Zarabianie na serwerach

Najlepsze serwery handlu elektronicznego oferują podobne możliwości, ale ich różnią się pod względem łatwości konfigurowania.

Najlepsze serwery handlu elektronicznego oferują podobne możliwości, ale ich różnią się pod względem łatwości konfigurowania.

Serwer służący do prowadzenia handlu elektronicznego jest trudniej zainstalować, administrować i budować jego zawartość niż typowy internetowy serwis informacyjny. Trzy główne produkty należące do kategorii serwerów przeznaczonych do prowadzenia handlu elektronicznego – IBM Net.Commerce, Microsoft Site Server i Lotus Domino.Merchant – oferują w zasadzie wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia sprzedaży przez Internet, ale różnią się łatwością wykorzystania.

Produkty te cechuje wysoka złożoność. Oferowanie produktów do sprzedaży, dokonywanie transakcji i inkasowanie należności to procesy skomplikowane. Tak więc instalacja tego typu oprogramowania trwa kilka godzin lub nawet dłużej, a wymagane jest ok. 600 MB wolnego miejsca na dysku. Potrzeby sprzętowe są więc znacznie wyższe niż w przypadku typowego serwera intranetowego.

Spośród tych produktów Microsoft Site Server sprawia najmniej problemów w obsłudze. Ma najlepszą dokumentację, zrozumiałą architekturę i jest najprostszy w instalacji. IBM Net.Commerce to produkt dobrze skonstruowany, ale załączona dokumentacja nie jest najlepszej jakości. Na tle tych dwóch produktów Lotus Domino.Merchant wypada niezbyt korzystnie. Wpływa na to nie najlepsza dokumentacja i trudności, jakie stwarza opanowanie programu. W przeciwieństwie do pozostałych programów, wymaga stosowania serwera Domino i Lotus Notes.

W przeglądzie nie uwzględniono oferty firmy Netscape Communications, ponieważ nie oferuje już odrębnych serwerów handlowych. Zastąpiła ona swój Commerce Server programem Enterprise Server z zestawem niezależnych aplikacji.

Solidny Microsoft

Site Server Enterprise Edition firmy Microsoft może współpracować z dowolną bazą danych, zgodną z Microsoft Open DataBase Connectivity (ODBC) - do pakietu dołączany jest Microsoft SQL Server 6.5. Konfigurowanie nie jest trudne, ale czasochłonne – instalacja oprogramowania serwera oraz dodatkowych modułów trwała 4 godz.

U podstaw architektury Site Servera leży technologia Active Server Page Microsoftu, wykorzystanie skryptów w kilku językach oraz komponentów ActiveX. Program jest także zgodny z protokołem Secure Sockets Layer (SSL) 3.0. System jest dostarczany z czterema przykładowymi sklepami o różnym stopniu złożoności, co stanowi podstawę do budowania własnych sklepów.

Procesy związane z dokonywaniem zakupów są realizowane przez OPP (Microsoft Order Processing Pipeline). Administrator musi przejść przez 14-stopniową procedurę, w której zostaje określony sposób przetwarzania zamówienia. Microsoft udostępnia ponad 50 komponentów ActiveX, umożliwiających kontrolę przepływu informacji (można dodawać także własne komponenty).

Dobrze udokumentowany i bogaty w funkcje Site Server budzi uznanie – zwłaszcza że można rozbudowywać jego możliwości. Jest wzorcowym oprogramowaniem serwera handlowego.

Oferta IBM

Instalowanie Net.Commerce nie sprawia kłopotów, choć dokumentacja jest nie najlepsza i niekompletna. Na przykład objaśnienia komunikatów o błędach są często nieprzydatne. Są to typowe dla IBM tajemnicze komunikaty wzbogacone o kody, które nie są opisane w dokumentacji.

Instalacja programu trwa ok. trzech godzin, a konfiguracja sprzętu jest typowa. Na początku miałem problemy z poprawnym uruchomieniem systemu. Po wielu frustrujących godzinach wielokrotnego instalowania, dzięki pomocy eksperta z IBM odkryłem, że przy rejestracji nie podałem hasła. Gdy pakiet zostanie już zainstalowany, konfiguracja i administrowanie odbywa się za pomocą przeglądarki. I tu pojawia się następny problem: Netscape Navigator 3.X obsługuje implementację SSL 3.0 firmy IBM, ale nie wszystkie przeglądarki to potrafią.

Net.Commerce obsługuje bazy danych DB2 i ODBC oraz (jako alternatywę dla Internet Commerce Secure Server) aplikację Netscape Enterprise Server 2.01. Może także współpracować z rozwiązaniami CyberCash w zakresie przetwarzania transakcji. W pakiecie znajdują się programy użytkowe Site Manager, Store Manager i Template Designer. Za ich pomocą można tworzyć sklepy, nimi zarządzać i zmieniać ich wygląd, a także edytować szablony stron. Net.Commerce obsługuje także tzw. serwlety (servlets) Javy – aplikacje stworzone w Javie, które zachowują się jak aplikacje zaplecza serwera WWW.


TOP 200