Zarządzanie i odtwarzanie po katastrofie dla środowisk wirtualnych

VMware udostępniła dwa zestawy do zarządzania i automatyzacji przeznaczone do usprawnienia procesów odtwarzania po katastrofie i kontrolowania procesów tworzenia serwerów wirtualnych.

Zestawy zawierają udostępnione wcześniej produkty wbudowanych w oprogramowanie wirtualizacyjne VMware i dwie całkiem nowe pozycje. Nowymi są Site Recovery Manager, przeznaczony do uproszczenia procesu odtwarzania maszyn wirtualnych po katastrofie, oraz Stage Manager do wdrażania i uaktualniania aplikacji na maszynach wirtualnych.

Site Recovery Manager jest częścią VMware Management and Automation Bundle, który to zestaw zawiera nowe oprogramowanie Stage Manager i wcześniej udostępnione produkty Lifecycle Manager i Lab Manager.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Drugi pakiet oprogramowania, o nazwie IT Service Delivery Bundle, jest identyczny z pakietem Management and Automation, z tym wyjątkiem, iż jest tańszy i nie zawiera Site Recovery Manager.

W sytuacji "disaster recovery", kiedy trzeba wymusić przejęcie pracy jednego serwera przez inny, często trzeba zmagać się z problemem utrzymaniem synchronizacji sprzętu i danych. Zmiany w jednym miejscu muszą być odzwierciedlone na serwerach zapasowych, a to może oznacza dużo ręcznej pracy, niewolnej od pomyłek.

Recovery Manager zawiera trzy kluczowe mechanizmy: zintegrowane zarządzanie planem odtwarzania, pozwalające na utworzenie, uaktualnianie i dokumentowanie planu odtwarzania w interfejsie zarządzania VMware VirtualCenter; zautomatyzowane testowanie planu odtwarzania w izolowanym środowisku testowym oraz automatyczne obchodzenie uszkodzeń i odtwarzanie, w wypadku zaistnienia sytuacji określanej mianem katastrofy.

Stage Manager jest przeznaczony do rozwiązywania problemu "rozmnażania" się serwerów wirtualnych - to jest dość powszechnych sytuacji, kiedy klonowane maszyny wirtualne rozprzestrzeniają się w przedsiębiorstwie często przy ograniczonej kontroli i nadzorze zarządców IT. Administratorzy, nie chcąc wprowadzać zmian bezpośrednio do środowisk produkcyjnych, często tworzą tzw. "shadow instances" dla celów testowania nowych aplikacji lub ich łatania i uaktualniania. Takie instancje aplikacji często nie są zsynchronizowane z działającymi w środowisku produkcyjnym.

VMware Stage Manager może automatyzować procesy wdrażania lub uaktualniania aplikacji tak, aby nie trzeba było śledzić wielu instancji w rożnych stadiach konfiguracyjnych. Pozwala na uaktualnienie aplikacji używając jej dokładnej repliki produkcyjnej, a następnie podmianę uaktualnionego oprogramowania na serwerze produkcyjnym, kiedy jest ono gotowe.

VMware Lifecycle Manager, udostępniony w marcu br., zapewnia zautomatyzowany system realizujący zlecenia założenia, wyposażenia, wdrożenia, uaktualniania i usuwania maszyn wirtualnych. Z kolei Lab Manager, udostępniony pod koniec 2006 r., zapewnia użytkownikom szybki dostęp do maszyn wirtualnych bez kontroli ze strony IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200