Wojna formatów potrwa jeszcze dwa lata?

Tzw. "wojna formatów" pomiędzy dwoma pretendentami do miana "następcy DVD" - standardami Blu-Ray i HD DVD - potrwa co najmniej dwa lata - prognozuje firma Gartner. Wcześniej raczej nie należy spodziewać się zwycięstwa żadnego z formatów - zapowiadają analitycy.

Przedstawiciele Gartnera zwracają uwagę na to, że po ostatniej decyzji studia filmowego Twentieth Century Fox (które zdecydowało się na wydawanie swoich filmów na płytach Blu-Ray) na froncie zapanowała równowaga - każdy z formatów wspiera taka sama liczba koncernów filmowych. Blu-Ray wybrały Twentieth Century Fox, Sony Pictures oraz Walt Disney, zaś wydawanie filmów na krążkach HD DVD zapowiedziały Warner Bros, Paramount Pictures oraz Universal Pictures.

"Zaangażowanie się tak dużych koncernów w konflikt formatów gwarantuje, ze potrwa on bardzo długo - co najmniej 2 lata" - tłumaczy Laura Behrens, główny analityk Gartnera.

Zdaniem Behrens, wcale nie jest pewne, że "wojna formatów" zakończy się bezwarunkowym zwycięstwem jednego z formatów - całkiem możliwe jest bowiem, że firmy rozwijające oba standardy znajdą wygodny dla klientów sposób na korzystanie z obu technologii (np. multiformatowe odtwarzacze i nagrywarki).

Przedstawicielka Gartnera zaznacza również, że obecnie nie jest możliwe wskazanie, który format ma większe szanse na ewentualne zwycięstwo - oba mają swoje wady i zalety. Blu-Ray umożliwia co prawda zapisanie na płytach większej ilości danych (do 50 GB na nośniku dwuwarstwowym), ale do rozpoczęcia ich masowej produkcji niezbędne jest wybudowanie zupełnie nowych linii produkcyjnych. Na płytach HD DVD można zapisać mniej danych (45 GB na płycie trzywarstwowej), ale krążki te można wytwarzać na wykorzystywanych dziś liniach produkcyjnych (po niewielkich modyfikacjach).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200