Zapatrzeni w przyszłość

Cele i narzędzia

Na dobrą sprawę wszyscy po raz pierwszy mieli do czynienia z działaniami na tak dużą skalę i w tak dużym wymiarze. Dobrze jednak by było, aby te pierwsze, czasami może nawet nieporadne, doświadczenia Polski z funduszami strukturalnymi zostały dobrze spożytkowane w najbliższych latach, kiedy to będziemy mieli do czynienia z o wiele większymi środkami i zapewne o wiele większymi projektami.

O priorytetach i zasadach rozdziału funduszy europejskich w nowym okresie finansowania decydować będą wytyczne zawarte w dwóch dokumentach programowych przyjętych w tym roku przez rząd. "Strategia rozwoju kraju 2007-2015" wyznacza główne cele i kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego oraz określa wymogi ich realizacji. Jest nadrzędnym, wieloletnim dokumentem strategicznym, mającym stanowić odniesienie dla innych strategii i programów rządowych i samorządowych, w tym m.in. "Narodowej strategii spójności 2007-2013" ("Narodowych strategicznych ram odniesienia"), określającej zasady i sposoby wykorzystania funduszy europejskich w zbliżającym się okresie finansowania.

Za główny cel rozwoju kraju w najbliższych dziewięciu latach uznano w Strategii podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców. Służyć ma temu m.in. stworzenie silnej, konkurencyjnej gospodarki. Wyznaczonych zostało sześć priorytetów rozwojowych, w ramach których z kolei określone zostały najważniejsze obszary działań. Najważniejszym zadaniem wyznaczonym w "Narodowej strategii spójności" jest tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Realizacji wyznaczonych celów rozwojowych mają służyć programy operacyjne, takie jak: Infrastruktura i środowisko, Kapitał ludzki, Innowacyjna gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej czy też szesnaście regionalnych programów operacyjnych. To wśród zadań wymienionych w tych programach należy szukać środków na realizację projektów związanych z technikami informacyjnymi.

Dla branży IT kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie: na ile w wyznaczonych do realizacji w najbliższych latach priorytetach obecne są zagadnienia związane z cywilizacyjną, społeczną i gospodarczą rolą technik informacyjnych? Czy sektor IT odegra rzeczywiście kluczową rolę w procesie modernizacji państwa? Jaka część pieniędzy europejskich zostanie wykorzystana na wspieranie zastosowań technik informacyjnych, tworzenie społeczeństwa informacyjnego i pobudzanie gospodarki opartej na wiedzy?

Gdyby patrzeć na zapisy "Strategii rozwoju kraju" w sposób literalny, to można by powiedzieć, że sektor IT w naszym kraju nie powinien mieć powodów do zmartwień. Wręcz przeciwnie, jego przedstawiciele powinni czuć się usatysfakcjonowani tak częstym i wyraźnym podkreślaniem roli technik informacyjnych w rozwoju różnych dziedzin funkcjonowania państwa i życia jego obywateli. O znaczeniu informatyki, społeczeństwa informacyjnego, gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjności, transferze technologii itp. jest mowa niemalże w każdym miejscu.


TOP 200