Wspaniała Siódemka - kolejna wersja IntelliJ IDEA

IDEAlne nowości

Głównym celem, jaki postawili przed sobą twórcy nowej IDEI, było zwiększenie szybkości pracy środowiska, a także jego poprawa jego funkcji użytkowych. I tak, udało się znacznie przyspieszyć start aplikacji, czy pracę edytora stron JSP, więcej operacji wykonywanych jest w tle, jak na przykład "wyszukiwanie użyć" (Find Usages), czy synchronizacja z systemami kontroli wersji. Znacznie lepiej wykorzystywane są możliwości nowoczesnych procesorów wielordzeniowych, projekty ładują się szybciej, a środowisko lepiej radzi sobie z synchronizacją plików, czy formatowaniem dokumentów XML.

Dodatkowo wyszukiwanie działa zarówno w spakowanych źródłach, jak i w kodzie źródłowym bibliotek. Rozszerzono także wsparcie dla projektów dla urządzeń mobilnych J2ME, poprzez generowanie skryptów Ant i możliwość łatwiejszej internacjonalizacji. Oprócz tego w najnowszej wersji IDEI znalazło się sporo drobniejszych poprawek ułatwiających i uprzyjemniających pracę ze środowiskiem.

IDEA posiada wbudowane pełne wsparcie dla systemu mapowania obiektowo relacyjnego Hibernate. Dotyczy to zarówno automatycznego podpowiadania i uzupełniania kodu, podświetlania błędów i składni, bieżącej inspekcji kodu i proponowania szybkich poprawek (quick fixes), jak również funkcji refaktoryzujących z uwzględnieniem Hibernate. Dodatkowo środowisko wyposażone jest w dedykowane narzędzia wizualne i konsolę dla języka zapytań HQL (Hibernate Query Language), która również posiada system podpowiedzi i wsparcie przy debugowaniu.

Wspaniała Siódemka - kolejna wersja IntelliJ IDEA

Wbudowane wsparcie dla Hibernate

Drugim frameworkiem wspieranym przez IDEĘ jest Spring. Podobnie, jak w przypadku Hibernate, wsparcie dla edycji kodu Spring, jak i plików konfiguracyjnych to przede wszystkim ułatwienia przy edycji kodu AOP (Aspect Oriented Programming = programowanie zorientowane aspektowo), dokańczanie i podpowiedzi składni, bieżąca inspekcja kodu, podświetlanie błędów i składni itd. Dodatkowo wsparcie dla tych frameworków jest ściśle ze sobą zintegrowane, co umożliwia na przykład dostęp do Hibernate bezpośrednio z kodu Spring.

Twórcy aplikacji webowych, usług sieciowych, czy też deweloperzy używający języków dynamicznych także znajdą w IDEI coś dla siebie. Środwosko posiada pełne wsparcie dla tworzenia webserwisów i to zarówno referencyjnej implementacji JAXWS, jak również Apache Axis, czy XFire. Użytkownicy mają możliwość automatycznej generacji WSDL, a także uruchamiania i debugowania tworzonych usług. Do tego mamy usprawniony edytor HTML, który oferuje między innymi podpowiedzi dotyczące zachowania się kodu na różnych przeglądarkach. Także edytory XML i JSP zostały mocno odświeżone, przyspieszone i wyposażone w nowe funkcje refaktoringu. Oprócz tego wszystkiego mamy wtyczki zapewniające wsparcie dla języków dynamicznych Ruby/JRuby oraz Groovy. Dzięki wszystkim tym funkcjom, tworzenie aplikacji biznesowych i webowych staje się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

Wspaniała Siódemka - kolejna wersja IntelliJ IDEA

Edytor HTML z podpowiedziami dotyczącymi zachowania się kodu na różnych przeglądarkach

Do siódmej wersji IDEI została dodana funkcja współpracy z innym zintegrowanym środowiskiem programistycznym - Eclipse. W łatwy sposób można teraz importować i eksportować kod do Eclipse, a także go synchronizować, aby zespoły używające obu tych środowisk mogły łatwiej współpracować. Istnieje również możliwość importu projektów Maven, jak i wsparcie przy edycji plików pom.xml. Import tych projektów może również automatycznie pobierać z repozytoriów artefakty.

Środowisko zyskało nowy, zunifikowany system kontroli wersji z pełnym wsparciem dla Rational ClearCase i Perforce, nowymi widokami i powiadomieniami. Jako jedno z niewielu, a może jedyne środowisko dla Javy, IDEA posiada na przykład wsparcie dla Visual SourceSafe. Dodatkowo poprawiono i przyspieszono przeglądanie lokalnej historii i rozszerzono możliwości tworzenia patchy (łatek) pomiędzy różnymi wersjami kodu.

Jako całkowita nowość pojawiło się narzędzie do analizy zależności pomiędzy klasami w projektach (DSM = Dependency Structure Matrix). Podejście to jest rewolucyjne i zostało zaprojektowane, aby ułatwić analizę struktury dużych, skomplikowanych projektów, zawierających tysiące klas. DSM pozwala w specjalnym widoku przeglądać rzeczywiste powiązania odpowiednio posortowanych klas dając od razu ogólny podgląd, z możliwością zagłębiania się w szczegóły przy pomocy zaledwie kilku kliknięć myszką.

Wspaniała Siódemka - kolejna wersja IntelliJ IDEA

Dependency Structure Matrix - narzędzie do analizy zależności pomiędzy klasami w projektach

Dzięki temu narzędziu można szybko odnajdować na przykład cykliczne zależności, czy też nieużywane klasy. Powiązanie narzędzia z funkcjami nawigacji umożliwia szybki przeskok do interesującego nas fragmentu kodu, a bogactwo funkcji refaktoryzujących umożliwia szybsze rozwiązywanie odnalezionych problemów.

Dokładniejszych informacji o wszystkich funkcjach środowiska IntelliJ IDEA można szukać na witrynie producenta.


TOP 200