Wizja i produkty Oracle

Do zarządzania pakietem służy Oracle InterOffice Manager, będący rozszerzoną wersją narzędzi oferowanych przez firmę do administrowania jej bazami danych. Oprócz bazy danych może on teraz zarządzać sieciami i systemami operacyjnymi. Ma także możliwość elektronicznej dystrybucji oprogramowania zarówno na stacjach klienta, jak na serwerach.

Uniwersalna baza danych Oracle

Oracle zawsze skutecznie przekształcał swe wizje w produkty. Pierwszy zaczął komercyjne dostarczanie relacyjnych baz danych opartych na SQL, miał pierwszą przenośną bazę danych, pierwszą w pełni równoległą bazę danych i in.

Obecnie firma proponuje pierwszą uniwersalną bazę danych. Działając jak wielka "biblioteka multimedialna" uniwersalna baza danych służy do dostarczania w czasie rzeczywistym takich danych, jak wideo i dźwięk, danych bez wyraźnej struktury (tekst) czy tradycyjnych danych relacyjnych. Pozwala to na tworzenie zupełnie nowych aplikacji, korzystających z wielu typów danych (dane numeryczne, tekstowe, wideo i dźwięk, obraz, dane przestrzenne i obiekty) oraz na obsługę sieci typu Internet na zewnątrz i wewnątrz firmy.

Ray Lane uważa, że pamiętanie obiektów w bazie i jej "obiektowość" nie są ważne. Ważniejsza jest możliwość korzystania z narzędzi obiektowych do opracowania aplikacji, wielokrotnego wykorzystania obiektów do szybkiego tworzenia programów i składanie aplikacji ze wstępnie przygotowanych elementów. Uważa on, że jeszcze długo tradycyjne relacyjne bazy danych z rozszerzonym zestawem dostępnych typów danych (bazy uniwersalne) będą stanowić podstawę aplikacji do zastosowań komercyjnych.

Uniwersalna baza danych Oracle jest ściśle powiązana z wizją komputera sieciowego NC. To właśnie ta baza ma dostarczać w sieci dane do dowolnego typu tego komputera. Pierwsza implementacja uniwersalnej bazy danych Oracle była prezentowana na ostatniej konferencji Oracle Developer w San Francisco.

Bazy danych dla PC

W styczniu br. Oracle zaanonsował nowy, (w cenie 195 USD na użytkownika) system zarządzania bazami danych Oracle Lite, przeznaczony do masowej dystrybucji aplikacji korzystających z baz danych Oracle. Niewielkie wymagania sprzętowe (baza zajmuje tylko 1 MB pamięci komputera) pozwalają na korzystanie z niej w aplikacji dla użytkowników komputerów przenośnych. Zgodność z innymi systemami baz danych Oracle ułatwia przenoszenie danych do bazy Oracle Lite. W połowie br. baza ta ma uzyskać możliwości symetrycznej replikacji, co pozwoli na dwukierunkowe uaktualnianie danych między bazami.

Ray Lane mówi, że firma zamierza ostro konkurować z Microsoftem i innymi producentami systemów zarządzania bazami danych na biurko. Stwierdził nawet wprost: "Jeśli Microsoft będzie je (bazy danych) rozdawał za darmo, my też będziemy to robić".

Aplikacje Oracle

Firma przykłada dużą wagę do rynku gotowych aplikacji, oferując zintegrowane pakiety programowe do obsługi działalności finansowej, produkcji i in. Jak wynika z badań grupy analityków rynkowych Aberdeen Group, jest to lukratywny rynek dla wszystkich firm komputerowych współpracujących w realizacji projektu. W typowej instalacji kompletnej aplikacji obsługi firmy koszt pakietu programowego wynosi 15% całości kosztów, usługi integracyjne ok. 30% kosztów, sprzęt kosztuje ok. 50% zaś sam system zarządzania bazami danych to tylko 2-3% kosztów. Dla takich firm, jak Oracle opłaca się więc rozwijać rynek aplikacji opartych na własnych bazach danych i narzędziach do ich opracowania.


TOP 200