Wydajność i inteligencja

Nexus to technologia Cisco, która ma wzmocnić jej pozycję w konkurencji z producentami sprzętu sieciowego dla centrów danych, głównie Brocade.

Nexus to technologia Cisco, która ma wzmocnić jej pozycję w konkurencji z producentami sprzętu sieciowego dla centrów danych, głównie Brocade.

Ostatnie miesiące zaowocowały serią premier i zapowiedzi nowych modeli przełączników i modułów rozszerzających. Urządzenia sieciowe, różnej klasy i zastosowań, przedstawiły m.in. Brocade, Cisco, Enterasys Networks, Force10, HP i Juniper. W przypadku producentów przełączników Ethernet, najbardziej widoczną tendencją jest szerokie wsparcie dla standardu 10 Gigabit Ethernet. Praktycznie wszystkie premiery były związane z wprowadzaniem tego typu interfejsów.

Najwięcej uwagi przyciągnęła jednak platforma Cisco Nexus - przełączniki znane wcześniej pod kodową nazwą DC3 - i jej potencjalny wpływ na przyszłość rynku, konkurencję oraz kierunki rozwoju technologii. Ponieważ przełączniki Nexus są przeznaczone do obsługi dużych centrów danych, nowa oferta Cisco jest oceniana przede wszystkim przy porównaniu z tym, co wprowadzają producenci, tacy jak Brocade.

Obie te firmy ogłosiły strategiczne plany rozwoju technologii określane jako Cisco Data Center 3.0 oraz Brocade Data Center Fabric (DCF). Jeśli przyjrzeć się bliżej co kryje się pod tymi określeniami, to ich treść jest dość podobna - producenci obiecują opracowanie uniwersalnych platform dla centrów danych, które umożliwią łatwe skalowanie wydajności i pojemności pamięci, a także wirtualizację zasobów zarówno pamięci masowej, jak i mocy przetwarzania. Oczywiście system taki ma być łatwy w zarządzaniu, wyposażony w zaawansowane mechanizmy automatyzujące typowe procedury, a także zapewniać odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

Najnowsze premiery przełączników Brocade DCF Backbone i Cisco Nexus 7000 są pierwszymi elementami ilustrującymi, jak w praktyce będą realizowane te właśnie strategie. Porównując je, można zauważyć, że Cisco stawia na wirtualizację i Ethernet jako technologie, które znajdą szerokie zastosowanie w centrach danych. Jednocześnie firma zakłada, że popyt na wydajność i pojemność pamięci masowych będzie wzrastać tak szybko, jak prognozują to analitycy. Jeśli przewidywania te się sprawdzą, za kilka lat firma Cisco - dzięki Nexus - będzie mogła zyskać silną pozycję w tym segmencie rynku. Brocade zaś prezentuje bardziej praktyczne podejście, choć nie zapomina o wirtualizacji i integracji systemów pamięci z serwerami, ale oferuje to, co obecnie jest najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w takich zastosowaniach - interfejsy Fibre Channel. Przedstawiciele firmy nie odżegnują się od wsparcia dla Ethernet, ale mówią, że jest to wciąż przyszłość. Obecnie Ethernet i FCoE nie mogą jeszcze konkurować z Fibre Channel.

Przełączniki nowej generacji

Cisco Nexus to największe w ofercie Cisco przełączniki, które mają być odpowiedzią na tendencję integracji serwerów i pamięci masowych w jedno wirtualne środowisko centrum danych. Urządzenia te mogą zastąpić zarówno standardowe przełączniki Ethernet stosowane do łączenia serwerów, jak i przełączniki z portami Fibre Channel obsługujące sieć pamięci masowych, choć w tym drugim przypadku tylko przy wykorzystaniu standardu FCoE, a więc okablowania Ethernet, a nie FC. Nexus mają ułatwić Cisco realizację jej celu - czyli doprowadzenie do sytuacji, w której urządzenia tej firmy staną się centralnym elementem infrastruktury IT w dużych centrach danych. Nexus zostały oczywiście zaprojektowane tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników dotyczącym przepustowości, niskiego zużycia energii, a także możliwości efektywnego zarządzania ułatwiającego pracę administratorów IT.

1513

patentami zaowocowało opracowanie platformy Cisco Nexus, który to proces zajął cztery lata pracy 578 inżynierów i kosztował 250 mln USD.

Już obecnie Cisco należy do liczących się dostawców sprzętu sieciowego dla centrów danych, bo firma oferuje nie tylko przełączniki Ethernet - seria Catalyst, ale również przełączniki MDS dla pamięci masowych. Nexus jest platformą, która ma połączyć te technologie w jednym, zintegrowanym urządzeniu. Należy jednak podkreślić, że Nexus 7000 nie mają być następcami przełączników Catalyst 6500 lub MDS, a nową kategorią sprzętu, choć niewątpliwie korzystającą z wcześniejszych doświadczeń. Urządzenia mają umożliwić skalowanie przepustowości daleko wykraczające poza obecne możliwości Catalyst (ok. 2 Tb/s) - do poziomu przekraczającego 15 Tb/s.

W planach rozwoju tej platformy Cisco nie wspomina o obsłudze takich aplikacji, jak zapory firewall czy systemy do równoważenia obciążeń, które pozostaną domeną Catalyst. Oprócz tego, inaczej niż przełączniki MDS, platforma Nexus nie będzie bezpośrednio wspierała standardu Fibre Channel, a jedynie FCoE. W drugim kwartale tego roku ma być dostępny model Nexus 7000 z 10 gniazdami mieszczącymi do 256 portów 10 Gigabit Ethernet (przepustowość maks. ok. 3,68 Tb/s), a za ok. 6 miesięcy ma się pojawić jego wersja z 18 gniazdami do instalacji kart interfejsów (maks. 512 portów, przepustowość 15 Tb/s). Zapowiadane ceny Nexus 7000 zaczynają się od 75 000 USD, ale - zdaniem przedstawicieli Cisco - w typowej konfiguracji dla centrum danych koszt zakupu będzie sięgał 200 tys. USD.

Dla porównania, konkurencyjne przełączniki Force10 E1200 z 224 portami mają przepustowość 1,68 Tb/s, Foundry Networks oferuje modele BigIron RX-32 (128 portów, 5,12 Tb/s), a Woven opracowała system konsolidacji swoich urządzeń, który - przynajmniej w teorii - umożliwia budowę jednego gigantycznego przełącznika wyposażonego w ponad 4000 portów 10 Gb/s Ethernet.

Wirtualizacja i integracja kluczem do sukcesu?

Przepustowość, choć ważna, nie jest jedynym kluczem do sukcesu. Dlatego też sercem platformy Nexus jest zupełnie nowy system operacyjny NX-OS. Jest to pierwszy system opracowany przez Cisco, umożliwiający pełną wirtualizację systemu. Podobnie jak w przypadku popularnego oprogramowania do wirtualizacji serwerów, NX-OS umożliwia uruchomienie w jednym urządzeniu Nexus wielu logicznych, wirtualnych przełączników obsługujących różne procesy.

Można więc skonfigurować system tak, że jest on widziany jako zestaw różnych, niezależnie zarządzanych urządzeń, np. przełączniki pamięci masowych, serwerów Ethernet i przełącznik do testowania nowych aplikacji nie wpływający na pracę systemu produkcyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście brak konieczności budowy niezależnych sieci - wszystkie logiczne urządzenia wykorzystują tę samą infrastrukturę sieciową, co dodatkowo umożliwia też oszczędność energii. Ta, opracowana specjalnie dla Nexus, zaawansowana architektura systemu wirtualizacji w przyszłości zostanie wykorzystana również w nowych modelach sprzętu należącego do innych linii produktowych Cisco.

Nexus zostały też wyposażone w ulepszone mechanizmy monitorowania i zarządzania, które według producenta, w wielu przypadkach pozwalają na automatyzację działania i samonaprawianie się systemu, jeśli pojawią się typowe błędy lub awarie. Są to też pierwsze przełączniki Cisco wykorzystujące technologię Cisco Trusted Security, która umożliwia integrację mechanizmów autentykacji w skali centrum danych i ich kontrolę na poziomie pojedynczych portów.


TOP 200