmiany nazewnictwa i kompetencji
Od lipca 2010 r. Sybase jest własnością amerykańskiego oddziału SAP. Warta 5,8 mld USD transakcja ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej niemieckiego koncernu oraz unowocześnienia oprogramowania biznesowego SAP, głównie pod kątem mobilności. Zgodnie z zapowiedziami koncern będzie koncentrować się na rozwiązaniach z zakresu , przetwarzaniu danych in-memory i rozwiązaniach mobilnych. We wszystkich trzech obszarach stanowiących sedno strategii biznesowej SAP zastosowanie znajdą technologie Sybase. Premiera pierwszych wspólnych produktów jest planowana na wiosnę 2011 r. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że przez kolejne dwa lub trzy lata SAP i Sybase będą działać niezależnie. Niewykluczone jednak, że później nastąpi połączenie obu firm.

Działamy osobno, ale wspólnie

Obecnie, poza zmianami właścicielskimi i zacieśnieniem współpracy z niemieckim koncernem, fuzja z SAP nie spowodowała większych zmian w strukturach Sybase. Nieprzerwanie od 12 lat firmą kieruje John Chen. Od października br. odpowiada on również za funkcjonowanie nowo utworzonego działu SAP Mobile Business Unit. Jednostka organizacyjna, w której skład wchodzą pracownicy obu firm, ma specjalizować się m.in. w rozwiązaniach usprawniających przenoszenie dotychczasowych funkcjonalności oprogramowania biznesowego SAP do urządzeń przenośnych oraz tworzeniu narzędzi sprzyjających rozwojowi platformy aplikacji mobilnych niemieckiego producenta.

Plany biznesowe SAP zakładają bowiem m.in. zbudowanie mobilnego środowiska aplikacji biznesowych, które byłoby praktycznie niezależne od wykorzystywanej platformy mobilnej. Realizacja tych planów w dużej mierze ma opierać się m.in. właśnie na wykorzystaniu rozwiązań oferowanych przez Sybase. Jednym z nich jest architektura Sybase Unwired Platform. Środowisko ma pozwalać m.in. na dostarczanie treści pochodzących z systemów SAP instalowanych w obrębie korporacyjnych środowisk IT do ich odpowiedników działających na urządzeniach przenośnych. Sybase Unwired ma przy tym zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa dostępu do danych. Jednak zdaniem analityków utworzenie działu SAP Mobile Business Unit może być pierwszym krokiem w stronę włączenia Sybase w struktury organizacyjne SAP. Jednocześnie SAP i Sybase mają ściśle współpracować w kwestii rozwoju technologii. Przedstawiciele obu firm niejednokrotnie zapowiadali, że takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla klientów i partnerów.


TOP 200