Wskaźniki z rękawa

System AITech DSS to narzędzie elastyczne, pozwalające na niezależną aktualizację poszczególnych obszarów funkcjonalnych: źródeł wiedzy (np. system do analiz finansowych można wzbogacić w analizy z dziedziny produkcji czy logistyki), bazy wiedzy (np. dodanie lub zmiana definicji wskaźnika płynności), metody wnioskowania (np. zmiana interpretacji wskaźnika w wyniku zmiany procedury). Elastyczność widać szczególnie wyraźnie w dziedzinie raportowania. Przykładowo, ten sam raport można generować w wersji ogólnej lub szczegółowej. Można też tworzyć raporty równolegle dla wielu zestawów danych wejściowych, co ułatwia np. sporządzanie wielowariantowych prognoz. "Szukaliśmy narzędzia, które mogłoby skrócić czas potrzebny na analizę wniosków kredytowych oraz wygodnie monitorować trwające umowy kredytowe. Zależało nam, aby był to system elastyczny, nadający się do rozbudowy o nowe produkty bankowe czy nawet obszary działalności, ale bez konieczności zatrudniania w tym celu programistów. Prawo, procedury wewnętrzne, oferta produktowa banku, a także branże, w których działają nasi klienci, podlegają nieustannym zmianom. Moim zdaniem AITech DSS wciąż jest jedynym rozwiązaniem łączącym głęboką merytoryczną specjalizację z elastycznością. Wszystkie pozostałe produkty wymagałyby w każdej z tych sytuacji ingerencji ze strony dostawcy, co byłoby bardzo kosztowne" - mówi Irena Maciejak, dyrektor Działu Wdrożeń i Technologii Bankowej w BISE SA w Warszawie.

W najbliższym czasie BISE SA zamierza rozszerzyć zakres zastosowań systemu AITech DSS. Mówi się o analizie ryzyka kredytowego oraz ryzyka związanego z innymi obszarami działalności banku.

Wspólna perspektywa

W Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB) z aplikacji AITech DSS korzysta obecnie ok. 80 spośród 157 zrzeszonych w niej banków spółdzielczych, w tym także bank zrzeszający - Gospodarczy Bank Wielkopolski SA (GBW SA). Głównym celem wdrożenia było ujednolicenie oceny klientów na potrzeby kredytów konsorcjalnych, udzielanych większym klientom wspólnie przez kilka mniejszych banków należących do zrzeszenia. W konsorcjach uczestniczy zwykle bank zrzeszający i to on wystąpił z propozycją wdrożenia. "Dzięki systemowi AITech DSS każdy bank spółdzielczy zwracający się do GBW SA z propozycją zawiązania konsorcjum przeprowadza ocenę wiarygodności klienta według tych samych kryteriów. Wyniki takiej analizy trafiają do nas w formie pliku, co umożliwia szybsze podejmowanie decyzji kredytowych. Program znacznie upraszcza także wprowadzanie nowych procedur w ramach zrzeszenia" - mówi Andrzej Raźny, Kierownik Biura Handlowego Departamentu Komercyjnego w GBW SA w Poznaniu.

Wskaźniki z rękawa

Zasada działania systemu AITech DSS

Wybór okazał się właściwy także z innych powodów. Oprogramowanie AITech DSS jest pod wieloma względami kompatybilne z wykorzystywanym powszechnie programem Microsoft Excel oraz edytorem Word. Aplikacja oferuje m.in. takie same jak w Excel tabelaryczne widoki danych oraz język formuł obliczeniowych, dzięki czemu zmiana środowiska pracy urzędników kredytowych nie stanowi większego problemu. "AITech DSS nie zastępuje całkowicie arkusza kalkulacyjnego, nie jest też kompleksowym systemem do zarządzania działem kredytowym banku. To wyspecjalizowane narzędzie, dzięki któremu najbardziej pracochłonna, a jednocześnie odpowiedzialna część pracy analityka kredytowego jest wykonywana automatycznie - szczególnie dobrze widać to przy analizach obejmujących wiele okresów" - tłumaczy Andrzej Raźny.

Banki spółdzielcze przewidują, że wraz z wejściem Polski do UE finansowaniem rolnictwa w coraz większym stopniu będą zajmować się instytucje rządowe i pozarządowe, a nie banki. Już dziś szukają więc sposobów na dywersyfikację portfela kredytowego. Jedną z obiecujących grup klientów są jednostki samorządu terytorialnego i dlatego SGB planuje w najbliższym czasie opracowanie wraz z AITech nowych metodyk wnioskowania do wszechstronnej oceny sytuacji finansowej tych podmiotów.

System do spowiedzi

Analizą sytuacji finansowej współpracujących podmiotów zajmują się nie tylko banki. W Grupie Kapitałowej Zakładu Energetycznego Płock SA, obejmującej kilkanaście spółek wyodrębnionych w procesie restrukturyzacji z dawnego przedsiębiorstwa państwowego, spółka matka (ZEP SA) regularnie bada sytuację swoich spółek zależnych, m.in. przy użyciu AITech DSS. "Sprawozdania skonsolidowane tworzymy w ramach systemu finansowego. AITech DSS spełnia rolę pomocniczą - wykorzystujemy go do symulacji oraz prognozowania sprzedaży i wyniku finansowego w krótkim i średnim okresach. System dobrze sprawdza się także w roli aplikacji do kontrolingu budżetowego" - mówi Krzysztof Rychlik, dyrektor ds. Organizacji i Informacji w ZEP SA, odpowiedzialny za informatykę, telekomunikację oraz organizację. "Choć istnieje taka możliwość, nie przewidujemy korzystania z sieci neuronowych. Przynajmniej na razie ludzka inteligencja jest w liczeniu pieniędzy niezastąpiona" - dodaje z uśmiechem.

Potencjalne korzyści z wdrożenia systemu AITech DSS
  • Ujednolicenie reguł i procedur oceny w ramach całej firmy/grupy kapitałowej.

  • Uniezależnienie jakości analiz od kwalifikacji merytorycznych i umiejętności informatycznych poszczególnych pracowników.

  • Znaczne przyspieszenie wykonywania standardowych analiz.

  • Łatwe porównywanie tych samych danych z różnych okresów, prognozowanie i wizualizacja wyników.

  • Możliwość wykorzystania w pracy z programem doświadczeń z Microsoft Excel (układy tabelaryczne, formuły itd.).

  • Raporty analityczne wskazujące opisowo na potencjalne przyczyny obserwowanych zjawisk (dokumenty Microsoft Word).

  • Możliwość łatwego wprowadzania modyfikacji, np. nowych obszarów analiz, nowych reguł, zmian parametrów czy wag bądź metodyk analizy - bez angażowania informatyków i dostawcy.

  • Możliwość łatwego konsolidowania analiz cząstkowych w spójną całość.

TOP 200