Zapatrzeni w przyszłość

Tylko fakty

Planowany w Polsce podział funduszy strukturalnych 2007-2013: 15 985,5 mln euro szesnaście regionalnych programów operacyjnych 21 275,2 mln euro Program Operacyjny Infrastruktura i środowisko 8 125,9 mln euro Program Operacyjny Kapitał ludzki 7 004,9 mln euro Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2 161,6 mln euro Program Operacyjny RozwójPolski Wschodniej576,0 mln euro Program Operacyjny Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej 216,7 mln euro Program Operacyjny Pomoc Techniczna

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Treść Strategii nie budzi jednak entuzjazmu w środowiskach związanych z zastosowaniami technik informacyjno-komunikacyjnych w naszym kraju. Przede wszystkim dlatego, że nowe technologie traktowane są w tym dokumencie tylko w sposób instrumentalny. Mają pełnić jedynie rolę narzędzia wspierającego funkcjonowanie tej czy innej sfery życia, mają być co prawda ważnym, ale jednak drugoplanowym elementem działań dotyczących poszczególnych sektorów, branż czy dziedzin. Same nie są traktowane jako czynnik stymulujący rozwój społeczny czy gospodarczy, jako inspiracja do działań o ogólnym, ponadsektorowym znaczeniu. Pozostaje mieć nadzieję, że w praktyce realizacji konkretnych projektów i zadań akcenty te zostaną rozłożone inaczej, bardziej w zgodzie z rzeczywistym znaczeniem nowych technologii dla uruchamiania ważnych procesów rozwojowych zarówno w sferze życia społecznego, jak i gospodarczego.

Siódmy w kolejce

Należy pamiętać jednak i o tym, że fundusze strukturalne, chociaż kwotowo największe, nie są jedynym źródłem pozyskiwania środków europejskich na działania prorozwojowe. Duże znaczenie dla projektów związanych z wykorzystaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań mają fundusze dostępne w ramach europejskich programów ramowych. W tym roku kończy się 6. Program Ramowy, od początku przyszłego roku będzie można ubiegać się o dofinansowanie działań w ramach 7. Programu Ramowego.

Jak czytamy w raporcie "Analiza uczestnictwa polskich zespołów w programach ramowych badań, rozwoju, technologii i wdrożeń UE", wydanym w październiku tego roku przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej, udział polskich projektów i polskich zespołów jest z każdym, kolejnym programem coraz większy. Ważne jest także to, że coraz większy odsetek wniosków składanych przez polskich autorów zyskuje akceptację i finansowanie. Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska jako kraj członkowski Unii nie musi już wnosić osobnych, dodatkowych składek, gdyż programy ramowe są wspierane z centralnego budżetu unijnego.

Komisja Europejska chce, aby kolejne programy ramowe były bardziej zintegrowane z pozostałymi mechanizmami finansowa-nia w Unii Europejskiej, między innymi wykorzystaniem fundu-szy strukturalnych. Na prace badawczo-rozwojowe w latach 2007-2013 przeznaczonych zostanie ogółem 50,5 mld euro. Realizacja celów 7. Programu Ramowego będzie się odbywała w ramach kilku programów szczegółowych: Cooperation (Współpraca), Ideas (Idee, Pomysły), People (Ludzie), Capacities (Możliwości). W programie Cooperation wspierane będą inicjatywy w dziesięciu wybranych obszarach tematycznych odpowiadających głównym dziedzinom wiedzy i technologii, m.in. technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Na projekty z tej dziedziny jest do rozdysponowania 9,1 mld euro. Dopiero za siedem lat okaże się, ile z tej kwoty trafi do Polski.


TOP 200