Wygra ten, kto myśli przyszłościowo

„Wykorzystywane systemy ERP warto przeanalizować pod kątem możliwości dostarczenia nowych, dotychczas niewykorzystywanych funkcjonalności: automatycznych kalkulacji cenników, rabatów lub zaawansowanych analiz, o których zapomniano podczas wdrożenia koncentrując się na szybkim dostarczeniu podstawowej funkcjonalności. Te niewykorzystane możliwości systemów mogą być przydatne użytkownikom systemu, którzy będą zobligowani do wdrażania oszczędności w zarządzanych przez siebie procesach. Zastąpienie pracochłonnej, rutynowej, manualnej kontroli danych automatycznym raportem lub wyeliminowanie kilku (pozornie niezbędnych) raportów w Excelu z procesu zamknięcia miesiąca może być w dobie poszukiwania oszczędności dobrym sposobem na poprawienie relacji pomiędzy informatyką i dyrektorem finansowym” – mówi Jakub Bojanowski.

Przetrwać dzięki IT

Przedstawiciele firm IT są przekonani, że przedsiębiorcom z sektora MSP starczy na tyle wyobraźni, aby w czasach zawirowań nie odłożyć inwestycji w systemy IT całkowicie odłogiem. „W obliczu kryzysu muszą zdecydować się na obranie konkretnej strategii. Jedną z nich jest adaptacja do trudnych warunków przez zatrzymanie rozwoju, znaczące cięcie kosztów i działania bez wsparcia ze strony nowoczesnych technologii. Firmy, które chcą przetrwać na rynku, zdecydują się jednak na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań IT i dzięki nim uzyskanie wymiernych oszczędności i korzyści, które w ciężkich czasach pozwolą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad przedsiębiorstwami, które zatrzymają rozwój” – mówi Bartosz Stebnicki.

Wierzy w Cisco, które - pomimo globalnego kryzysu finansowego - na początku grudnia br. poinformowała o powołaniu globalnej, strategicznej inicjatywy, koncentrującej się wokół rozwiązań Small Business Networking oraz usług komunikacyjnych dla firm zatrudniających mniej niż 100 pracowników. W ramach inicjatywy, Cisco utworzy dział technologii dla małych firm SBTG (Small Business Technology Group). Jednostka będzie rozwijać technologie skoncentrowane na sześciu dziedzinach, które przez małe firmy uważane są za najważniejsze czynniki umożliwiające rozwój ich działalności: łączność, bezpieczeństwo, zdalny dostęp, produktywność, relacje z klientami i obsługa klientów. W rozwój tej globalnej, strategicznej inicjatywy Cisco zainwestuje 100 mln USD.

O tym, że trzeba inwestować nawet w ciężkich czasach przekonuje Vahe Torossian z Microsoftu. - Zasada jest bowiem taka: jeśli poddasz się panice, to tylko przyśpiesza twoją śmierć. Oczywiście w zaistniałej sytuacji trzeba przyjrzeć się kosztom i kontrolować ściśle wszystko, co można kontrolować, ale nie może to się odbywać kosztem średnio- i długookresowych działań – podkreśla Vahe Torossian.


TOP 200