Wszyscy jesteśmy w chmurze

Platforma od Microsoftu to Windows Azure - do budowy usług i aplikacji przez programistów i partnerów firmy. Oprogramowanie z chmury to dziś przede wszystkim zestaw produktów pod szyldem Microsoft Online Services, a w szczególności Business Productivity Online Suite - BPOS - dostępny w Polsce od kwietnia 2010 r. W jego skład wchodzi Microsoft Exchange Online, Microsoft SharePoint Online, Live Meeting i Microsoft Office Communications Online" - mówi Dariusz Piotrowski.

Do końca października 2010 r. w wersji polskiej zostanie udostępniony także system Microsoft Dynamics CRM online. Microsoft zamierza docelowo udostępnić praktycznie wszystkie produkty w modelu cloud computing. Co istotne, mają to być aplikacje, które użytkownicy znają od lat z lokalnego wykorzystania. Wejście w chmurę dla producentów i użytkowników jest procesem, który potrwa, ale zmiana już się rozpoczęła.

Rośnie zainteresowanie

Microsoft intensywnie promuje dostępne w chmurze aplikacje. Spółka pozyskała już 9000 klientów, wśród nich koncerny DuPont, Sunoco, Coca-Cola Enterprises, GlaxoSmithKline, McDonald czy Starbucks. Korzystają one z BPOS. Łącznie firmy wykupiły już 40 mln płatnych kont. Z pakietu BPOS korzysta także administracja publiczna. Przykładowo Stan Minnesota zamierza zmigrować 33 tys. stanowisk Exchange do wersji online. Według nieoficjalnych informacji, pojawili się również polscy klienci na rozwiązania z pakietu BPOS. Microsoft podkreśla, że niezależnie od wielkości i liczby stanowisk firma otrzymuje tej samej jakości oprogramowanie, hostowane przez spółkę w jej centrach danych.

MTS był także okazją do promowania najnowszej wersji przeglądarki Internet Explorer 9, która ma być docelowo "oknem" na ofertę Microsoftu dostępną w chmurze. Producent liczy na szeroką rzeszę testerów IE9 - podobnie jak w przypadku Windows 7 - dzięki czemu nowy system operacyjny Microsoftu został pozytywnie przyjęty na rynku. Od premiery w październiku 2009 r. sprzedano już 140 mln kopii Windows 7. Kolejny kanał dostępu stanowić ma mobilny system operacyjny - Windows Phone 7, którego premiera będzie miała miejsce 21 października br.

Obok oferty biznesowej Microsoft chce intensywnie promować cloud computing, a w szczególności Windows Azure wśród programistów. W tym celu pracownicy działu Developer & Platform w Microsoft Polska napisali książkę "Windows Azure - platforma cloud computing dla programistów". Jak mówią przedstawiciele Microsoftu, książka, oprócz informacji dla programistów, opisuje szersze aspekty przetwarzania w chmurze.


TOP 200