Wydajność i inteligencja

Ważną zaletą platformy jest zastosowanie jednego interfejsu administracyjnego Data Center Network Manager do zarządzania zintegrowanymi w tym urządzeniu przełącznikami dla pamięci masowych, serwerów Ethernet oraz mechanizmów zabezpieczeń sieci. Aby Nexus mogły konkurować z Fibre Channel, zostały tak zaprojektowane, by umożliwić bezstratne przesyłanie pakietów, czego nie zapewniają klasyczne sieci Ethernet, a także zawierają wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, m.in. umożliwiające szyfrowanie przesyłanych danych z pełną szybkością transmisji sieci.

Cisco realistycznie ocenia sytuację i nie oczekuje gwałtownego wzrostu popytu na Nexus, zakładając, że migracja na tę platformę będzie stopniowa. Jak mówi Jayshree Ullal, wiceprezes Cisco Data Center Group: "W 2008 roku można oczekiwać tylko instalacji testowych, a na praktyczne wdrożenia Nexus w szerszym zakresie trzeba będzie zaczekać jeszcze przynajmniej 2-4 lata". Przedstawiciele firmy przewidują, że nowe urządzenia będą początkowo wykorzystywane przede wszystkim jako rdzeniowe przełączniki centralne w systemach, które wciąż będą stosowały niezależne sieci FC i Ethernet. Dopiero w wypadku dużej modernizacji lub budowy nowego centrum danych, Nexus będą miały szansę na przejęcie roli innych urządzeń sieciowych, stając się jedynym, podstawowym elementem systemu. Dodatkowym warunkiem jest oczywiście popularyzacja standardu FCoE.

Brocade - więcej niż SAN

Brocade w październiku 2007 r. zapowiedziała wprowadzenie nowej architektury - platformy dla centrów danych, określanej jako DFC (Data Center Fabric), która ma umożliwić rozszerzenie oferty Brocade poza tradycyjny rynek SAN. Na początku roku zaś udostępniła pierwszy produkt - duży rdzeniowy przełącznik DCX Backbone dla centrów danych, będący praktyczną realizacją tej zapowiedzi. DCX są sprzedawane przez Suna i Brocade, a najprawdopodobniej wkrótce znajdą się również w ofercie EMC, HP i IBM. Ceny przełączników zaczynają się od 180 tys. USD.

DCX Backbone jest wyposażony w 384 zewnętrzne i 64 wewnętrzne porty Fibre Channel 8 Gb/s oraz umożliwia połączenie dwóch takich jednostek, a w efekcie uzyskanie przełącznika zawierającego aż 896 portów. Urządzenie może też obsługiwać inne popularne protokoły sieciowe, jak Gigabit Ethernet, iSCSI, FICON i Fibre Channel over IP. Wyjątkiem jest na razie InfiniBand, którego implementację w DCX przedstawiciele Brocade uzależniają od pojawienia się takich wymagań ze strony użytkowników. Natomiast jeszcze w tym roku mają być dostępne karty z interfejsami 10 Gigabit Ethernet. Warto zauważyć, że Cisco nie oferuje na razie przełączników z interfejsami FC 8 Gb/s, choć zapowiada, że pojawią się one w połowie br.


TOP 200