Wybór LCD do biura

Lepsze parametry monitora LCD nie zawsze gwarantują wyższy komfort pracy biurowej. Za to na pewno oznaczają wyższą cenę.

Lepsze parametry monitora LCD nie zawsze gwarantują wyższy komfort pracy biurowej. Za to na pewno oznaczają wyższą cenę.

Wybór LCD do biura

NEC Multisync LCD 17600NX

Monitory LCD oferuje co najmniej kilkunastu producentów, a liczba modeli o różnych wymiarach, parametrach i wyposażeniu przekracza sto. Biorąc pod uwagę tylko podstawowe parametry - wielkość ekranu, jasność wyświetlania i wyposażenie, np. zintegrowane głośniki - można odnieść wrażenie, że występujące duże różnice w cenach zależą głównie od marki. W rzeczywistości ceny podobnej klasy monitorów są bardzo zbliżone, a wpływ na koszty zakupu mają parametry rzadko eksponowane przez dostawców, np. liczba martwych pikseli.

Większy nie zawsze jest lepszy

Większość parametrów monitorów LCD jest prawie identyczna. Dotyczy to przede wszystkim rozdzielczości, która jest ściśle związana z wymiarami ekranu. Praktycznie wszystkie standardowe wyświetlacze o wymiarach 15" mają rozdzielczość 1024 x 768 pikseli, a 17-18" - 1280 x 1024. Wynika to z technologii - w masowej produkcji wytwarzane są obecnie panele z pikselami o wymiarach 0,26-0,30 mm i wraz ze wzrostem rozdzielczości prawie proporcjonalnie rosną też wymiary ekranów.

Mogłoby się wydawać, że większy monitor jest lepszy, a barierą jest przede wszystkim cena, która istotnie rośnie wraz ze wzrostem wymiarów wyświetlacza. W praktyce tak nie jest. Najlepiej, gdy wielkość i rozdzielczość są dopasowane do zastosowań. Jeśli podstawowe aplikacje użytkownika ograniczają się do edytora tekstów, programu pocztowego, prezentacyjnego i przeglądarki internetowej, to w zupełności wystarcza 15" monitor. Większy wyświetlacz może ułatwić natomiast pracę z arkuszem kalkulacyjnym, zwłaszcza przy edycji dużych tabel.

Podstawą takiej opinii jest fakt, że wyświetlacz LCD składa się z określonej liczby pikseli i optymalną jakość zapewnia wyświetlanie obrazów z rozdzielczością odpowiadającą fizycznej rozdzielczości monitora. W przypadku ustawienia mniejszej rozdzielczości niż podstawowa niezbędna jest interpolacja obrazu, co często daje niepożądane efekty, zwłaszcza przy wyświetlaniu tekstów. Pod tym względem monitory LCD są mniej uniwersalne niż CRT.

Wybór LCD do biura

Popularne na rynku polskim modele 15-17" monitorów LCD do zastosowań biurowych

Dla niektórych użytkowników, np. zmieniających stary 15" monitor CRT na 17" LCD, nieprzyjemnym zaskoczeniem może być zmniejszenie ikon systemu Windows. Również wiele stron internetowych nie zawiera mechanizmów skalowania obrazu i jest przystosowanych do wyświetlania w wymiarach 800 x 600 pikseli. Wykorzystują one więc tylko część powierzchni ekranu w 17" monitorze pracującym z rozdzielczością 1280 x 1024.

Wprawdzie w systemie Windows dostępne są mechanizmy skalowania wielkości ikon i napisów, ale Microsoft nie dostosował ich jeszcze do tak wysokich rozdzielczości. Niektórzy producenci monitorów LCD zauważyli te problemy. Na przykład NEC zaczął dołączać do swoich produktów oprogramowanie LiquidView, umożliwiające skalowanie obrazów bez zmiany podstawowej rozdzielczości wyświetlacza.

Jasność, kontrast, czas reakcji i kąt widzenia

W przypadku tych parametrów występuje prosta zależność - im lepszy (i droższy) monitor, tym większe jasność, kontrast i kąt widzenia obrazu, a krótszy czas reakcji na sygnał.

Znaczenie tych parametrów również zależy od zastosowań. Wysoka jasność ma sens, gdy monitor jest eksploatowany w dobrze oświetlonych pomieszczeniach lub wykorzystywany do wyświetlania wideo. Dobry kontrast jest pożądany zawsze, jeśli są wyświetlane obrazy o dużej liczbie szczegółów, np. arkusze kalkulacyjne. Natomiast krótki czas reakcji zdecydowanie poprawia jakość wyświetlania obrazów ruchomych, np. wideo, ale nie ma już znaczenia przy pracy z większością statycznych aplikacji biurowych. Duży kąt widzenia jest zaletą, gdy obraz na monitorze jest prezentowany kilku osobom jednocześnie lub charakter pracy wymaga częstej zmiany położenia monitora. Może być wadą, jeśli zawartość ekranu nie powinna być łatwo dostępna dla osób niepowołanych. Firma 3M oferuje specjalne nakładki na wyświetlacze LCD, których funkcją jest właśnie ograniczanie kąta widzenia.


TOP 200