Wszystko o sieciach i dla sieci

Hewlett Packard zaprezentował spóźniony o rok system Tornado - rozproszoną wersję OpenView. Serwery Tornado przejmą część funkcji OpenView, szczególnie w zakresie automatycznego rozwiązywania problemów. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia sieci - konsola OpenView będzie komunikować się tylko z serwerami Tornado, a nie jak dotychczas, ze wszystkim urządzeniami w sieci.

IBM, po niedawnym przejęciu za sumę 743 mln USD Tivoli Systems, firmy specjalizującej się w produkcji oprogramowania do zarządzania sieciami, ogłosił plany integracji własnego SystemView z Tivoli Managment Enviroment (TME). Powstała rodzina produktów nazwana TME 10 dostarczana będzie na rynek w trzech etapach. Do końca kwietnia br. linie obu firm będą połączone w jedną (8 produktów TME 3.0 i ok. 30 z 50 produktów SystemView). W drugim etapie, do końca br., poszczególne aplikacje obu linii zostaną zintegrowane, np. Courier produkcji Tivoli będzie zintegrowany z NetView Distribution Manager IBM, i utworzą pojedynczy pakiet do dystrybucji oprogramowania z mainframe'a do stacji unixowych. Ostatni etap, którego zakończenie planowane jest na 1997 r. przewiduje wzbogacenie konsoli TME o nowe funkcje, których system nie miał dotychczas, m.in. zarządzanie serwerami Notes oraz innymi systemami komunikacyjnymi.

Nowym graczem na rynku oprogramowania do zarządzania sieciami LAN jest firma Seagate Technology. Pakiet Seagate Desktop Managment Suite, powstały w wyniku połączenia z firmą OnDemand Software, umożliwia administratorom zdalne logowanie się na stacje pracujące w sieci, inwentaryzację zasobów oraz dystrybucję aplikacji.

ATM, Fast Ethernet...

Coraz aktywniej działa na rynku sieciowym Compaq Computer. Firma wprowadziła już na rynek rodzinę hubów, przełączników i kart sieciowych. Oferowana linia obejmuje urządzenia standardu Fast Ethernet. Poza tym Compaq produkuje na licencji Cisco routery. Firma rozpoczyna agresywną politykę cenową, podobnie jak to czyniła na rynku komputerów PC, na którym rozpoczynała większość wojen cenowych, zmuszając konkurentów do drastycznych obniżek. Widać już pierwsze efekty zapowiedzianych obniżek Compaqa - 3Com planuje wprowadzić jesienią br. podobnie "agresywnie" wycenione produkty.

Bay Networks pokazała moduł routingu danych sieci wirtualnych ATM oraz moduł przełącznika Ethertnet/Fast Ethernet dla hubów System 5000, wprowadzonego na rynek w ub.r.

Nowe produkty FastEthernet zaprezentował również Intel. Przełącznik Intel Express 100Base-T zawiera 5 portów Fast Ethernet i dwa gniazda umożliwiające podłączenie łączy światłowodowych 100 Mb. Urządzenie przeznaczone jest do łączenia hubów, serwerów i wymagających dużej przepustowości komputerów PC.

Produkty standardu 100 VG AnyLAN zaprezentował Hewlett- Packard. Trzy nowe huby utwierdzają w przekonaniu, że 100 VG nie jest technologią martwą i stanowi swoistą niszę rynkową.

Cabletron rozszerzył swoja rodzinę SmartSwitch o wolno stojący przełącznik Tsunami. Przeznaczony jest on dla sieci

departamentalnych w przedsiębiorstwach i oferuje 14 portów 10 Mb oraz 2 porty umożliwiające podłączenie sieci Fast Ethernet.

Internet/Intranet

Dominacja Internetu nad pozostałymi tematami Interop nie podlega dyskusji. W Las Vegas zaprezentowano wiele nowych produktów przeznaczonych zarówno dla użytkowników Internetu, jak również wewnętrznych intranets. Dla tych ostatnich przeznaczony jest m.in. Intranet Transport Module for NetWare firmy Perveyor. Produkt ten umożliwia realizację wewnętrznej sieci Web w oparciu o novellowski protokół IPX (dotąd wszystkie serwery Web dostępne były wyłącznie dla użytkowników TCP/IP).

Podobnym produktem jest WebScout/NW firmy SunSoft. Umożliwia on dostęp do Internetu bez konieczności instalowania protokołu TCP/IP do każdej ze stacji pracującej w sieci NetWare. WebScout zawiera przeglądarkę Netscape Navigator i klienta pocztowego Pronto E-mail.

Pakiet narzędzi internetowych dla NetWare zaprezentował Quarterdeck. IWare InternetSuite 2 zawiera przeglądarkę Quarterdeck Mosaic wraz z Acrobatem Adobe, oprogramowaniem QuickTime Apple'a i oprogramowaniem komunikacyjnym Message Center. Ponadto w skład InternetSuite 2 wchodzą: klient pocztowy, przeglądarka grup UseNet News, klient FTP, Telnet i IRC.

Kolejną wersję Proxy Servera przedstawił Netscape. Do nowych cech należy możliwość buforowania dokumentów HTML i ich replikowania, co znacznie skraca czas wgrywania najczęściej odwiedzanych stron WWW. Rozmiar bufora zwiększono do 128 GB (dotychczas buforował 5 GB). Ponadto Proxy Server 2.0 oferuje inne cechy typowe dla tego typu oprogramowania: możliwość filtrowania danych, przydzielanie praw dostępu zarówno użytkownikom zewnętrznym, jak i wewnętrznym oraz możliwość szyfrowania przesyłanych danych.


TOP 200