Wybór LCD do biura

Typowe wartości jasności dla monitorów LCD to ok. 250 cd/m2. Kontrast zawiera się w znacznie szerszych granicach, tj. 200/400:1. Niektórzy producenci twierdzą, że metody pomiaru tego parametru są różne i nie zawsze można go obiektywnie porównywać w przypadku sprzętu różnych firm.

Wybór LCD do biura

Samsung Syncmaster 151S

Czas reakcji paneli LCD na sygnał wynosi 20-50 ms. Wyświetlacze z czasem reakcji 20-35 ms umożliwiają uzyskanie obrazów wideo o wysokiej jakości. Natomiast modele, dla których parametr ten osiąga 50 ms, niezbyt nadają się do takich zastosowań.

Kąty widzenia obrazu są najczęściej różne w pionie i poziomie. Ich wartości zawierają się w dość dużym zakresie, tj. 100-1600, zależnie od modelu monitora.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tanich monitorów wyżej wymienione parametry nie są eksponowane, a czasem trudno je nawet znaleźć w dokumentacji. Producenci drogich modeli chętnie podkreślają wysoką jasność, kontrast i krótki czas reakcji. Niska cena jest nierozerwalnie związana ze słabszymi parametrami monitora, ale należy pamiętać, że większy wydatek na zakup lepszego modelu może być nieuzasadniony, jeśli jego podwyższone parametry nie będą wykorzystywane przez użytkownika.

Martwe piksele

Jednym z parametrów konsekwentnie ukrywanych w opisach monitorów LCD są tzw. martwe piksele, czyli punkty na ekranie, którymi nie można sterować (mogą być jasne lub ciemne). Podczas wytwarzania paneli LCD znaczna ich liczba zawiera mikroskopijne uszkodzenia, które powodują powyższy efekt. Podczas kontroli jakości wyświetlacze są segregowane na grupy zawierające określone liczby martwych pikseli (dodatkowo uwzględnia się ich położenie i wzajemne korelacje).

Jeszcze przed dwoma laty każdy producent monitorów definiował własne standardy w tym zakresie i umieszczał informacje o tym w gwarancji, aby użytkownik nie mógł później reklamować wyświetlacza. Wiosną 2001 r. uzgodniono jednolitą specyfikację ISO-13406, szczegółowo opisującą wymagania w stosunku do trzech kategorii jakości. Zgodność z normą ISO-13406-1 oznacza, że wyświetlacz nie zawiera martwych pikseli. Natomiast w drugiej i trzeciej klasie jakości martwe piksele są dopuszczalne.

Wybór LCD do biura

Niewieka oszczedność

Zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli jest wyposażona w wyświetlacze klas drugiej i trzeciej. Jednym z nielicznych producentów, który zapowiedział ostatnio wprowadzenie do sprzedaży monitorów pierwszej klasy, jest CTX (modele LCD S530). Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ich cena.

Warto przy tym zauważyć, że CTX zamierza sprzedawać modele pierwszej klasy z gwarancją na brak martwych pikseli obowiązującą tylko przez 101 dni. Wynika to z faktu, że podczas eksploatacji monitora istnieje ryzyko pojawienia się nowych martwych pikseli. Deklarowana zgodność z odpowiednimi specyfikacjami ISO może być podstawą do reklamacji w okresie gwarancyjnym, jeśli ich liczba i położenie wykraczają poza normy.

W praktyce w większości przypadków obecność martwych punktów na ekranie nieznacznie tylko zmniejsza przydatność. Pojedyncze piksele są najczęściej trudne do zauważenia.

Dodatkowe wyposażenie

Wśród innych elementów wyposażenia monitorów, które mogą mieć wpływ na ich użyteczność, należy wymienić: wbudowane głośniki, mikrofony, koncentratory USB, oprogramowanie do wyświetlania obrazów w trybie portretowym (dołączane zwykle do wyświetlaczy z uchwytem umożliwiającym obrót o 900), a także dodatkowe interfejsy cyfrowe DVI, obudowy o wąskich krawędziach i uchwyty do montażu paneli np. na ścianie.

Znaczenie tych elementów dla konkretnych zastosowań jest dość oczywiste. Głośniki i mikrofony mogą być wykorzystane w systemach do zdalnych konferencji, uruchamiania telefonicznych połączeń IP lub odtwarzania muzyki. Funkcja obrotu panelu pozwala na wyświetlanie zawartości ekranu w formacie zbliżonym do kartki A4. Interfejsy DVI są przydatne dla osób mających karty graficzne z wyjściem cyfrowym, a wąskie krawędzie obudowy ułatwiają łączenie kilku monitorów w większe zestawy prezentacyjne.


TOP 200