Wizja i produkty Oracle

W Polsce przebywał z krótką wizytą Ray Lane, wiceprezes Oracle Corp. i prezes korporacji ds. operacji globalnych. Na spotkaniu z dziennikarzami Ray Lane omawiał nowe produkty firmy i przedstawił jej strategię, w tym także kontrowersyjny projekt komputera sieciowego (Network Computer - NC).

W Polsce przebywał z krótką wizytą Ray Lane, wiceprezes Oracle Corp. i prezes korporacji ds. operacji globalnych. Na spotkaniu z dziennikarzami Ray Lane omawiał nowe produkty firmy i przedstawił jej strategię, w tym także kontrowersyjny projekt komputera sieciowego (Network Computer - NC).

Zmiany w technologii

Postęp w technologii (nie tylko informatycznej) powoduje, że cykl "od pomysłu do klienta" znacznia się skraca.

Konkurencja wymusza szybkie zmiany w produkcji i usługach. Ma to również ogromny wpływ na technologię informatyczną wspomagającą działalność gospodarczą. Wymagania dostępu do informacji rosną szybciej niż wzrasta moc obliczeniowa procesorów. Zgodnie z prawem Moore'a (podanym już w 1964 r.!) moc obliczeniowa komputerów podwaja się co ok. 18 miesięcy. Jak się okazuje, szybkość działania współczesnych sieci komputerowych rośnie jeszcze szybciej i właśnie jesteśmy w momencie, gdy następuje poważna zmiana podejścia do rozwiązań informatycznych: bardziej opłaca się korzystać z szybkiej sieci, dostarczającej informacji dla klienta, niż liczyć na wzrost mocy obliczeniowej procesorów.

Oracle jest uważany za prekursora zmian prowadzących do podważenia tradycyjnej roli PC jako głównego czynnika postępu w technice przetwarzania informacji. Prowadzi to do głębokiej rewolucji nie tylko w konstrukcji komputerów, ale także w wykorzystaniu samego komputera, bazach danych, rozwiązaniach sieciowych i in.

Komputer sieciowy

Koncepcję komputera sieciowego szef Oracle Larry Ellison prezentował od września 1995 r. Działające prototypy tego urządzenia pokazano podczas konferencji Oracle Developer w San Francisco w ostatnich dniach lutego br.

Wizja komputera sieciowego Oracle'a polega na pełnym wykorzystaniu możliwości sieci w celu dostarczania użytkownikowi informacji w każdym miejscu i w każdej chwili. Komputer sieciowy NC jest urządzeniem w rodzaju przeglądarki do sieci lokalnej, wewnętrznej sieci firmy (Intranet) czy sieci Internet.

Koszt współczesnego komputera PC, spełniającego większość oczekiwań użytkownika, wynosi ok. 5 tys. USD, zaś roczny koszt jego utrzymania, uaktualniania oprogramowania i konserwacji jest niewiele mniejszy.

Co gorsze, większość z nas wykorzystuje możliwości, jakie mają współczesne aplikacje i sam komputer PC, jedynie w niewielkim stopniu, na ogół nie więcej niż 10 czy 15%. Z powodu zaś ciągłych aktualizacji aplikacji i systemów jesteśmy zmuszani do modyfikowania go i wzmacniania.

Komputer sieciowy NC spełnia rolę inteligentnego klienta sieciowego. Nie jest to - jak sugerują niektóre wypowiedzi przedstawicieli Microsoftu - zwykły terminal. Ma własną, dość dużą moc obliczeniową, korzysta z rozbudowanej grafiki i może uruchamiać wiele aplikacji do wykonywania zadań. Jest obsługiwany przez wiele serwerów sieciowych, które dostarczają mu system operacyjny i aplikacje, zapewniają ich aktualizację i utrzymanie, pamiętanie wyników pracy, archiwizację i przenoszenie na nośnik zapasowy.

Ze względu na prostotę konstrukcji i małe wymagania sprzętowe, koszt komputera sieciowego będzie wynosił od 500 do 800 USD, zależnie od jakości zastosowanego monitora. Do zastosowań domowych można będzie korzystać z telewizora, co jeszcze obniży koszt. Oracle opracował wzorcową platformę sprzętową NC opartą na procesorze ARM (RISC firmy Acorn). Odejście od monopolu procesorowego Intela daje szansę na obniżenie kosztów, gdyż produkcją NC i jego elementów jest zainteresowanych wiele firm, w tym IBM, NEC, Samsung.

System operacyjny do komputera NC ma tylko 400 KB i może być łatwo zapamiętany lokalnie w pamięci ROM, jak ładowany z sieci. W celu korzystania z NC w czasie gdy sieć jest niedostępna, przewiduje się wyposażenie go w lokalną pamięć w postaci Flash-RAM.

Komputer sieciowy może przyjmować wiele postaci. Specjalizowane konstrukcje NC pozwolą na używanie ich jako inteligentnego pagera sieciowego, indywidualnego podręcznego asystenta (PDA), wideotelefonu czy przystawki sieci kablowej do telewizora.


TOP 200