Wyzwania na skalę przemysłową

Dystrybucja

Wyzwania na skalę przemysłową

Krzysztof Kardaś - członek zarządu Prokom Software

Co wobec tego jest największym wyzwaniem, przed którym stają dziś zakłady przemysłowe? Dla tak dużego zakładu jak Elektrociepłownia Kraków, jeden z laureatów konkursu "Lider Informatyki 2007" w kategorii przemysł - działającego do tego w warunkach ograniczonej konkurencji i przy z góry zarysowanych taryfach, największym wyzwaniem staje się wdrożenie systemów pozwalających na efektywną alokację kosztów w zakresie gospodarki remontowej. "Zakład taki jak my przez pół roku zarabia, a przez kolejne pół wydaje zarobione pieniądze" - mówi Grzegorz Kawka, dyrektor ds. informatyki w Elektrociepłowni Kraków. Ścisły nadzór nad tą sferą jest gwarantem ekonomicznej stabilności.

Przynajmniej część wyzwań informatycznych w przemyśle dotyczy obszarów związanych z dystrybucją towarów. Tak jest chociażby w przypadku producenta przetworów mlecznych Bakoma. Spółka wdraża w tej chwili aplikację wspomagającą pracę ponad 300 przedstawicieli handlowych. Optymalizacja dostaw to jeden z czynników decydujących o sukcesie na konkurencyjnym rynku.

Z tym nierozłącznie związane jest rozpoznanie potrzeb klientów. Dla części zakładów przemysłowych to nie lada wyzwanie. Tak jest chociażby w przypadku Ceramiki Paradyż. Zakłady sprzedające produkcję poprzez sieć niezależnych dystrybutorów muszą rozpoznać zróżnicowane m.in. geograficznie potrzeby klientów, nawet w sytuacji gdy kontakt z nimi jest dość ograniczony. Muszą im do tego wystarczyć dane pochodzące od dystrybutorów korzystających z własnych sieci dystrybucyjnych.

Planowanie i optymalizacja

Wyzwania na skalę przemysłową

Andrzej Romek - kierownik Działu Informatyki i Project Manager w Armatura Kraków, finalista konkursu "Lider Informatyki 2007"

Gdzie leży kres integracji systemów IT w zakładach przemysłowych? W nawet najbardziej zaawansowanych firmach cały czas wyzwaniem pozostaje usprawnienie procesu planowania produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw. Optymalizacja tych procesów w przemyśle ciężkim to oszczędności sięgające nawet dziesiątek milionów złotych. W przypadku dóbr szybko zbywalnych oszczędności są może mniejsze, stawką jest za to renoma przedsiębiorstwa. Coraz więcej zakładów eksperymentuje także z informatycznym wsparciem kreowania produktów. Już dziś komponent IT stanowi istotny element produktów bankowo-ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby IT stało się integralnym elementem towarów produkowanych przez zakłady przemysłowe.

Nawet w branży tak tradycyjnej jak produkcja spożywcza, nowoczesne systemy mogą nie tylko wspomóc produkcję czy dystrybucję, ale przyczynić się do stworzenia całkiem nowego produktu. Takim produktem może być np. całkowicie ekologiczne mleko, o ściśle określonym pochodzeniu. Kto wie, czy za kilka lat klient nie będzie mógł wybrać nie tylko gatunku krowy, ale także pastwiska, na którym były one wypasane? Wszystko to będzie możliwe dzięki odpowiedniej integracji systemów IT pozwalających na śledzenie drogi produktów od momentu wypasu zwierząt, aż po dostawę kartonu z mlekiem do sklepu. To obszar, gdzie rezerwy związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii są potencjalnie największe


TOP 200