Zdalny dostęp: Karta NT czy wolno stojący serwer?

Wyniki testów

Zdalny dostęp: Karta NT czy wolno stojący serwer?

SuperStack 1500 - dane techniczne

Kartę IRAS-24A można instalować w dowolnym serwerze pracującym w systemie Windows NT, oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy w nim jedno wolne gniazdo PCI (kartę wyposażono w takie złącze). Testowaną IRAS24A zainstalowano w serwerze NT 4.0, który pełnił w systemie informatycznym rolę podstawowego kontrolera domeny. Producent karty udostępnia też poprawkę, dzięki której użytkownicy mogą instalować kartę nie tylko w serwerze pełniącym rolę podstawowego, ale też w serwerze skonfigurowanym jako zapasowy kontroler domeny.

Po zainstalowaniu karty należy uruchomić program konfigurujący zdalny dostęp i utworzyć 23 nowe logiczne porty, które będą świadczyć swe usługi zgłaszającym się do pracy zdalnym użytkownikom. W następnym kroku należy zainstalować sterowniki modemów i włączyć powiązane z tymi sterownikami usługi RAS wbudowane w system NT, obsługujące każdy port komunikacyjny.

Sama instalacja karty przebiegła bez problemu, jednak narzędzia używane do diagnozowania pracy karty i rozwiązywania problemów mogą nieraz stwarzać mniej doświadczonemu użytkownikowi kłopoty. Chodzi np. o to, że narzędzia te nie oferują bezpośredniego interfejsu wiersza polecenia, którego można by użyć do sprawdzania każdego modemu oddzielnie, czy też takiego graficznego narzędzia, które pozwalałoby rozwiązywać problemy związane z konfiguracją systemu zdalnego dostępu.

Zdalny dostęp: Karta NT czy wolno stojący serwer?

Podsumowanie wyników

Ponieważ karta IRAS-24A jest instalowana w serwerach platformy NT, zarządzanie kartą jest wyjątkowo prostą czynnością, szczególnie dla tych osób, które znają już jako tako sieci oparte na NT. Do zarządzania kartą można z powodzeniem użyć jednego z narzędzi stanowiących integralną część systemu NT, takiego jak Remote Access Admin (Microsoft).

Instalacja koncentratora SuperStack 1500 przebiegała bardzo sprawnie.

Pewne problemy wystąpiły tylko przy konfigurowaniu sprzętu, gdy podczas próby zapisywania zmian konfiguracyjnych pojawił się kilka razy błąd limitu czasu. Wydaje się, że winę ponosi tu graficzny interfejs użytkownika. Jednak zaistniałe problemy można było z powodzeniem rozwiązać po uruchomieniu interfejsu pracującego tradycyjnie, czyli w trybie wiersza polecenia. Kolejne kłopoty wystąpiły przy konfigurowaniu zdalnych użytkowników korzystających z połączeń telefonicznych. Tym razem nie obyło się bez pomocy specjalistów firmy 3Com.

3Com proponuje użytkownikowi trzy sposoby administrowania koncentratorem SuperStack 1500. Można więc używać tradycyjnego interfejsu wiersza polecenia (wykorzystując lokalny port konsoli); zarządzać urządzeniem zdalnie przez sieć, wykorzystując program Telnet i port Ethernet wbudowany w koncentrator lub wykorzystując oprogramowanie Transcend Remote Access Manager (TRAM), które jest dołączane do urządzenia. TRAM - graficzny interfejs użytkownika opracowany przez 3Com - nie nadaje się za bardzo do konfigurowania lub zarządzania koncentratorem w czasie instalowania i uruchamiania sprzętu. Większość zaawansowanych funkcji oferowanych przez to urządzenie konfigurowano przy użyciu rozkazów wprowadzanych w wierszu polecenia. Przy rozwiązywaniu różnorakich problemów wiersz polecenia okazał się być nieoceniony i pozwalał realizować te wszystkie zadania, z którymi graficzny interfejs użytkownika nie za bardzo może sobie poradzić.

IRAS-30A (wersja europejska) i IRAS-8A (ISDN BRI)

Testowana karta, oznaczona symbolem IRAS-24A, jest kartą ISDN pracującą w trybie 24B+D (24 kanały na dane plus jeden na sterowanie). Jest to standard używany w Stanach Zjednoczonych. W Europie obowiązuje standard 30B+D (30x64 kb/s plus 64 kb/s=1984 kb/s). Dlatego firma Brooktrout ma w swojej ofercie kartę przeznaczoną na rynek europejski – IRAS-30A.

Użytkownicy mogą też instalować w serwerach platformy Windows NT inną kartę RAS tej firmy, oznaczoną symbolem IRAS-8A. Jest to karta pracująca w standardzie ISDN BRI (Basic Rate Interface) i wyposażona w cztery porty ISDN BRI. Jeden taki port może obsłużyć dwóch użytkowników zdalnych, więc na karcie znajduje się osiem modemów standardu V.90. Jest to więc karta komunikująca się z centralą telefoniczną przez połączenie ISDN BRI (2B+D), mogąca obsługiwać jednocześnie ośmiu użytkowników zdalnych.

Tak jak w przypadku wielu narzędzi dołączanych do koncentratorów RAS i w tym sprzęcie oprogramowanie TRAM można tak skonfigurować, że takie istotne zadania jak zarządzanie użytkownikami i sesjami czy usługami kontrolującymi konta użytkowników są wykonywane przez zewnętrzny serwer RADIUS (Remote Authentication Dial-In User Service - usługi zdalnego uwierzytelniania użytkowników korzystających z połączeń telefonicznych).

Dokumentacja obu testowanych urządzeń jest dobrze opracowana, chociaż niekiedy nie można w niej doszukać się potrzebnych informacji. 3Com dołącza do urządzenia dysk CD zawierający dokumentację elektroniczną. Przyglądając się dokumentacji oferowanej przez Brooktrout można dojść do wniosku, że firma ta zdaje się zakładać, iż klient kupujący jej produkt zna już nieźle zasady działania systemu Windows NT i dlatego firma nie umieszcza w dokumentacji dołączanej do tej karty zbyt wielu informacji o usługach RAS wbudowanych w ten system.


TOP 200