Zintegrowane bezpieczeństwo

W sumie podczas EURO 2008 zalogowanych w sieci było

22 tys. radiotelefonów, a austriackie służby bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa wykonały za pomocą systemu TETRA ponad 8 mln połączeń. W szczytowych okresach w jednej stacji bazowej zarejestrowanych było jednocześnie ponad 900 radiotelefonów.

Systemem cyfrowej łączności radiowej BOS-Austria ma być objęte w ciągu najbliższych lat terytorium całego kraju. Oprócz krajów związkowych Tyrol i Wiedeń w zasięgu sieci jest już 9 okręgów wokół Wiednia w Dolnej Austrii. W pozostałych okręgach tego landu sieć zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku. Land Styria jest obecnie na etapie planowania.

Co dalej?

Czy TETRA stanie się również elementem systemu łączności podczas EURO 2012? Czy mające się odbywać w naszym kraju następne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej staną się przyczynkiem do stworzenia zintegrowanego, ogólnopolskiego systemu łączności dla służb porządkowych i ratowniczych? Czy podstawą tego systemu będzie standard TETRA, czy też inne rozwiązania i technologie?

Za wcześnie jeszcze na konkretne, zdecydowane odpowiedzi. Trudno powiedzieć, jak właściwie dokładnie będzie wyglądał system łączności na potrzeby EURO 2012. Na razie wiadomo tylko, że zamiast budować własną sieć ,MSWiA chce, aby miasta uczestniczące w organizacji mistrzostw same kupiły usługi u wyłonionego w przetargu dostawcy. Według przedstawicieli resortu, jest to wariant najskromniejszy, ale i najbardziej realistyczny. Budowa własnej sieci miałaby kosztować 3,5-4 mld zł. W proponowanym rozwiązaniu miasta zapłaciłyby za system kilka razy mniej.

Jeżeli rząd poprze pomysł

MSWiA, system mógłby zacząć działać w ciągu 18 miesięcy, obejmując na początek sześć miast, które będą gospodarzami Euro 2012, czyli: Gdańsk, Katowice, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Potem, w miarę możliwości i potrzeb, system miałby być rozbudowywany.

Dla Computerworld komentuje Jacek Piotrowski, dyrektor ds. klientów kluczowych w Motorola Polska sp.

Jacek Piotrowski

Zadanie zapewnienia bezpieczeństwa podczas EURO 2008 w Austrii należało do Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (BMI). Aby w krytycznej sytuacji móc szybko wkroczyć do akcji, BMI musiało mieć możliwość skoordynowania w jak najbardziej efektywny sposób jednostek operacyjnych służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa (BOS). Nieodzowna była bezpieczna i niezawodna komunikacja między różnymi służbami i organizacjami.

Dzięki pozytywnym doświadczeniom związanym z użytkowaniem opartej na standardzie TETRA cyfrowej sieci łączności radiowej BOS Austria podczas tak ważnych wydarzeń jak prezydencja w UE i wizyta prezydenta USA Georga W. Busha w roku 2006, BMI zdecydowało się na wykorzystanie tej sieci łączności jako głównego narzędzia komunikacji dla austriackich funkcjonariuszy policji oraz jednostek straży pożarnej i służb ratownictwa.

System jest odporny na uszkodzenia i przeciążenia. Dlatego nadaje się do stosowania podczas wielkich imprez, podczas których w przeszłości regularnie dochodziło do utrudnień w związku z brakiem dostępności kanałów radiowych.

Wraz z powstaniem sieci cyfrowej łączności radiowej BOS Austria, wszystkie austriackie organizacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo po raz pierwszy mają do dyspozycji ujednoliconą i obejmującą rozległy obszar sieć cyfrowej łączności radiowej. Wspólna sieć ułatwia komunikację pomiędzy służbami, a ponadto znacznie ułatwia organizowanie i koordynowanie akcji. Po raz pierwszy różne jednostki operacyjne, jak straż pożarna czy policja, mają możliwość utworzenia grupy komunikacyjnej na potrzeby konkretnej akcji.

Sieć cyfrowej łączności radiowej BOS Austria przeszła pomyślnie pod każdym względem próbę ogniową EURO 2008. System działał bez zarzutu. W każdym momencie gwarantował bezpieczeństwo licznych kibiców piłki nożnej. Po pomyślnym sprawdzianie podczas EURO, system w najbliższych latach ma wejść do eksploatacji na terenie całego kraju. Planuje się, że sieć pokryje cały kraj na przełomie 2010/11.


TOP 200