Wszystko o sieciach i dla sieci

W Las Vegas zakończyła się wystawa i konferencja Networld/Interop '96.

W Las Vegas zakończyła się wystawa i konferencja Networld/Interop '96.

Około 50 tys. informatyków wzięło udział w zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji i wystawie Networld/Interop '96. Tegoroczną imprezę, uznawaną za największe targi przemysłu sieci komputerowych, podzielono na pięć cykli tematycznych: integracja tradycyjnej telefonii z komputerami, możliwości podłączania sieci, technologia ATM, sieci przełączane, rozwiązania dla przedsiębiorstw wraz z praktycznym wykorzystaniem możliwości, jakie niesie Internet.

Dwie strony Internetu

Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, najwięcej uwagi specjalistów od informatyki wzbudzały rozwiązania dla Internetu i coraz popularniejszych wewnętrznych sieci korporacyjnych - intranets. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczestników Networld/Interop, organizatorzy po raz pierwszy w historii stworzyli imprezę towarzyszącą o nazwie Interop DotCom, poświęconą przede wszystkim prowadzeniu biznesu i prezentacji najnowszych technologii wspomagających przez sieć działalność komercyjną.

Firma Softbank Exposition and Conference, organizator Interop i właściciel m.in. największych targów komputerowych Comdex, transmitował przez Internet pięć głównych konferencji targowych. Fragmenty prezentacji dostępne były podczas trwania Interop na targowej stronie WWW, pod adresemhttp://www.interop.com . Między innymi właśnie szeroką dostępnością materiałów informacyjnych w sieci tłumaczono spadek frekwencji w porównaniu z ubiegłoroczną imprezą w Las Vegas.

Inforeklamy

W zapełnionej po brzegi największej sali konferencyjnej centrum targowego Las Vegas dwugodzinne przemówienie wygłosił Bill Gates. Prezes Microsoftu skoncentrował się na premierze tworzonego od 1990 r. i spóźnionego o dwa lata w stosunku do zapowiedzi systemu poczty elektronicznej Exchange. Przedstawił on także założenia kolejnych wersji systemów operacyjnych Microsoftu. Windows NT 4.0, którego premiera zapowiadana jest na połowę br., mieć będzie interfejs użytkownika taki sam, jak Windows 95 i będzie wyposażone w mechanizmy umożliwiające łączenie sieci prywatnych za pośrednictwem Internetu. W przyszłym roku zapowiadana jest nowa wersja NT Servera, zwana Cairo. System ten będzie zawierał usługi katalogowe analogiczne do NDS Novella oraz obiektowe rozszerzenia do istniejącego systemu plików. Oznacza to zmianę strategii Microsoftu - dotąd firma zapowiadała w pełni obiektowy system plików w Cairo. "Następnym razem, kiedy dadzą Gatesowi nieograniczony czas wystąpienia, powinni wywiesić przynajmniej na zewnątrz kartkę ostrzegającą: Pranie mózgu - inforeklama Microsoftu" - skomentował wystąpienie prezesa Microsoftu jeden z uczestników konferencji.

Zaangażowanie swojej firmy w rynek rozwiązań dla Internetu starał się udowadnić Robert Frankenberg, prezes Novella. "Wchodzimy w świat, w którym NetWare bedzie podstawowym sposobem dostępu do sieci ogólnoświatowej, bez względu na czas i miejsce" - twierdzi Robert Frankenberg. Próbując konkurować z MS Exchange, Novell ogłosił promocję pakietu GroupWise. Każdy użytkownik NetWare korzystający z MS Mail otrzyma 50 licencji klienckich GroupWise 4.1, serwer komunikacyjny w postaci modułu NLM i narzędzie ułatwiające migrację z MS Mail za darmo na 60 dni. Podczas Interop firma przedstawiła także GroupWise WorkFlow - oprogramowanie realizujące obieg dokumentów w firmie.

Zarządzanie sieciami

Wraz ze wzrostem złożoności sieci i różnorodnością stosowanych w nich urządzeń coraz ważniejsza staje się rola oprogramowania do zarządzania nimi.

Nową wersję oprogramowania Spectrum, oznaczoną numerem 4.0, zaprezentował w Las Vegas Cabletron Systems. Do nowych cech należy m.in. Web Alarm View - rozwiązanie umożliwiające automatyczne tworzenie dokumentów HTML widocznych na serwerze WWW, informujące o komunikatach ostrzegawczych generowanych przez SNMP. Spectrum 4.0 pozwala też śledzić wydajność aplikacji, takich jak SAP R/3.

Poza tym firma przedstawiła kartę SmartView, przeznaczoną dla przełączników z rodziny SmartSwitch. Dzięki niej administrator będzie mógł konfigurować i śledzić prace przełączników za pośrednictwem przeglądarki WWW . Jest to duży krok w stosunku do tekstowego trybu zarządzania urządzeniami sieciowymi (zdalnego logowania za pomocą funkcji telnet).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200