Wszystko dla wszystkich

Dział informatyzacja

W Platformie Obywatelskiej za sprawy związane z administracją publiczną odpowiada zespół prof. Mirosława Steca, zaufanego człowieka Jana Rokity i Józefa Płoskonki, byłego wiceministra spraw wewnętrznych z rządu Jerzego Buzka. Prace zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego, ale również administracji publicznej, koordynuje dr Paweł Węgrzyn, w PO przewodniczący koła nr 1 w Krakowie, do którego należy m.in. Jan Rokita. Na krakowskiej liście wyborczej znajduje się na 3. miejscu, co wskazuje, że będzie posłem nowej kadencji i co najważniejsze takim, któremu bliskie są sprawy społeczeństwa informacyjnego i ICT.

W wywiadzie udzielonym Computerworld na początku lipca br. Paweł Węgrzyn przyznał, że eksperci PO nie widzą sensu istnienia Rady Informatyzacji, chociaż doceniają jej intelektualny potencjał. Zamiast niej woleliby zatrudniać ekspertów wynajmowanych do konkretnych zadań. Chcą także wyrzucić z ustawy o informatyzacji przepisy o kontroli. Twierdzą, że są to w gruncie rzeczy kompetencje specjalistów Najwyższej Izby Kontroli. Domagają się za to zapisu ustanawiającego PESEL systemem referencyjnym dla wszystkich innych systemów informatycznych. Nowelizacja ustawy o informatyzacji miałaby nastąpić jesienią 2005 r., czyli akurat wtedy, gdy miałoby powstawać 21 rozporządzeń wykonawczych do ustawy o informatyzacji.

Paweł Węgrzyn namawia, aby rozróżnić rozwój społeczeństwa informacyjnego - w tym elektronicznej gospodarki - od wykorzystania ICT w administracji rządowej i samorządowej. Jedno z drugim jest silnie związane, ale - jego zdaniem - koordynacja przypisana dzisiaj ministrowi nauki i informatyzacji jest fikcyjna. Toteż PO chce zlikwidować dotychczasowy dział administracji publicznej o nazwie "informatyzacja". Regulacje rynku i określanie standardów informatycznych trafią do nowego działu o nazwie "teleinformatyka", w skład którego wejdą również zagadnienia z obecnego działu "łączność". Natomiast wszystkie zadania związane z zastosowaniem IT w administracji publicznej byłyby realizowane przez ministra ds. administracji publicznej.

Informatyka w służbie zdrowia

W tym roku warto było być w Krynicy na Forum Ekonomicznym, aby nie tylko dowiedzieć o się potencjale ICT jako motorze rozwoju gospodarki, ale również by wysłuchać dr. Andrzeja Sośnierza, reklamującego zalety systemu informatycznego START wdrożonego w dawnej Śląskiej Kasie Chorych, teraz tamtejszego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Pewnego rodzaju niezręcznością było wychwalanie tego systemu jako remedium na bolączki NFZ w panelu, który prowadził Tomasz Sielicki, prezes ComputerLandu, producent START.

Gdyby w przyszłości Andrzej Sośnierz - jako poseł PO - dalej się upierał przy tym systemie, niechybnie zostałby zaatakowany przez konkurencję ComputerLandu, która jak kania dżdżu oczekuje na przetarg na Rejestr Usług Medycznych.

Walka z bezrobociem

Jak wiadomo od kilku lat toczą się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej prace nad systemem SYRIUSZ, który ma ewolucyjnie zastępować programy PULS (urzędy pracy) i POMOST (ośrodki pomocy społecznej). Z wypowiedzi Jana Rokity można wywnioskować, że PO opowiada się za skomercjalizowaniem procesu szukania pracy. Niechaj bezrobotny szuka jej za pośrednictwem prywatnego przedsiębiorcy, który startuje w przetargach ogłaszanych przez urzędy pracy i dotyczących zapłaty za znalezioną pracę.

Dzisiaj urzędnicy samodzielnie siedzą nad ofertami, próbując je skojarzyć z klientami, w przyszłości, to prywatny przedsiębiorca otrzyma wynagrodzenie od urzędu, o ile jego klient - bezrobotny, zostanie rzeczywiście zatrudniony. To rewolucyjne rozwiązanie stosowane z powodzeniem w Australii stawia pod znakiem zapytania, co dalej z rozbudowanymi możliwościami systemu SYRIUSZ. Oczywiście część urzędników będzie prowadzić ewidencję bezrobotnych, ale to połowa funkcjonalności tego rozwiązania.

Bezpieczeństwo narodowe

Na naszej kwietniowej konferencji "Wolność i bezpieczeństwo: cyfrowa twierdza" Krzysztof Bondaryk, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, należący obecnie do zespołu programowego PO ds. bezpieczeństwa przedstawił, w jaki sposób ma powstać spójny system bezpieczeństwa narodowego, od zarządzania kryzysowego po wykorzystanie technik operacyjnych (np. podsłuchy). Są już przygotowane projekty trzech ustaw. Nadrzędnym jest projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym, z której wynikają projekty ustawy o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych i ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

Gdyby te ustawy zostały przyjęte przez Sejm nowej kadencji, straciłaby na znaczeniu dyskusja o powołaniu Agencji Zabezpieczenia Technicznego, którą forsował onegdaj płk Mieczysław Tarnowski, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kiełbasa wyborcza

Co tak naprawdę okaże się kiełbasą wyborczą? Która strategia kokietowania wyborców okaże się skuteczniejsza: program na talerzu, czy ukryty skrzętnie w zanadrzu? W każdym razie warto wziąć sobie do serca rady dr. Marcina Piątkowskiego i w rządzeniu myśleć o efektywnym wykorzystaniu ICT. O ile jest to uzasadnione ekonomicznie.

<hr size=1 noshade>Polska informatyka według wybranych partii startujących w wyborach 2005.

Wszystko dla wszystkich
PO - Społeczeństwo informacyjne

  • Narodowy Program Informatyczny (NPI) ma zapewnić wszystkim uczniom, począwszy od gimnazjum, dostęp do Internetu; objąć ich programem nauki posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu; doprowadzić do opracowania dostępnych bezpłatnie programów edukacyjnych. W szkołach punkty Publicznego Dostępu do Internetu mają być wykorzystane w działalności gospodarczej i innych dziedzinach aktywności obywateli. NPI powinien umożliwić wszystkim maturzystom, ale także osobom w wieku pozaszkolnym, uzyskanie Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy.

  • Projekt Narodowy Uniwersytet Otwarty w Polsce ma zmierzać do utworzenia na bazie konsorcjum szkół akademickich (we współdziałaniu m.in. z Telewizją Polską i Telekomunikacją Polską) Uniwersytetu Otwartego jako uczelni publicznej.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    PiS - Społeczeństwo informacyjne

    Wprowadzenie od początku nauczania podstawowego obowiązkowych lekcji informatyki.

    PiS - Administracja

    Informatyzacja urzędów będzie służyć obywatelom i przedsiębiorcom w uwolnieniu ich od zbędnych obowiązków informacyjnych, zapewnieniu przejrzystości procedur administracyjnych, dostarczeniu pełnej informacji o działaniach władzy i administracji, możliwości zastępowania dokumentów papierowych komunikatami elektronicznymi. Dzięki uproszczeniu niezbędnych procedur i eliminacji procedur zbędnych, ułatwimy pracę urzędnikom, zwiększymy efektywność urzędów, zaoszczędzając przez to znaczne środki publiczne.

    Nowa ustawa o infrastrukturze informacyjnej państwa ma określić zasady skutecznej koordynacji, rozwoju i utrzymania zasobów i systemów informacyjnych sektora publicznego. Powołany ma zostać - działający przy premierze - pełnomocnik ds. infrastruktury informacyjnej państwa, który czuwałby nad koordynacją i rozwojem systemów informacyjnych oraz poziomem profesjonalnych przedsięwzięć informatycznych w sektorze publicznym.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    LPR - Społeczeństwo informacyjne

    Należy skoncentrować się na kilku wybranych prorozwojowych, tradycyjnie polskich obszarach nauki i techniki, czyniąc z nich specjalności narodowe. Winny to być m.in. współczesne technologie informatyczne, w tym tworzenia oprogramowania; systemy rozproszone, optoelektronika, technologie wiedzy, systemy inteligentne.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    SLD - Społeczeństwo informacyjne

    Następować ma rozwój gospodarki opartej na wiedzy, m.in. poprzez udostępnienie dostępu do Internetu w każdej szkole i urzędzie.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    SdPL - Społeczeństwo informacyjne

    Program e-szkoła ma podwoić liczbę komputerów w szkołach (1 komputer na 10 uczniów). Pracownia internetowa powinna być w każdej szkole. Wprowadzone powinny zostać multimedialne programy nauczania różnych przedmiotów, w tym szkolenia komputerowe i językowe z wykorzystaniem komputerów.

    SdPL - Prawo

    Zmianie powinna ulec zasada organizacji przetargów. Przetargi internetowe powinny być obligatoryjne dla standardowych dóbr i usług (np. artykułów biurowych). Stworzona powinna być oficjalna platforma certyfikowana przez Urząd Zamówień Publicznych.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    PSL Społeczeństwo informacyjne

  • Upowszechnieniu ulec ma system nauczania na odległość poprzez telewizję i Internet, co umożliwi indywidualną edukację, nauczanie języków obcych, podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych.

  • Niezbędne jest poszerzenie zakresu programów "Internet w każdej szkole" i "Edukacja na rzecz integracji", pozwalających polskiej młodzieży lepiej konkurować i współpracować z młodzieżą europejską w oparciu o powszechny dostęp do Internetu.

  • Przez zbudowanie przyjaznego człowiekowi społeczeństwa informacyjnego możliwe będzie stworzenie warunków do przetrwania i rozwoju społeczności lokalnych, nowoczesnej edukacji dostępnej dla terenów peryferyjnych, powszechnego dostępu do zdobyczy cywilizacji, zapewnienia przejrzystości działań władzy i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego.

    Administracja

    Powinien powstać system zapewniający powszechny dostęp do rzetelnej i zdecentralizowanej informacji. Stworzony ma zostać program powszechnej informatyzacji, internetyzacji i wdrażania nowych technologii.

    <hr size=1 noshade>

    Wszystko dla wszystkich
    Partia Demokratyczna - Społeczeństwo informacyjne

    Należy zbudować podstawy społeczeństwa informatycznego. Potrzebne jest do tego wykorzystywanie i upowszechnienie innowacji oświatowych - Internetu, interaktywnych lekcji muzealnych, edukacji przemiennej. Niezbędne jest zwiększenie dostępu do Internetu.

    Źródło: cytaty pochodzą z programów partii akcentujących problematykę informatyki, które zajmują wysokie miejsca w przedwyborczych sondażach. (ranking PBS Sopot)


  • TOP 200