Zaczyna się ostra walka o talenty

W USA przybiera na sile rywalizacja o najlepszych specjalistów IT. W cenie jest wykształcenie, doświadczenie i znajomość nowych technologii. Na porządku dziennym jest podkupywanie pracowników. W Polsce też będzie coraz trudniej o dobrego specjalistę z zakresu IT.

63%

firm działających w segmencie oprogramowania i 58% dostawców rozwiązań sprzętowych deklaruje chęć zaangażowania specjalistów i menedżerów.

Światowa gospodarka znowu się rozpędza. Wiele firm przystępuje do realizacji odłożonych wcześniej planów inwestycyjnych w zakresie IT. Efektem rosnącej liczby projektów jest wzrost zapotrzebowania na kompetencje informatyczne. Za oceanem w branży IT wraca rynek pracownika. Amerykańscy pracodawcy z coraz większym zapałem rywalizują o najlepszych specjalistów, starając się jednocześnie zatrzymać tych już zatrudnionych.

Lata zaniedbań kadrowych

Zdaniem analityków skala widocznej na rynku amerykańskim rywalizacji o najlepszych pracowników to pokłosie zaniechań w zakresie rozwoju kadrowego kilku ostatnich lat. Eksperci twierdzą, że wiele firm nie uzupełniło m.in. braków kadrowych powstałych w okresie załamania gospodarczego. "Rywalizacja o najlepszych pracowników zaskakuje. Firmy, zwłaszcza działające w branży wysokich technologii, nie wykorzystały ostatnich miesięcy stabilizacji i podaży na rynku pracy do uporządkowania struktur. Trudno więc spodziewać się, że teraz pracownicy obciążeni dodatkowymi obowiązkami i wynagradzani nieadekwatnie do roli w organizacji nie skorzystają z bardziej lukratywnych propozycji" - uważa Alice Hill, dyrektor zarządzająca serwisem Dice.com.

Jej zdaniem, w kolejnych miesiącach konkurencja o najlepszych pracowników będzie się zaostrzać. Z analiz działającej na amerykańskim rynku pośrednictwa pracy firmy CareerBuilder wynika, że zdecydowana większość (76%) etatowych pracowników zmieniłaby pracę natychmiast po dostaniu lepszej oferty. Kolejne 15% zatrudnionych na etacie aktywnie poszukuje innej pracy. Warto nadmienić, że specjaliści ds. IT to szeroka i zróżnicowana grupa zawodowa, w której istotnym czynnikiem decydującym o zmianie pracodawcy pozostają czynniki finansowe i posiadany status. Nie brakuje jednak osób, które zmieniając miejsce zatrudnienia, szukają ucieczki od monotonii codziennej pracy, możliwości rozwoju lub chcą samodzielnie zaangażować się m.in. w projekty zewnętrzne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200