World IPv6 Launch - czas na IPv6

Od dziś dostawcy usług internetowych (ISP), producenci domowych routerów i dostawcy treści, biorący udział w inicjatywie World IPv6 Launch, włączają na stałe obsługę IPv6 do swoich rozwiązań. Ma to pomóc w przekonaniu niezdecydowanej i zwlekającej reszty, że czas sięgnąć po IPv6.

Migracja do IPv6 jest kwestią krytyczną dla dalszego rozwoju internetu. Wykorzystywana po dziś dzień wersja 4 protokołu IP zapewnia tylko ok. 4,3 mld adresów IP. Dla porównania IPv6 może zaadresować 2^128 urządzeń (co daje 38-cyfrową liczbę dziesiętną). Już pojedynczy segment IPv6 będzie dysponował aż 13 trylionami adresów.

Ostatnie adresy IPv4

W lutym 2011 IANA oddała ostatnią wolną pulę adresów IP regionalnym organizacjom (RIR - Regional Internet Register) odpowiedzialnym za przydzielanie adresów dużym przedsiębiorstwom i dostawcom usług internetowych. Po wyczerpaniu zasobów RIR (co już miało miejsce w Azji) jedyną możliwością będzie sięgnięcie po pule adresów IPv6.

Polecamy IPv6: 8 problemów bezpieczeństwa

Protokoły IPv4 i IPv6 mogą koegzystować, ale nie są kompatybilne, co oznacza konieczność pracy przez pewien czas obu wersji równolegle/w trybie podwójnego stosu. Komunikacja między IPv4 i IPv6 będzie wymagała pośrednika (translacji adresów), co będzie wpływało negatywnie na wydajność internetu.

IPv6 przetestowany, czas na wdrożenie

Rok temu niezależna organizacja Internet Society zorganizowała Światowy Dzień IPv6 (World IPv6 Day)- 24-godzinny test tej wersji protokołu. Giganci technologiczni, tacy jak Google, Facebook, Mirosoft czy Akamai - włączyli na dobę obsługę IPv6 dla swoich podstawowych usług. Celem akcji było uświadomienie konieczności migracji do nowej wersji protokołu i zachęcenie jak największej liczby uczestników przemysłu internetowego do przygotowania swoich produktów i usług do wdrożenia IPv6.

Polecamy Budujemy własne laboratorium IPv6

Wydarzenie zostało uznane za sukces, choć zdarzały się pojedyncze przypadki wpływu zmiany na szybkość ładowania stron internetowych. Rok od testu przemysł internetowy jest gotów na wdrożenie IPv6 na stałe.

Zdaniem Daniela Karrenberga, szefa działu badań w RIPE NCC (organ czuwający nad rozdzielaniem pul adresów IP dla Europy, Środkowego Wschodu i części Azji Środkowej), podstawowym celem World IPv6 Launch (światowego uruchomienia IPv6) jest budowanie świadomości i przekonanie dużych dostawców treści, by inwestowali pieniądze w obszar, w który sukcesywnie przenosić się będą ich odbiorcy.

Polecamy Internetowego końca świata w 2012 nie będzie

"Osobiście, oczekiwałbym dużo większego zaawansowania w dziedzinie wdrożeń IPv6 niż ma to obecnie miejsce, ale z tego co obserwuję, World IPv6 Launch nie jest tylko zasygnalizowaniem problemu" - mówi Karrenberg. "Użytkowników internetu albo nie przybywa (co wydaje się bardzo mało prawdopodobne), albo chowają się oni za NATami. Dla większego pasma i coraz bardziej złożonych aplikacji takie rozwiązanie jednak nie będzie dobrze działać."

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200