Zamiast serwera plików dla MSP

Kopiowanie zasobów i możliwości rozbudowy

Za pomocą urządzenia można wykonać kopie zapasowe jego zasobów na zdalny komputer (ftp, NFS bądź Rsync), jak również zasobów zewnętrznych (zdalne komputery, serwisy WWW oraz zasoby ftp, a także serwery NFS i Rsync) - na samą macierz. Producentowi nie udało się uporać z problemem, który odkryliśmy dwa lata temu przy okazji testów modelu NV+ i nadal nie jest możliwe wykonanie kopii zasobów macierzy na komputerze w domenie AD, mimo że test połączenia (przed zatwierdzeniem zadania backupu, można je przetestować) przebiega pomyślnie. To samo zadanie służy do wyboru pełnych backupów i kopii przyrostowych.

Zamiast serwera plików dla MSP

Panel do zarządzania urządzeniem

Dyski w urządzeniu można zestawiać w RAID 0, 1 i 5. Nie ma konfiguracji w JBOD, ale w przypadku rozwiązania raczej dla firm niż do zastosowań domowych, nie wydaje się ona niezbędna. Przydałby się natomiast RAID 10, który jest szybszy i bezpieczniejszy od najpopularniejszego RAID 5. Bardzo interesująca jest należąca do Netgeara technologia X-RAID. Umożliwia ona stopniowe rozbudowywanie woluminu przez dokładanie kolejnych dysków. Możemy zacząć od jednego i stopniowo dodawać kolejne, a o redundantne (RAID 5) rozmieszczenie danych na większej liczbie dysków zatroszczy się już system. Jeśli w przyszłości nasze dyski okażą się niewystarczające, technologia umożliwi łatwą migrację na większe dyski (bez utraty danych). Wystarczy je kolejno wymieniać, a system rozmieści dane i zwiększy rozmiar woluminu.

Netgear ReadyNAS Pro ma bogatą funkcjonalność mutlimedialną (np. streaming mediów), choć wydaje się, że znajdzie ona bardziej zastosowanie w domu niż w firmie, dlatego nie omawiamy jej.

Rzut oka na wydajność

Żeby wyrobić sobie pogląd na możliwości urządzenia, skorzystaliśmy z narzędzia ATTO Disk Benchmark (wersja 2.41). Program zapisywał i odczytywał pliki od 512 bajtów do 8 MB. Wyniki testu prezentujemy na zrzucie ekranu.

Zamiast serwera plików dla MSP

Wyniki testów macierzy z użyciem programu ATTO Disk Bench

Przetestowaliśmy również macierz, transferując 400 MB danych i mierząc czas operacji. Najpierw kopiowaliśmy dane w postaci czterech plików binarnych (4*100 MB), a następnie prawie 9000 plików o rozmiarze 32 - 60 kB każdy. Jako źródło danych kopiowanych na urządzenie, jak i cel dla danych transferowanych z macierzy, w tym teście wykorzystaliśmy ramdisk, dzięki czemu wydajność dysku komputera nie wpływała na wyniki badań.

Pamięć NAS wyposażona była w trzy dyski 500 GB (Seagate ST3500320NS), skonfigurowane w RAID 5 (X-RAID). Macierz zapisywała duże pliki z szybkością prawie 42 MB/s, a odczytywała - nieco ponad 43 MB/s. Dla małych plików zapis odbywał się z szybkością 3,17 MB/s, a odczyt - 4 MB/s. Dla porównania, kopiowanie tych samych małych plików na komputerze stacjonarnym z dyskiem twardym (WD800JD) było tylko nieco szybsze (4,12 MB/s), za to duże pliki przegrywały się na nim wolniej niż na macierzy NAS z transferem 20 MB/s.

Podsumowanie

Zamiast serwera plików dla MSP
Urządzenie jest bardzo łatwe w konfiguracji, a dzięki bogatej funkcjonalności z powodzeniem zastąpi serwer plików w małej czy średniej firmie. Na pochwałę zasługuje kosz sieciowy, snapshoty oraz X-RAID - umożliwiający płynne dokładanie dysków lub wymianę ich na większe bez utraty danych i konieczności zatrzymywania/rekonfiguracji urządzenia.

Pewnym mankamentem jest brak możliwości konfiguracji dysków w RAID 10. Model ReadyNAS Pro 6 BAY Storage Pioneer Edition (wersja bez dysków) kosztuje 1692 USD. Nie da się ukryć, że jest to drogie urządzenie.


TOP 200