Wspaniała Siódemka - kolejna wersja IntelliJ IDEA

Za darmo dla open-source

Firma JetBrains od pewnego czasu rozdaje darmowe licencje na użytkowanie IDEI. Oczywiście nie są one dostępna dla wszystkich, a tylko dla aktywnych uczestników projektów open-source. Jeżeli więc uczestniczysz w takim projekcie i podoba Ci się ten program, to możesz złożyć wniosek o darmową licencję. Warunki, jakie stawia projektowi producent, to między innymi posiadanie własnej witryny WWW, aktywny rozwój, no i oczywiście udostępnienie na zasadach licencji open-source.

Wśród projektów, które już otrzymały darmowe licencje, znajduje się między innymi sporo narzędzi rozwijanych przez fundację Apache, takich jak na przykład Ant, Geronimo, czy Tomcat, Lucane, NASA World Wind, ProGuard, Quartz, Skype4Java, Spring, TestNG, ale także i innych, jak choćby CruiseControl, FreeMarker, GlassFish, Hibernate, Hudson, iText, JasperReports i wiele innych. Pełna listę projektów, które używają środowiska IntelliJ IDEA można znaleźć na witrynie producenta.

Darowana licencja jest ważna przez rok i uprawnia do wszystkich upgrade'ów w tym okresie. Po roku należy ją odświeżyć, pod warunkiem oczywiście, że projekt jest dalej rozwijany i spełnia powyższe warunki. Warto wspomnieć, że licencja jest przyznawana nie dla pojedynczego użytkownika, ale może być używana przez wszystkich deweloperów w ramach całego projektu.

Gdzie i za ile

Za pełną wersję komercyjną IDEI trzeba zapłacić 499 USD, tańsza jest licencja osobista (249 dolarów) i akademicka (tylko 99 dolarów). Upgrade do wersji 7.0 kosztuje odpowiednio 299, 149 i 59 dolarów. Jeżeli ktoś kupił poprzednią wersję środowiska po 31 siernia, to jest dodatkowo upoważniony do darmowego upgrade'u. Można oczywiście otrzymać również 30-dniową licencję testową, aby zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje IDEA. Jest ona dostępna na trzy najpopularniejsze platformy systemowe: Windows, MacOS X oraz Linux. Nową wersję IDEI można pobrać bezpośrednio z witryny firmy Jetbrains.

Więcej informacji


TOP 200