Żegnamy SQL Server 2005

Przypominamy – dzisiaj kończy się wsparcie techniczne dla Microsoft SQL Server 2005. Oznacza to, że firmy mogą teraz liczyć tylko na siebie i Microsoft nie będzie już im udostępniał żadnych aktualizacji tego oprogramowania ani nie pomoże rozwiązać problemów, jeśli takie się pojawią. A że się pojawią, to pewne.

Dlatego Microsoft namawia użytkowników tego oprogramowania, aby wykonali jak najszybciej upgrade i zainstalowali na serwerach oprogramowanie SQL Server 2014, względnie aby przeszli na chmurę, czyli zdecydowali się na Azure SQL Database.

Przypomina też, że upgrade oprogramowania SQL Server nie jest prostą sprawą i nie wystarczy tu klikną na odpowiedniej ikonie, aby przejść na nowszą wersję aplikacji.

Zobacz również:

  • Microsoft startuje z agresywną kampanią aktualizacji Windowsa 10

Operacja taka wymaga pewnego wysiłku. Trzeba bowiem pamiętać, że po przejściu na SQL Server 2014 wiele innych aplikacji, które współpracowały do tej pory z oprogramowaniem SQL Server 2005, trzeba będzie jeśli nie aktualizować, to na pewno rekonfigurować.

Microsoft radzi firmom, aby przyjrzały się bliżej wszystkim wdrożeniom i zakwalifikowały każde z nich do jeden z trzech kategorii: wewnętrzne wdrożenie, które można pozostawić w dotychczasowym kształcie; wdrożenie, które należy bezwzględnie uaktualnić; wdrożenie nie wymagające pełnej aktualizacji, ale pewnego wsparcie technicznego ze strony Microsoftu.

Tym firmom, które nie czują się na siłach, aby przechodzić na najnowszą wersję oprogramowania SQL Server, Microsoft radzi: przechodźcie na usługi świadczone przez chmurę Azure. Nie trzeba wtedy kupować nowych serwerów ani instalować nowego oprogramowania. Wystarczy zaimplementować Azure SQL VM, co trwa kilkanaście minut.

Microsoft przypomina jednocześnie, aby zawczasu pomyśleć o tym, że wsparcie techniczne dla oprogramowania SQL 2008 kończy się w lipcu 2019 roku. Warto o tym pomyśleć o tym już teraz, aby mieć to z głowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200