World IPv6 Launch - czas na IPv6

Ruch IPv6 w Polsce na tle Unii Europejskiej i regionu (RIPE)

Niechęć do wdrażania IPv6 może wynikać po części z konieczności poniesienia pewnych wydatków (kosztów operacyjnych oraz inwestycji w sprzęt). Jednak warto zauważyć, że sporo sprzętu kupowanego w ostatnich latach obsługuje już obie wersje protokołu IP.

Polecamy IPv6 w pytaniach i odpowiedziach

Zdaniem Karrenberga, rozpoczęty dzisiaj World IPv6 Launch nie powinien spowodować większych problemów z usługami internetowymi, ponieważ w zeszłorocznym teście IPv6 zlokalizowano usterki i wiadomo już, jak im zaradzić.

Jeden z problemów polegał na tym, że pewne sieci tylko pozornie obsługiwały IPv6. Ponieważ systemy operacyjne próbowały w pierwszej kolejności nawiązać łączność za pomocą IPv6 i dopiero, jeśli to się nie powiodło, sięgały po IPv4, użytkownicy w takich sieciach obserwowali znaczące opóźnienia w dostępie do internetu. Jak zapewnia Karrenberg, algorytmy systemów operacyjnych zmieniono tak, by były w stanie szybciej zareagować na taką pozorną łączność w IPv6 i obejść ten problem. Zdaniem eksperta, tegoroczna kampania ma zaowocować większą liczbą dostawców treści w IPv6 i przekonać dostawców usług sieciowych do domyślnego uruchomienia IPv6 dla swoich klientów.

Polecamy IPv6 na celowniku hakerów

"To co chcemy wyraźnie zasygnalizować to fakt, że wraz z pojawianiem się coraz większej ilości treści i sieci dostępowych domyślnie korzystających z IPv6, nastał czas, gdy maruderzy, którzy dotychczas ignorowali potrzebę migracji do IPv6, zaczęli zastanawiać się nad swoją przyszłością w sieci".

IPv6 po polsku

W zeszłorocznym World IPv6 Day wśród uczestników można było znaleźć tylko 3 domeny z .pl na końcu. W tym roku jest znacznie lepiej - na zainicjowane dziś wydarzenie zgłoszono 42 strony internetowe, przy czym wiele z nich należy do tego samego podmiotu (wpisów z unikalnym polem organizacja jest 19). Na zrzucie prezentujemy Polskę na tle Unii Europejskiej i regionu (RIPE) w ruchu IPv6. Na stronie RIPE można też obejrzeć wykresy dla innych państw i regionów.

Gotowość swojej infrastruktury do obsługi IPv6 ogłosił wczoraj ATM - operator sieci ATMAN. Firma informuje o zakończeniu modernizacji swojej sieci szkieletowej ATMAN i jej pełnej gotowości do transmisji danych z wykorzystaniem adresacji IPv6. Operator informuje również, że sieć ATMAN, wymienia już ruch internetowy IPv6 w największych europejskich węzłach międzyoperatorskich: DE-CIX we Frankfurcie, AMS-IX w Amsterdamie, LINX w Londynie oraz w polskich węzłach: Thinx IX, PLIX, TPIX i KIX.

Polecamy Praktyczne porady dla administratorów na 2012 rok

ATM potwierdziła swój udział w World IPv6 Launch, jednak w rejestrze pojawia się tylko w kategorii "Website Operators" (operatorzy serwisów internetowych). W kategorii Network Operators (operatorzy sieciowi) nie figurują firmy z Polski.


TOP 200