Zarządzanie obciążeniami

Monitorowanie to śledzenie stanu i poziomu użytkowania serwerów zapewniające dostarczanie informacji o zbliżających się problemach z zasobami, takich jak niedostateczna pamięć operacyjna czy masowa oraz zależności pomiędzy specyficznymi obciążeniami i serwerami - na których serwerach pracują poszczególne aplikacje.

Kolejny element to "aranżer". Aplikacja ta, po otrzymaniu informacji o problemach z zasobami, zleca infrastrukturze wirtualnej włączenie dodatkowych serwerów i załadowanie ich specyficznymi obciążeniami w momencie przekroczenia pewnego progu. Element ostatni zaś to urządzenie mające za zadanie zarządzanie ruchem dystrybucji obciążeń. Po odnotowaniu, że dodatkowe serwery zostały włączone do pracy, urządzenie dodaje je do odpowiedniej puli zasobów, odpowiednio dostosowuje wzorce ruchu dystrybucyjnego i wymusza stosowne polityki zarządzania ruchem. Można tu użyć w pełni wyposażonego kontrolera dostarczania aplikacji i w ten sposób ograniczyć się tylko do jednego urządzenia, które zapewni zarówno monitorowanie obciążeń, jak i ich dystrybucję.

Większość organizacji ma cały szereg dodatkowych, nieregularnych i rzadkich obciążeń, które mogą być obsługiwane bardziej efektywnie wykorzystując dynamiczne zarządzanie. Możliwości zastosowania dynamicznego zarządzania obciążeniami może być atrakcyjne dla organizacji, które operują wieloma dużymi aplikacjami WWW. Tradycyjnie, w takiej sytuacji wykorzystuje się dodatkowe serwery przypisane do poszczególnych aplikacji w celu zapewnienia obsługi szczytowych obciążeń. Stosując dynamiczne zarządzanie obciążeniami można wykorzystać pojedynczą pulę serwerów współużytkowanych przez pewną liczbę aplikacji, co znacznie zmniejsza liczbę serwerów rezerwowych.

Zrównoważone centra danych

APC by Schneider Electric i Internet Villages International - partnerzy w projekcie ALBA1 - tworzą ekologiczne centra przetwarzania danych, będące źródłem energii odnawialnej. Projekt ma zapewnić ekologicznie zaprojektowane, modułowe, skalowane i trwale funkcjonujące centra przetwarzania danych. Zgodnie z umową, APC by Schneider Electric zapewni technologię i infrastrukturę dopasowaną do standardów architektury IVI. Będzie to m.in. sprzęt i oprogramowanie do zarządzania, połączone z wcześniej zaprojektowanymi, przygotowanymi i przetestowanymi elementami zapewniającymi sprawne funkcjonowanie centrum danych. Początkowo największy nacisk kładziony będzie na projekt ALBA1, usytuowany w pobliżu Ecclefechan w Szkocji. Pierwszą częścią tego przedsięwzięcia będzie wybudowanie na powierzchni ok. 125 akrów centrum przetwarzania danych w formie kampusu, zarządzanego i będącego własnością kilku różnych organizacji."Ten projekt to ogromna szansa dla obydwu organizacji na stworzenie nowej generacji modularnych, skalowalnych centrów przetwarzania danych w prawdziwie zrównoważonym środowisku" - mówi Katarzyna Kosińska z APC. ALBA1 idealnie nadaje się do wykorzystania technologii darmowego chłodzenia, jak również wykorzystania odpadów wytwarzanych przez centra przetwarzania danych w celach produkcyjnych. (aja)


TOP 200