Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup

Jedno jest pewne - backup to kluczowy element, ale w jaki sposób optymalnie zapewnić jego wykonywanie? Aktualnie możliwości jest bardzo dużo. Która z nich jest najlepsza.

Administratorzy IT działający na pierwszej linii wsparcia bardzo często mówią, że pracownicy dzielą się na dwa typy - tych, którzy wykonują kopie zapasowe oraz tych, którzy dopiero będą ją wykonywać. Statystycznie każdy użytkownik w swoim życiu doświadczy utraty danych. Może ona wynikać z uszkodzenia komputera, ale coraz częściej mowa również o kradzieży komputera przenośnego czy awarii systemu uniemożliwiającej dostęp do plików i aplikacji.

W jaki sposób zadbać o swoje dane?
Źródło:  Kaitlyn Baker / Unsplash

W jaki sposób zadbać o swoje dane?

Źródło: Kaitlyn Baker / Unsplash

Kopia zapasowa to element, które przydaje się w najmniej odpowiednim momencie. Na codzień nie doceniany jej możliwości, więc najczęściej nie skupiamy się na niej. To błąd - odpowiednio przygotowana kopia zapasowa może uratować nas przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Niezależnie od tego czy jesteśmy studentami, zwykłymi pracownikami organizacji czy zajmujemy kluczowe miejsce w zarządzie - powinniśmy zadawać o co najmniej jedną kopię zapasową naszych danych.

Idealnym scenariuszem jest wykorzystanie przez organizacje kopii zapasowej w modelu 3-2-1, który omawiamy w innym artykule, ale każdy z nas powinien zadbać na własną rękę o podstawy backup swojego komputera.

W dzisiejszych czasach backup nie musi wiązać się już z mozolnym procesem, w którym należy podłączyć dysk twardy do komputera i ręcznie wywołać wykonywanie kopii zapasowej, a cały proces powtarzać np. raz w tygodniu.

Klasyczny model wykonywania kopii zapasowej - zewnętrzny dysk HDD/SSD

Zewnętrzny dysk o dużej pojemności to najprostszy, a w dłuższej perspektywie czasu również najtańszy sposób na wykonywanie kopii zapasowej.

Najstarszą i najtańszą formą backupu jest przechowywanie danych na zewnętrznym nośniku
Źródło: Siyuan Hu / Unsplash

Najstarszą i najtańszą formą backupu jest przechowywanie danych na zewnętrznym nośniku

Źródło: Siyuan Hu / Unsplash

Niestety nie jest to najwygodniejsza opcja. W tym wypadku należy pamiętać o regularnym podłączaniu dysku zewnętrznego w celu stworzenia kopii zapasowej. Należy również zadbać o fizyczne zabezpieczenie dysku z backupem - znajdują się na nim w końcu cenne dane, które w komputerze są na zaszyfrowanym dysku oraz dodatkowo zabezpieczone naszym hasłem do systemu.

Kopia zapasowa w chmurze - nowoczesna i wygodna alternatywa dla dysku

Wraz ze wzrostem popularności chmury obliczeniowej, stała się ona idealną alternatywą dla klasycznych backupów na dyskach twardych. Wystarczy posiadać konto w usłudze takiej jak Microsoft OneDrive, Google Drive czy Dropbox, zainstalować aplikację kliencką, wybrać foldery, które chcemy bac kupować i zapomnieć o całym procesie kopii zapasowej.

Usługi chmurowe pozwalają uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca i urządzenia
Źródło: Sigmund / Unsplash

Usługi chmurowe pozwalają uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca i urządzenia

Źródło: Sigmund / Unsplash

Aplikacje klienckie na najpopularniejsze systemy operacyjne automatycznie i na bieżąco wykonują kopię zapasową plików, a wszystkie dane dostępne są z dowolnego urządzenia w dowolnym miejscu na świecie. To świetne narzędzie, gdy pracujemy z więcej, niż jednego komputera. Dodatkowo o zabezpieczenia naszych danych dbają największe korporacje IT na świecie. Nie musimy obawiać się również o utratę backupu - jest on dodatkowo zabezpieczany przez wewnętrzne kopie zapasowe dostawców chmurowych.

Minusem względem klasycznego dysku twardego na USB są koszty. Chmura obliczeniowa opiera się na płatności w modelu usługowym. Nie inaczej jest w przypadku backupów. 2 TB przestrzeni dyskowej w Google Drive kosztuje 469,99 zł rocznie, a w Dropbox za 2 TB zapłacimy niespełna 120 dolarów.

W tej cenie możemy kupić nawet 4 TB nośnik na USB i uwolnić się od comiesięcznych opłat.

NAS - najbardziej rozbudowana opcja łącząca zalety backupu lokalnego i chmury obliczeniowej

A gdyby połączyć zalety lokalnego przechowywania kopii zapasowych z chmurą obliczeniową. Jest to możliwe dzięki serwerom plików NAS - Network Attached Storage. NAS to fizyczne urządzenie, które w praktyce jest energooszczędnym komputerem z miejscem na jeden lub kilka nośników danych, które pracuje pod kontrolą specjalnie dostosowanego systemu operacyjnego zorientowanego pod kątem przechowywania danych - najczęściej opartego na wybranych dystrybucjach otwarto-źródłowego Linuxa.

NAS pozwala połączyć zalety chmury z lokalnym przechowywaniem kopii zapasowych
Źródło: Claudio Schwarz / Unsplash

NAS pozwala połączyć zalety chmury z lokalnym przechowywaniem kopii zapasowych

Źródło: Claudio Schwarz / Unsplash

Dzięki NASowi możliwe jest zbudowanie własnej przestrzeni dyskowej w prywatnej chmurze. Wystarczy skonfigurować osobisty serwer plików, zabezpieczyć go loginem i hasłem i można korzystać z własnej przestrzeni dyskowej w chmurze, która lokalnie znajduje się w naszym domu lub biurze.

NAS to również najbardziej elastyczna opcja. Rozbudowany system operacyjny urządzenia NAS pozwala dostosować wszystkie parametry do własnych potrzeb. Dodatkowo możliwy jest montaż kilku dysków i konfiguracjach ich w różnych modelach RAID np. w celu tworzenia podwójnego backupu, aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo danych.

Jakie rozwiązanie do backupu danych wybrać?

Wszystko zależy od specyficznych potrzeb danego użytkownika. Gdy korzystamy tylko z jednego urządzenia i nie potrzebujemy ciągłego backupu danych najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zewnętrznego nośnika danych. Pozwoli on na stworzenie pełnego obrazu systemu operacyjnego oraz tworzenie przyrostowych kopii zapasowych, które z czasem zostaną zastąpione przez nowsze migawki.

Użytkownicy, którzy pracują na wielu urządzeniach lub którym zależy jedynie na kopii zapasowej najważniejszych plików, a nie backupie całego systemu operacyjnego oraz aplikacji, które na nim zainstalowano, polecamy wybór jednej z usług chmurowych. Cloud computing automatyzuje proces i pozwala na wykonanie go w tel bez nawet najmniejszego zaangażowania ze strony użytkownika - wystarczy zainstalować i skonfigurować aplikację kliencka, a jej usługi zadbają o ciągłe backupowanie danych do sieci.

Zaawansowani użytkownicy, którzy oczekują bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa lub możliwości swobodnej konfiguracji sposobu wykonywania kopii zapasowej oraz miejsca, w którym będzie ona przechowywana, powinni skupić się na budowie i wdrożeniu backupu na urządzeniu typu NAS. Jest to idealna hybryda chmury obliczeniowej z backupem lokalnym. Dodatkowo wszystkie dane przechowywane są lokalnie, co w niektórych przypadkach może być szczególnie istotne. NAS pozwala również na zdalne wykonywanie kopii zapasowej, ale można je ograniczyć np. jedynie do sieci lokalnej, w której znajduje się komputer i NAS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200