Zarabianie na serwerach

Net.Commerce jest sprzedawany z kilkoma przykładowymi sklepami, co jest bardzo pomocne w obsłudze tej aplikacji. System jest elastyczny i w miarę prosto można dostosować go do potrzeb użytkownika. W celu zwiększenia funkcjonalności produkt oferuje interfejs programisty - Internet Connection API, który pozwala na kontrolowanie każdego etapu procesu składania zamówienia.

Net.Commerce jest użytecznym narzędziem, ale byłby znacznie łatwiejszy w obsłudze, gdyby IBM dostarczał do niego lepszą dokumentację.

Konkurencyjne rozwiązanie Lotusa

Serwer handlowy Domino.Merchant firmy Lotus został oparty na serwerze Notes Domino. Obok obsługi klienta pakietu Notes, serwer Domino udostępnia wszystkie typowe funkcje serwerów WWW, takie jak obsługa HTTP 1.1 i SSL. Jednakże, zamiast po prostu dostarczać dokumenty z dysku, Domino znajduje je w bazie danych Notes. Nowy produkt - Domino.Connect – wyszukuje informacje z różnych baz danych, w tym systemu R3 firmy SAP, baz CICS IBM, DB2 oraz zgodnych z ODBC.

Instalacja wymaga co najmniej trzech godzin pracy i w przypadku nieznajomości pakietów Notes i Domino jest dosyć kłopotliwa. Aby kompetentnie modyfikować serwer Notes i Domino.Merchant oraz nim administrować, trzeba poświęcić sporo czasu na lekturę materiałów informacyjnych. O ile dokumentacja pakietu Domino jest obszerna, to Domino.Merchant jest opisany zbyt skrótowo.

Wydaje się, że Domino.Merchant nie jest odpowiedni dla firm, które nie używają pakietu Notes. Koncepcja, jak powinno działać oprogramowanie sieciowe i jak trzeba się obchodzić z danymi, którą przyjął Lotus, zdecydowanie różni się od rozwiązań innych firm. Do tworzenia oferty handlowej do WWW służy pakiet Notes. Przed udostępnieniem jej klientom można uruchomić odpowiedni proces zatwierdzania. Do tego celu są wykorzystywane standardowe funkcje pakietu Notes. Złożoność tego procesu można zmieniać w zależności od wymagań użytkownika.

Po zainstalowaniu Domino.Merchant, można przystąpić do dołączania zawartości oferty. Można też importować istniejący serwis WWW i przystosować go do współpracy z Domino.Merchant albo zbudować nowy przy wykorzystaniu kreatora Site-Creator, opartego na Domino.Action.

W odróżnieniu od innych produktów, Domino.Merchant nie zawiera sklepów demonstracyjnych, więc trudno jest nauczyć się, jak kontrolować i budować własny. Raporty i analiza wykorzystania serwisu mogą być oparte tylko na tych informacjach, które mogą być wygenerowane przez klienta pakietu Notes. Domino.Merchant obsługuje SSL 3.0 i współpracuje z systemem CyberCash.

Warto zauważyć, że Microsoft Internet Explorer nie będzie komunikował się z usługami SSL Domino.Merchant, jeśli będą wykorzystywane własnoręcznie podpisywane certyfikaty. Przeglądarka rozpoznaje tylko certyfikaty komercyjnych instytucji certyfikujących. Oznacza to, że dostępny publicznie serwer oparty na Domino.Merchant musi mieć certyfikat wydany przez taką instytucję.

Lotus oferuje pakiet Domino.Merchant małym i średnim firmom, ale biorąc pod uwagę jego złożoność, tylko dla niewielu z nich będzie to najlepsze rozwiązanie.

<hr size=1 noshade>Na podstawie NetworkWorld tłum. BTInfo, M. Witkowski


TOP 200