Zbuduj chmurę prywatną już teraz

Z Michałem Jędrzejczakiem, głównym architektem rozwiązań infrastruktury IT w Microsoft Polska, rozmawiamy o tym, jakie korzyści daje organizacjom chmura prywatna i jakie różnice dzielą ją od innych rodzajów środowisk IT.

Zbuduj chmurę prywatną już teraz

Computerworld: Jakie korzyści daje chmura prywat­na architektom systemów IT?

Michał Jędrzejczak: Jedną z ważnych cech chmury prywatnej jest dostarczenie wzorców systemów operacyjnych oraz działających w nich aplikacji. Korzy­stając z tak przygotowanych komponentów, jesteśmy w stanie szybko budować kompletne systemy zgodnie z wymogami odbiorcy biznesowego. Jeśli już taki sy­stem (powiedzmy usługę CRM czy portal internetowy) zaprojektujemy, to dalej mechanizmy chmury automa­tycznie utworzą odpowiednie serwery, dostarczą do nich aplikacje i zintegrują wszystko w działającą usługę (np. CRM czy portal). Takie rozwiązanie charakteryzuje też niejako"wbudowana"skalowalność. W zależności od bieżących obciążeń poszczególnych elementów rozwiązania, mechanizmy chmury mogą powoływać kolejne serwery wirtualne i aplikacje, gwarantując usta­lone z odbiorcą SLA usługi. Dotyczy to zarówno kwestii wydajnościowych, jak i ciągłości działania w razie awarii. Podejście komponentowe oraz automatyzacja na wszystkich poziomach pozwala też znacznie skrócić czas przygotowania dla odbiorcy specjalizowanej usługi lub nawet przygotować katalog typowych usług, które odbiorcy będą mogli zamawiać i uruchamiać we włas­nym zakresie. Ważne jest, aby pamiętać, że mówimy tu nie o zwykłej witrynie internetowej czy serwerze VPS, ale o złożonych usługach, na które często składa się wiele powiązanych ze sobą serwerów i aplikacji.

Istnieje kilka rodzajów chmur. Kiedy i z jakiej należy korzystać?

Rzeczywiście, już w tej chwili możemy wybierać, w jaki sposób będziemy korzystać z infrastruktury działającej na zasadach chmury. Ale odpowiedź na Pana pytanie nie jest prosta. Podobnie jak w przypadku korzystania z samochodu, kiedy chcemy dostać się z punktu A do B. Możemy kupić własny samochód (chmura prywatna), możemy na jakiś czas wynająć samochód z wypoży­czalni (chmura dedykowana) lub możemy skorzystać z taksówki (chmura publiczna). Które rozwiązanie jest najlepsze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Podobnie w przypadku obliczeń w chmurze. Najpierw musimy dobrze poznać wymagania odbiorcy i charakter usługi, którą mamy dla niego przygotować. Może się okazać np., że pewne wymogi prawne odnośnie do lokalizacji przechowywania danych wskażą na chmurę prywatną. Jeśli do działania usługi będą potrzebne chwilowo duże moce obliczeniowe, możemy je"pożyczyć"z chmury publicznej. W praktyce będziemy się spotykać z roz­wiązaniami hybrydowymi - tak jak wiele osób w różny sposób korzysta z samochodów. Najistotniejsze jest, aby tak dobrać architekturę usługi, by jak najefektyw­niej wykorzystywać własne zasoby sprzętowe i ewentu­alnie"zapożyczać"sięczasowo w chmurzepublicznej. Oczywiście jest możliwe łączenie tak projektowanych usług z już istniejącą infrastrukturą IT. Odbiorca usługi oczekuje odpowiedniego poziomu SLA całego rozwią­zania oraz czytelnego sposobu rozliczania "zużytych' mocy obliczeniowych. Jeśli oczekiwania odbiorcy lub charakter pracy rozwiązania będzie się z czasem zmie­niać, jest możliwa - niezauważalna dla niego - migracja elementów składowych systemu pomiędzy chmurą prywatną, dedykowaną i publiczną.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • 5 praktycznych powodów, dla których warto wdrożyć Zero Trust

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200