Wyzwania IT 2012 - podsumowanie

Chmura, bezpieczeństwo oraz zarządzanie informacjami, aplikacjami i systemami IT - to główne tematy pierwszego Forum HP - "Wyzwania IT 2012". Prezentowane były na przykładzie rozwiązań oferowanych przez HP i Intel, a także partnerów konferencji - firmy Sybase i VMware.

Założeniem Forum "Wyzwania IT 2012" było umożliwienie wymiany doświadczeń między dostawcami rozwiązań informatycznych a ich użytkownikami oraz prezentacja najnowszych trendów na rynku IT. Jeśli chodzi o nowości, to podczas konferencji zaprezentowano nowy pakiet oprogramowania HP ALI 2.5 (Application Lifecycle Intelligence), umożliwiający integrację środowisk programistycznych z systemem HP ALM (Application Lifecycle Management).

Wpływ rozwoju technologii na zmianę roli dyrektorów IT w przedsiębiorstwach był tematem otwierającej Forum debaty "IT w walce o biznes - Wyzwania IT 2012 oczami managerów i ekspertów". Jej uczestnicy zgodzili się z opinią, że nowe technologie zmieniają biznes, pozwalając na szybką analizę i reakcję na zmiany rynkowe, budowanie nowych kanałów sprzedaży i komunikacji, a także zmniejszają poziom ryzyka.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Ale przede wszystkim nowoczesny dyrektor IT staje się dla firm motorem innowacji. Jak wynika z przytoczonych wyników badań HP (Raport: "Great Expectations or Misplaced Hopes? Perceptions of Business Technology in the 21st Century"), kadra zarządzająca przedsiębiorstwami oczekuje od działów IT inicjatywy w zakresie wdrażania nowych rozwiązań i innowacji. A dla 45% respondentów z dużych firm, to dział IT jest głównym źródłem innowacji, wymienianym nawet przed klasycznymi działami badań i rozwoju. W debacie udział wzięli Anetta Pilch (Zakłady Azotowe Tarnów), Marek Ujejski (NFZ), Łukasz Neuman (Kruk SA), Paweł Czajkowski (prezes HP Polska) oraz Tomasz Klekowski (prezes Intel Polska).

Dwudniowy program konferencji obejmował 3 sesje plenarne oraz 36 prezentacji przedstawianych w 3 równoległych sesjach. Ich tematyka została podzielona na ogólne obszary, określone jako Cloud Computing, Information Management, Bezpieczeństwo, Infrastruktura Konwergentna i Wirtualizacja oraz Transformacja Aplikacji.

Najwięcej prezentacji dotyczyło dwóch tematów: systemów chmurowych oraz firmowej koncepcji infrastruktury konwergentnej HP. Choć sprzedaż sprzętu ma wciąż dominujący udział w obrotach HP, to podczas konferencji zdecydowanie przeważała tematyka związana z oprogramowaniem i rozwiązaniami systemowymi.

Ekonomia i nowe technologie

Prelegenci koncentrowali się na prezentacji korzyści, jakie użytkownicy mogą uzyskać, wykorzystując rozwiązania oferowane przede wszystkim przez HP, ale również Intela, a także Sybase i VMware. Bo hasłem przewodnim konferencji było "Więcej za mniej". Eksperci i praktycy starali się przedstawić innowacyjne systemy i oprogramowanie, które mogą zredukować koszty operacyjne i pozwolić firmom na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Stąd też podczas Forum nie zabrakło prezentacji mających przekonać do ekonomicznej efektywności nowych rozwiązań, np. tematy "Efektywność kosztowa a dostępność systemów - studium przypadku", "Efektywność kosztowa a wydajność w bazach danych - Studium Sybase ASE", "Optymalizacja kosztów -> więcej na inwestycje" lub "Oszczędź czas i pieniądze, planując testowanie aplikacji".

HP ALI 2.5 ma przyspieszyć tworzenie aplikacji

Oprogramowanie ALI to dodatkowy moduł rozszerzający funkcje pakietu ALM m.in. o funkcje testowania i kontroli jakości kodu aplikacji, monitorowania ich działania i udostępniania informacji o występujących zależnościach między elementami systemu i potencjalnych problemach, które mogą się pojawić w efekcie zmiany kodu.

Jest wyposażone w funkcje analityczne, mechanizmy inteligentnej wizualizacji wpływu zmian kodu na działanie systemu oraz konsole prezentujące kluczowe wskaźniki wydajności aplikacji aktualizowane w czasie rzeczywistym.

Oprogramowanie integruje środowisko HP z popularnymi platformami programistycznymi oferowanymi przez niezależne firmy. Może współpracować z heterogenicznym zestawem zintegrowanych środowisk, takich jak Microsoft Visual Studio lub Eclipse, a także systemem SCM (Source Code Management) firmy AccuRev.

Pakiet ALI będzie oferowany jako bezpłatny dodatek do niektórych wersji ALM.

W konferencji wzięło udział ok. 400 klientów i partnerów firm HP i Intel, a więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Networld był patronem medialnym Forum "Wyzwania IT 2012".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200