Zaczyna się ostra walka o talenty

Specjaliści do kupienia

9 najbardziej poszukiwanych kompetencji:

1. Znajomość języków Java/J2EE

2. Wiedza na temat systemów bezpieczeństwa IT

3. Znajomość zasad projektowania i tworzenia oprogramowania

4. Znajomość rozwiązań SAP

5. Umiejętność administrowania środowiskami bazodanowymi

6. Znajomość technologii .NET

7. Wiedza na temat rozwiązań aplikacyjnych Oracle

8. Znajomość oprogramowania Microsoft Sharepoint

9. Umiejętność programowania w języku C#

Źródło: Dice.com

Według ekspertów Dice.com, pierwszym - i powszechnym - działaniem podejmowanym przez amerykańskich pracodawców chcących zatrzymać specjalistów w firmie jest wprowadzenie elastycznego czasu pracy oraz możliwości pracy zdalnej. Najbardziej wartościowi specjaliści często jako pierwsi zyskują możliwość pracy nad projektami wykorzystującymi nowe technologie. Przysługują im również najdroższe kursy i szkolenia. Zdaniem analityków, nie brakuje też podwyżek, premii i awansów. Wartość doświadczenia w zakresie IT dodatkowo podnosi fakt, że, jak sądzi większość pracodawców, wiedza akademicka przekazywana studentom amerykańskich uczelni technicznych jest niewystarczająca lub nieadekwatna do potrzeb rynku. Podobne zastrzeżenia, choć w mniejszej skali, mają również polscy przedsiębiorcy.

Na polskim rynku to właśnie w branży IT spodziewana jest największa dynamika zatrudnienia w odniesieniu do pracowników wysoko kwalifikowanych. Na rynku najbardziej brakuje m.in. specjalistów z zakresu technologii Java, ekspertów od bezpieczeństwa IT, deweloperów oraz konsultantów SAP. Wzięcie mają mieć również m.in. specjaliści z zakresu aplikacji mobilnych, zarządzania systemami w modelu cloud computing i biznesowych rozwiązaniach społecznościowych.

Chęć zaangażowania specjalistów i menedżerów deklaruje aż 63% firm działających w segmencie oprogramowania i 58% dostawców rozwiązań sprzętowych. Warto dodać, że według ekspertów firmy rekrutacyjnej Antal, projekty z zakresu rekrutacji kadry specjalistycznej prowadzi obecnie ponad 50% polskich przedsiębiorstw, a tylko 10% firm planuje ograniczenie liczby zatrudnionych specjalistów. Procesy rekrutacyjne na szeroką skalę prowadzą też obecne w Polsce międzynarodowe firmy wyspecjalizowane w rozwiązaniach informatycznych oraz outsourcingu IT.

Sytuację może dodatkowo skomplikować fakt, że z początkiem maja 2011 roku dla polskich pracowników otworem stanie niemiecki rynek pracy. Agencje rekrutacyjne nie przewidują jednak masowych migracji informatyków za zachodnią granicę. Prawdopodobny jest jednak wzrost liczby ofert pracy. Możliwe jest też zaostrzenie konkurencji płacowej. Można więc spodziewać się, że w Polsce o dobrego specjalistę z zakresu IT będzie coraz trudniej. Odpowiedzią na ten problem mogą okazać się jednak formy zatrudnienia inne niż etat. Umowy o dzieło i na zlecenie cieszą się coraz większą popularnością wśród przedstawicieli kadry specjalistycznej. Równolegle z korzyściami materialnymi pozwalają bowiem na urozmaicenie życia zawodowego.


TOP 200